Rekordní vzestup cen kvůli slabému dolaru

15. listopadu 2004, 00:00 - (pb)
15. listopadu 2004, 00:00

ZLATO V předminulém týdnu dosáhlo zlato šestnáctiletého cenového rekordu. Počátkem týdne se prodávala unce (31,1 gramu) tohoto kovu za více než 430 dolarů. Později cena překročila i hranici 435 USD za unci.

**ZLATO

V předminulém týdnu dosáhlo zlato šestnáctiletého cenového rekordu. Počátkem týdne se prodávala unce (31,1 gramu) tohoto kovu za více než 430 dolarů. Později cena překročila i hranici 435 USD za unci.

Investoři mají odedávna tři evergreeny. Komoditní (ropa), měnový (dolar) - a pak zlato, které je jak komoditou, tak významným finančním instrumentem. Také právě proto jsou ceny, respektive kurzy americké měny a zlata, na sobě velmi závislé. Pokud má dolar na finančních burzách pevnou pozici a jeho kurz je zároveň vysoký, pak cena zlata klesá. Podobně to funguje, jeli naopak dolar slabý a nejistý - v takovém období jsme právě teď. Obchodníci se zlatem, akciemi zlatých dolů i „zlatých“ futures (tedy smlouvami o budoucích dodávkách) tak mají doslova zlaté časy. K současné popularitě zlata přispívají i další okolnosti, jako je neklid v Iráku a pokračující konflikt na Středním Východě. V dobách politicky nejistých je zlato vždy žádané, mj. i díky své univerzální likviditě. Také proto je tento kov, přesněji řečeno zlaté mince a šperky, v takové oblibě v rozvojových zemích.

Ve vyspělých zemích sice občanské války a podobné katastrofy víceméně nehrozí, nicméně cena zlata se vyvíjí na základě stejných principů. Neklidem a nejistotou se ale v této části světa rozumí rozkolísání finančních a komoditních trhů, zejména nejistý kurz dolaru a ceny ropy. Navíc se zlato obvykle prodává za dolary, jeho nízký kurz tedy nákupy zlevňuje. A bude tomu tak v zásadě inadále: americká platební bilance dlouhodobě vykazuje schodek, v nikoli optimálním stavu jsou i státní finance USA, což bude kurz dolaru stlačovat směrem dolů. Zlato má i další roli - chrání majitele před inflací, protože samo je vůči ní imunní. To dnes představuje další faktor podpory růstu jeho cen - slabý dolar a globální napětí spolu s problémy těžařů ženou vzhůru ceny ropy, ato znamená, že všude ve světě se míra inflace bude zvyšovat. Podle zpráv z burz nyní zlato nakupují především investiční fondy, které naopak oslabují svou angažovanost na peněžních a komoditních trzích. Silná poptávka pochází také ze sektoru výroby klenotů a zájem mají v neposlední řadě i drobní investoři. Pro ty představuje například mince či slitek o hmotnosti jedné unce lehko dosažitelnou investici - jejich cena se v současnosti pohybuje kolem 480 dolarů. N ejvíce se prodávají mince americké, kanadské a jihoafrické (pod obchodními značkami American Eagle, Maple Leaf aKrugerrand) a švýcarské slitky Credit Suisse - oproti mincím, které se standardně razí ze zlata o ryzosti 22 karátů, jsou tyto slitky ze zlata 24karátového, tedy v podstatě čistého kovu. n

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít