Regulátor zasáhl, bude opět hlídat ceny

17. října 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
17. října 2005, 00:00

ZEMNÍ PLYN Energetický regulační úřad bude od ledna opět regulovat ceny plynu pro všechny zákazníky. Minulý pátek to neočekávaně oznámil předseda úřadu Josef Fiřt. Překvapivé rozhodnutí zcela mění původní harmonogram otevírání trhu s plynem.

ZEMNÍ PLYN

Energetický regulační úřad bude od ledna opět regulovat ceny plynu pro všechny zákazníky. Minulý pátek to neočekávaně oznámil předseda úřadu Josef Fiřt.

Překvapivé rozhodnutí zcela mění původní harmonogram otevírání trhu s plynem. Energetický regulační úřad (ERÚ) s ním přišel tři dny poté, co zástupce RWE Transgas na tiskové konferenci upozornil, že se od ledna „citelně“ zvýší ceny plynu pro nové oprávněné zákazníky, zhruba 130 tisíc firem a podnikatelů (viz strana 37, která šla do tisku před odvetnou reakcí ERÚ a popisuje tak původní plán otevírání trhu).

Energetický regulátor od letošního ledna neurčoval konečné ceny plynu pro několik desítek podniků, největších odběratelů. Od roku 2006 je neměl vyhlašovat ani pro všechny další firmy, podnikatele a organizace. Jedinou skupinou zákazníků, kteří měli být i nadále chráněni regulovanou cenou, byly domácnosti.

JEŠTĚ NEJMÉNĚ ROK

Dominantní dodavatel plynu, společnost RWE Transgas, která prakticky ovládá český trh, se proti opětovnému zavedení regulace okamžitě ohradila. „Tento postup považujeme za neobvyklý,“ uvedla v tiskovém prohlášení.

Úřad své rozhodnutí, že bude i nadále omezovat zdražování plynu vyhlašovanou maximální cenou, zdůvodnil špatnými zkušenostmi s otevřením trhu pro největší zákazníky. Skupina RWE Transgas jim podle ERÚ neoprávněně zvyšovala ceny a regulátor proto již požádal antimonopolní úřad, aby toto její chování prošetřil. Předseda ERÚ Josef Fiřt je přesvědčený, že jeho úřad musí ceny hlídat i nadále. „Nelze očekávat, že by do ledna došlo na trhu k takovým změnám, které by omezily dominantní postavení RWE Transgas,“ vysvětlil. Podle místopředsedy Blahoslava Němečka by úřad měl ceny regulovat minimálně rok. Příští rok na podzim opět provede analýzu trhu, na základě které se rozhodne, jak dál postupovat.

POKUTA PRO TRANSGAS

Představitelé ERÚ uvedli, že RWE Transgas dostane pokutu za vysoké ceny, které mu přinesly neoprávněný zisk v řádu milionů korun. Její výši však neupřesnili.

Společnost RWE Transgas věří, že se dokáže ubránit. Tvrdí, že podle jejích analýz jsou ceny, které letos stanovila pro největší odběratele, v pořádku. Ti ale protestují už delší dobu a tvrdí, že jim plyn meziročně zdražila téměř o čtyřicet procent. O prošetření tohoto postupu požádali regulační úřad už letos v létě.

„Transgas musí jednoznačně odmítnout sdělení regulátora, že stížnosti zákazníků jsou oprávněné. Stejně tak jsme nuceni jednoznačně odmítnout informace o neoprávněně získaném majetkovém prospěchu,“ píše se v prohlášení RWE. Regulátor podle tohoto prohlášení postupoval značně nestandardně, když zveřejnil informace o detailech šetření, které stále ještě probíhá.

Foto popis| Regulace cen plynu se RWE Transgas příliš nezamlouvá.

Foto autor| Profit - Luděk Vycpálek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít