Rekordy navzdory krizi

16. června 2009, 14:11 - Pavel Hanslíček
16. června 2009, 14:11

Rakouské finanční instituce jsou v Česku úspěšnější než v řadě dalších zemí regionu

Není snad v české ekonomice oblasti, kde by byla přítomnost společností s rakouskými kořeny tak silná jako ve finančních službách. Většina tuzemských zastoupení rakouských finančních domů zažila loni rekordní rok a jejich růst pokračoval i letos navzdory turbulencím na světových trzích. Navíc si některé rakouské společnosti připsaly v uplynulých dvanácti měsících i zajímavé posílení formou akvizic.

Spořitelní přírůstky Zřejmě nejúspěšnější z rakouských finančních institucí působících v tuzemsku byla Česká spořitelna ze skupiny Erste Group Bank (EGB), která dokázala meziročně zvýšit konsolidovaný čistý zisk podle mezinárodních účetních standardů o více než třicet procent na 15,81 miliardy korun. Tento výsledek je o to zajímavější, když si uvědomíme, že již předloňský zisk 12,15 miliardy představoval oproti roku 2006 nárůst o slušných 17 procent. Za výborným hospodařením banky loni stál především nárůst provozního zisku téměř o třicet procent na 23,17 miliardy korun a pozitivní vliv měl i jednorázový výnos z prodeje Pojišťovny České spořitelny, za který Česká spořitelna získala 4,26 miliardy po zdanění. Opačným směrem působila situace na finančních trzích, která se promítla v přecenění finančních aktiv spořitelny směrem dolů ve výši 4,35 miliardy ke konci loňského roku.
Česká spořitelna si dokázala udržet vysokou výkonnost i v prvních třech měsících letošního roku. Její čistý zisk sice za první čtvrtletí meziročně klesl o necelých sedm procent na tři miliardy, ale tento pokles je téměř čtyřikrát nižší než odpovídající ukazatel celé EGB. Té se profit za období duben až březen snížil o plných 26 procent. Na poklesu čistého zisku spořitelny se nejvíce podepsala tvorba rezerv a opravných položek k úvěrům a pohledávkám. Vyšší tvorba opravných položek souvisí se stárnutím úvěrového portfolia banky a také s prvními příznaky ekonomické recese. Nicméně i v takové situaci dokázala spořitelna zvýšit provozní zisk, který meziročně narostl o více než deset procent na 6,27 miliardy korun. Banka přitom i letos pokračovala v otvírání nových poboček. Jen do počátku dubna jich otevřela deset, z toho většinu v obchodních centrech. Tato expanze zahrnuje nejen hlavní město, ale i regiony – nové filiálky banky se nacházejí kromě Prahy například ve Zlíně, Brně, Liberci, Jablonci nad Nisou a Teplicích.

Vídeňský kvapík Rekordního hospodářského výsledku dosáhli i tuzemští členové rakouského pojišťovacího koncernu Vienna Insurance Group (VIG), který v České republice zahrnuje společnosti Kooperativa pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) a Pojišťovna České spořitelny. Největší z nich – Kooperativa pojišťovna – loni předepsala pojistné za 30,7 miliardy korun, tedy o 1,6 miliardy více než v roce 2007. To zároveň představuje největší absolutní přírůstek pojistného na českém trhu. Rekordní výše dosáhl rovněž zisk Kooperativy před zdaněním, který dle národní účetní metodiky přesáhl 1,6 miliardy korun a zvýšil se téměř o jedenáct procent. „Kooperativa si loni své postavení na českém trhu upevnila – náš tržní podíl se mírně zvýšil na 22,5 procenta,“ uvedl k výsledkům firmy generální ředitel Martin Diviš. Navíc loni Kooperativa získala v soutěži Mastercard Banka roku 2008 první místo mezi pojišťovnami. Výsledky české dcery ocenili i ve vídeňské centrále, a Diviš se stal v květnu členem představenstva mateřské společnosti. VIG se navzdory poklesu české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí dařilo růst, když se předepsané pojistné vyjádřené v českých korunách v tuzemsku aktivním pojišťovnám z této skupiny meziročně zvýšilo o dvacet procent. Stejný ukazatel za celý koncern VIG za období leden až březen vzrostl jen o 1,5 procenta.

Žlutá a černá Zajímavý rok loni zažila Raiffeisenbank, která zvýšila čistý zisk na 1,4 miliardy, což znamená nárůst o 39 procent. „Loňský rok byl pro banku nejnáročnější a zároveň nejúspěšnější v historii. V prvním pololetí jsme dokončili integraci s eBankou, ve druhém pololetí se na českém trhu začaly projevovat problémy světové ekonomiky a související celosvětová krize likvidity,“ komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman s tím, že banka letos otevře přibližně deset poboček jako loni. Bance se přitom daří i letos, kdy navzdory obtížným podmínkám na trhu zvýšila čistý zisk o patnáct procent, aktiva o 17 procent a byla magazínem Global Finance vyhlášena nejlepší bankou v České republice.

Menší, ale úspěšní Růst zaznamenaly i další bankovní domy s rakouskými akcionáři. To je především případ Volksbank CZ, která loni zvýšila počet obchodních míst z 54 na 57 a jejíž loňský zisk z běžné činnosti po zdanění meziročně stoupl o šest procent na 339 milionů korun. Banka dynamicky rostla i v dalších oblastech, její bilanční suma se zvýšila o více než 31 procent na téměř 48 miliard korun, meziročně poskytla o třicet procent více úvěrů a získala o 15 procent více vkladů. Přitom se Volksbank CZ dařilo získávat nové klienty i z řad středních a menších firem a upevnit pozici ve veřejném sektoru – objem depozit obcí a měst u Volksbank CZ stoupl vloni o 21 procent. O přilákání dalších klientů se bude Volksbank CZ snažit i letos, pomoci jí k tomu mají kromě zajímavě úročených spořicích produktů i otevřený přístup ke klientům. Proto banka na svých webových stránkách spustila interaktivní sazebník poplatků, který umožňuje snadné vyhledání jakéhokoli poplatku či sazby související s vybraným produktem. „Důvodem takového kroku je především větší přehlednost dat. Je pro nás důležité šetřit našim klientům čas,“ vysvětlil ředitel marketingu a komunikace Volksbank CZ Petr Žibřid.
Rychle se daří expandovat i poslednímu zástupci rakouských bankovních domů zaměřenému na retailové klienty – společnosti Oberbank. Ta má dnes v Česku sedmnáct poboček a po několika letech zvyšování jejich počtu začíná sklízet plody expanze. „Loni jsme přispěli k zisku mateřského koncernu téměř čtyřmi miliony eur a letos by to mělo být ještě o milion více,“ potvrdil Robert Pokorný, ředitel české pobočky Oberbank, jejíž bilanční suma činila koncem loňského roku 10,5 miliardy korun. Vloni se bance dařilo při získávání nových klientů. Jejich počet se zvýšil téměř o třicet procent na více než čtrnáct tisíc. Oberbank přitom velmi pomohlo, že v Česku působí jako pobočka své rakouské matky. V oblasti ručení vkladů se řídí rakouskou legislativou, která zakotvuje neomezené ručení za depozita fyzických osob přinejmenším do konce letošního roku. Privátní i specializovaní Kromě zmíněných bank a pojišťoven působí na českém trhu specializované subjekty a privátní bankovní domy, často poskytující služby formou takzvaného jednotného evropského pasu. K těm patří například Bankprivat, Privatbank ze skupiny Raiffeisenlandesbank Oberösterreich, Partner Bank či Gutmann Praha ze skupiny známé privátní Bank Gutmann. Mezi specializované subjekty lze zařadit Investkredit Bank zaměřenou na korporátní a realitní financování a Dexii Kommunalkredit Czech Republic poskytující finanční služby veřejné sféře. V posledních letech si do Česka našly cestu i ještě úžeji specializované společnosti. K nim patří firma C-Quadrat, rakouský správce aktiv, který na tuzemský trh vstoupil v roce 2006.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít