Rekordní pokuta pro Apple. Americká firma musí za své kartelové praktiky zaplatit Francii přes miliardu eur - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Rekordní pokuta pro Apple. Americká firma musí za své kartelové praktiky zaplatit Francii přes miliardu eur

ČTK,
Rekordní pokuta pro Apple. Americká firma musí za své kartelové praktiky zaplatit Francii přes miliardu eur
Zdroj: čtk

Americká společnost Apple dostala ve Francii rekordní pokutu 1,1 miliardy eur (29,5 miliardy korun) za porušování pravidel hospodářské soutěže. Prohřešky výrobce smartphonů a další elektroniky se týkají přístupu firmy v její distribuční síti a zneužívání ekonomické závislosti prodejců. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Apple se proti pokutě hodlá odvolat.

Pokutu dostali také dva velkoprodejci, a sice firmy Tech Data a Ingram Micro. Tech Data zaplatí 76 milionů eur a Ingram Micro 63 milionů eur. Sankce je za protiprávní dohodu o cenách, uvedl francouzský antimonopolní úřad.

Pokuta pro Apple za udržování vysokých cen je největší, jakou kdy francouzský antimonopolní úřad vyměřil. „Apple a jeho dva prodejci se dohodli, že si nebudou navzájem konkurovat a že zabrání distributorům ve vzájemné konkurenci, čímž zakonzervovali velkoobchodní trh s produkty Applu,“ uvedl úřad.


Přetahovaná o vývojáře aplikací. Huawei nabízí více peněz než Google

Huawei, ilustrační foto

Francouzský úřad zároveň upřesnil, že Apple bránil prodeji svých produktů za nižší ceny, protože stanovil cenu pro maloobchodní prémiové prodejce tak, aby byly shodné s těmi, které má firma ve svém vlastním obchodě nebo na internetu. Jeho dva velkoprodejci pak plně dodržovali pokyny Applu ohledně přidělování produktů zákazníkům, místo aby si volně určovali vlastní obchodní politiku. Dohody se netýkaly iPhonů, ale iPadů a dalších přístrojů.

Apple v prohlášení označil rozhodnutí francouzského antimonopolního úřadu za skličující. Podle něj zavrhuje právní precedens, na který všechny společnosti ve Francii spoléhají 30 let, a vyvolá chaos u firem ve všech odvětvích. Hodlá se proto odvolat.

Úřad zahájil vyšetřování v roce 2012 po stížnosti maloobchodního prodejce zboží Applu eBizcuss. Firma se už z francouzského trhu stáhla, ale nadále působí v Belgii, uvedla agentura DPA.

Francie pokutovala Apple v době, kdy jsou američtí technologičtí giganti pod zvýšenou kontrolou evropských regulátorů kvůli silné pozici na trhu, placení daní a ochraně soukromí uživatelů.

Čtěte také:

Válka o hodinky. Apple Watch vytěsňuje tradiční švýcarské výrobce

Apple ukazuje Krym jako ruské území, ale jen uživatelům v Rusku

Apple uvede své filmy nejprve v kinech, až poté na vlastní internetové televizi

Rekordní pokuta pro Apple. Americká firma musí za své kartelové praktiky zaplatit Francii přes miliardu eur
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze