Rekordní pokutu 1,66 miliardy za kartel stavebních firem zrušil soud - Euro.cz

Přihlášení

Rekordní pokutu 1,66 miliardy za kartel stavebních firem zrušil soud

, čtk,

Krajský soud v Brně zrušil rekordní pokutu udělenou Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) stavebním firmám za údajný kartel. Podle antimonopolního úřadu fungoval kartel v letech 2006 až 2008, celková pokuta byla 1,66 miliardy korun. Soud vyhověl žalobám sedmi firem, uvedl v tiskové zprávě. Firmy už musely pokutu zaplatit.

ÚOHS již podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, sdělil předseda úřadu Petr Rafaj. Úřad musí podle jeho slov provést velice pečlivý rozbor a analýzu soudního rozsudku. Pokutu stavebním firmám původně ÚOHS stanovil na 2,036 miliardy korun, později byla snížena. Antimonopolní úřad za svou více než pětadvacetiletou existenci uložil ještě dalších osm pokut přesahujících 100 milionů korun, většinu z nich však před soudy neobhájil. Na posun v kauze upozornil iDnes.cz.

Podle rozhodnutí krajského soudu se ÚOHS dopustil závažné procesní vady, neboť použil nezákonné postupy při získávání informací o případu. „ÚOHS překročil rozsah místních šetření, která z hlediska svého průběhu a zajištěných dokumentů neodpovídala původnímu podezření. Nevyhověl tedy podmínce nezbytnosti a provedená místní šetření nelze jinak než pokládat za nezákonná z důvodu zakázaného lovu informací. Kvůli tomu není možné použít některé klíčové důkazy získané během místních šetření a bez nich závěr o vině neobstojí a logicky tak neobstojí ani jeho závěr o trestu, tedy uložených pokutách,“ uvedl soud.


Čeští stavebníci pod lupou. Rakousku vadí daňové finty firem ze sousedních zemí

 Jeřáby ve Vídni, výstavba čtvrti Quartier Belvedere


Pokud Nejvyšší správní soud rozsudek krajského soudu potvrdí, musí se ÚOHS k případu znovu vrátit. Největší pokutu dostala firma Skanska, a to 529,9 milionu korun. Skoro půlmiliardové sankce dostal i Strabag a Eurovia. Další pokuty byly nižší. Swietelsky stavební měl zaplatit 76,2 milionu, M-Silnice a.s. 46,1 milionu, Berger Bohemia a.s. 13,5 a Lesostavby Třeboň a.s. 4,2 milionu.

Firmy podle ÚOHS koordinovaly účast a svoje nabídky ve výběrových řízeních na výstavbu R4 v úseku Mirotice – Třebkov (kromě firmy Lesostavby), dále na rekonstrukci lokality na Bakalářích v Písku (pouze Strabag a Lesostavby) a při rekonstrukci Jeronýmovy ulice v Třeboni (pouze Strabag a Lesostavby).


Jezdcem na D8. Posudek v miliardovém sporu není pro stát příznivý

Sesuv půdy na rozestavěnou dálnici D8


„Od začátku jsme tvrdili, že ÚOHS nesprávným postupem dospěl k nesprávnému závěru. Rozhodnutí soudu proto vítám,“ uvedl prezident Skanska ČR a SR Michal Jurka. Petr Čížek ze SWIETELSKY stavební uvedl, že ÚOHS postupoval nezákonně. „Jsme rádi, že se potvrdilo to, co jsme říkali. Není to první případ, kdy soudy vracejí ÚOHS jeho rozhodnutí. Pokutu jsme již museli zaplatit, což pro nás bylo velmi bolestivé. Teď bychom ji měli dostat zpět i se 14procentním úrokem. Takový úrok bychom nikde v bance nedostali. Děkujeme našim právním zástupcům,“ doplnil Čížek.

Informace o kartelu získal ÚOHS při 12 neohlášených šetřeních ve dvou letech. „Zadržené důkazy vypovídají o tom, že účastníci kartelu mezi sebou domlouvali a připravovali tzv. krycí nabídky na uvedené veřejné zakázky, z nichž některé byly záměrně neúplné a jiné nadhodnocené. Tímto způsobem účastníci kartelu ve výběrových řízeních zcela vyloučili prvek hospodářské soutěže a zvítězila společnost, která byla kartelem předem určena,“ uvedl loni v únoru k pravomocnému rozhodnutí úřadu Rafaj.

Čtěte také:

Severokorejští otroci a zamoření močí. Rusko spěje k fotbalovému šampionátu