Řekové nakupují a platí hotově

21. května 2010, 17:18 - Kateřina Menzelová
21. května 2010, 17:18

Podíl zájemců z Atén o objekty v britské metropoli stoupl na dvojnásobek

Stovka nejbohatších Řeků žijících v Londýně disponovala před dvěma lety majetkem dosahujícím téměř jedenácti miliard liber. Mezi lety 2007 a 2008 tato skupina navýšila své jmění o 44 procent. Řekům se ve Velké Británii daří. A tamní komunity se nadále rozšiřují. Londýn se totiž stal vyhledávanou destinací, kde dnes movití Řekové utrácejí peníze za luxusní nemovitosti. Jde dle jejich názoru o bezpečnou investici, která je ochrání před finanční krizí doma.

Převis poptávky Ceny luxusních nemovitostí v Londýně, za které kupec zaplatí přes milion liber, se během dubna zvýšily o 1,3 procenta a jsou nyní o více než pětinu vyšší než v době, kdy dosáhly dna, tedy v březnu loňského roku. Pokud porovnáme objem obchodů uzavřených v dubnu s loňským rokem, zjistíme, že je vyšší o 18 procent. Oproti březnu sice došlo k poklesu, ale analytici tento pohyb přisuzují efektu, který měly na realitní trh volby.
Hlavním „tahounem“ trhu s luxusními rezidenčními nemovitostmi v Londýně jsou zahraniční kupci. Ti uzavírají přes polovinu všech transakcí. „Skutečně pozitivní vliv na realitní trh má zahraniční poptávka. Podíl kupců-cizinců se stále zvyšuje, což souvisí se slabou librou,“ konstatoval pro agenturu Bloomberg Liam Bailey, ředitel rezidenčního výzkumu v mezinárodní realitní společnosti Knight Frank. Dodává, že roste nejen počet kupujících ze zahraničí, ale rozšiřuje se také skupina zemí, odkud pocházejí. Realitní agenti tvrdí, že v segmentu luxusního bydlení je dokonce patrný převis poptávky nad nabídkou.
Paradoxem je, že londýnskému rezidenčnímu trhu pomáhají zájemci ze zemí eurozóny, která sama bojuje s krizí. Pokles kurzu libry vůči euru v posledních dvou letech vytvořil nejlepší příležitosti k nákupu v Londýně za posledních deset až patnáct let. K nejaktivnějším hráčům dnes v britské metropoli patří Řekové. Makléři tvrdí, že Řekové považují Londýn za „bezpečný ráj“ pro své investice. Řekové v počtu transakcí dokonce předhonili movité Araby, kteří disponují hotovostí díky ropě. Zatímco Britové se stále obávají toho, jakým směrem se bude vyvíjet ekonomika zatížená rekordním schodkem a stále dosahující jen slabého růstu, z Atén vše vypadá bezproblémově. Zvýšený zájem Řeků o londýnské rezidence je patrný už od počátku hospodářských problémů v Řecku.
„Pozorujeme trend typický pro bohaté Řeky, totiž ukládat peníze v Londýně. Existují pro to různé důvody, ale bezpečnost je tím nejdůležitějším,“ uvádí agentura Bloomberg. Zástupci realitních kanceláří tvrdí, že počet Řeků poptávajících londýnské objekty se v posledním roce zdvojnásobil. Nyní figurují v šesti procentech ze všech uzavřených obchodů. Řekové sice stále zaostávají za Italy a Rusy, kteří dohromady vystupují ve více než čtvrtině transakcí, ale rychlost, s jakou narůstá množství rezidencí v jejich rukou, je vyšší než u jiných národností.

Hypotéku nepotřebujme Řekové se poohlížejí po lukrativních londýnských adresách. A jsou ochotni platit i enormní sumy přesahující milion liber v hotovosti, nečekají ani na podrobné analýzy o objektech. Brokeři začali nazývat kupce z Atén cash Greeks. „Všichni nakupují v hotovosti. Jsou to vážní zájemci, poptávají pouze ty nejluxusnější nemovitosti v okolních čtvrtích Regent’s Parku, jako je Mayfair či Marylebone,“ konstatoval pro britský deník Guardian Panos Kutsojannakis, který působí v realitní kanceláři Fraser & Co.
Čtvrti jako Marylebon a Mayfair poblíž Regent’s Parku patří k nejdražším v Londýně a ceny některých objektů jsou zde dokonce nejvyšší v Evropě. Průměrná cena metru čtverečního je v těchto oblastech mezi deseti až více než 17 tisíci eur. K mání je například byt o rozloze 182 metrů čtverečních v luxusním objektu na Chiltern Street, jehož cena se pohybuje kolem 1,65 milionu liber, zhruba poloviční bydlení na Baker Street vyjde na 575 tisíc liber. „Jeden den jsem měl klienta, který mi řekl, že nemá určený limit. Jiný koupil byt se dvěma ložnicemi za 1,6 milionu liber a ani nemrkl. Řekové uzavírají obchody v rekordně krátké době,“ dodává makléř Kutsojannakis. Dodává, že dříve zavítal do kanceláře Fraser & Co. řecký kupec jednou za dva tři měsíce, v současné době přijde každý týden až patnáct zájemců.
Řekové, kteří si pořizují nemovitosti v Londýně, je často rovnou přepisují na své děti. Diverzifikují tak svá aktiva. Reality nyní preferují před uložením peněz v bankách. Dříve směřoval jejich kapitál do finančních domů především ve Švýcarsku a v Lucembursku. Londýn ale není pro Řeky neznámou destinací. Britská metropole je totiž tradičním domovem bohaté řecké komunity, jejíž členové podnikají hlavně v námořní dopravě. První z nich vydělali peníze provozováním britské námořní dopravy už během napoleonských válek. Usadili se ve Velké Británii a značné jmění jim umožnilo pořídit si v Londýně luxusní bydlení, posílat děti do těch nejlepších škol, a dokonce sponzorovali i britské politiky.

Deset miliard eur Poté, co lodní doprava ztratila v Británii postavení sektoru, který těžil z daňového zvýhodnění, a Řecko vstoupilo do eurozóny, mnoho řeckých podnikatelů se z Londýna vrátilo zpět do vlasti. A samozřejmě že s sebou odvezli i kapitál. Lze předpokládat, že část těchto peněz je v sumě deseti miliard eur, které kvůli obavám z krize odplynuly z řeckých bank v průběhu letošního ledna a února.
V současné době působí ve Velké Británii více než stovka řeckých komunit, které dohromady mají 150 až 180 tisíc členů. Drtivá většina z nich, 85 procent, nepochází přímo z Řecka, ale z Kypru. Většina z nich přišla do Londýna v 50. a 60. letech z ekonomických důvodů. Někteří z nich opustili Kypr až po turecké invazi v roce 1974.
Zřejmě nejznámějším řeckým podnikatelem žijícím ve Velké Británii je Stelios Haji-Ioannou, zakladatel a spolumajitel nízkonákladových aerolinek easyJet. Kapitál na rozjezd společnosti mu poskytl jeho otec, movitý majitel lodí. Dle médií je ale nejbohatším Řekem usazeným v Londýně Philip Niarchos, jenž majetek zdědil po otci. Ten po smrti zanechal jmění, jehož hodnota se před třemi lety odhadovala na tři miliardy liber. Na žebříčku dle bohatství hned za Niarchosem figuruje podnikatel v námořní dopravě – John Chandris, jehož majetek dosahuje zhruba 700 milionů liber. Asi sedminové jmění ovládá Haris Sophoclides. Jeho jméno se v roce 1999 objevilo v novinách v souvislosti se sponzorováním Labour Party, které poskytl milion liber. Lze očekávat, že mezi současnými kupci exkluzivních londýnských rezidencí se objeví další, kteří skupinu řeckých milionářů usazených v Británii dále rozšíří.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít