Registrátoři domén .EU: Korupce je nemožná

10. dubna 2006, 00:00 - KRISTÝNA DUŠKOVÁ-JANOUCHOVÁ
10. dubna 2006, 00:00

Cena atraktivní domény .eu se může vyšplhat až k milionu eur. Registrace přitom probíhá elektronicky a rozhodují o ní vteřiny. Podnikatelé, kteří usilují o doménu, se logicky obávají korupce. Mohou zaměstnanci registrátorů ovlivňovat pořadí žadatelů a tím zvýšit šance některých žadatelů o doménu?

Cena atraktivní domény .eu se může vyšplhat až k milionu eur. Registrace přitom probíhá elektronicky a rozhodují o ní vteřiny. Podnikatelé, kteří usilují o doménu, se logicky obávají korupce. Mohou zaměstnanci registrátorů ovlivňovat pořadí žadatelů a tím zvýšit šance některých žadatelů o doménu?

Ve fázi takzvané volné registrace evropských domén, která začala v pátek 7. dubna, platí pravidlo „Kdo dřív přijde, bere vše“. Zájemců o domény je mnoho. I mezi malými a středními podnikateli se rozkřiklo, že na získání domény a jejím prodeji se dají vydělat statisíce. Jde jen o to být první. Nejatraktivnější domény jsou už obsazené a spolu s tím se objevily pochybnosti o férovosti registrací.

REGISTRÁTOR ZTRATIL ŽÁDOST

Jak už bylo řečeno, o úspěchu jednotlivých žadatelů o doménu rozhoduje rychlost a mnohdy také spolehlivost zaměstnanců certifikovaného registrátora. Pravidla jsou poměrně přísná. Případy firem-žadatelů o doménu .eu, které byly údajně poškozeny zaměstnancem registrátora, jsou velmi vzácné. „Jedna z firem se na nás obrátila s dotazem, jestli ministerstvo informatiky nějakým způsobem vybíralo a prověřovalo akreditované registrátory,“ říká Tereza Gáliková z ministerstva. „Dotyčná firma si k jednomu registrátorovi podala žádost o atraktivní doménu, ale registrátor o doménu nepožádal. Zaměstnanec registrátora na EURid nic neposlal a mezitím si doménu zaregistrovala jiná firma, která přitom žádost podala o několik týdnů později,“ vysvětluje Gáliková. Prokázat registrátorovi případné pochybení prý bude velmi těžké.

KORUPCE NEHROZÍ?

Všichni Profitem oslovení registrátoři shodně tvrdí, že ke korupci mezi jejich zaměstnanci nedošlo ani nedochází. Žádná žádost o doménu se jejich vinou prý ani neopozdila. „Pozdní podání žádosti, tedy odeslání do rejstříku EURid, z naší viny není možné a žádný takový případ se nestal,“ tvrdí Jan Hájek ze společnosti Explorer. Žádost je údajně registrátorem podána ve chvíli, kdy ji zákazník zaplatí a ona se automaticky zařadí do fronty k odeslání. „Jediný, kdo může ovlivnit tento fakt, je zákazník sám, a to například pozdním uhrazením faktury či použitím nesprávných platebních detailů,“ říká Hájek.

Profit zjistil, že posunout doménu v pořadí žádostí na přední místo teoreticky lze. „Toto posunutí se však týká zásahu minimálně dvou zaměstnanců a zde korupci považujeme za nemožnou. Jiné zneužití také není možné, neboť pokud je doména zaplacena, není možné objednat stejný název ještě jednou, a tak vyřadit prvního zákazníka,“ tvrdí Petr Komárek z firmy Zoner, která je jedním z akreditovaných registrátorů.

RYCHLEJŠÍ VYHRÁVÁ

Podle vyjádření registrátorů je předbíhání ve frontě na doménu nemožné. Registrátoři však zároveň připouští, že určité fígle na urychlení registrace znají. Jde však o čistě technickou a právně neškodnou záležitost, která prospěje všem žadatelům o doménu u konkrétního registrátora. „Náš systém je skutečně schopen registrovat až čtyřikrát rychleji než systém běžného registrátora. Princip je jednoduchý. Představte si to tak, že máte seznam domén k registraci, které posíláte na servery EURidu jen jedním kanálem, a oproti tomu situaci, kdy použijete kanály čtyři. Jedná se vždy o ten samý seznam domén, jen se čtyřikrát zvýší rychlost odesílání,“ říká zástupce firmy Explorer.

Podezření z korupce registrátorů zapříčinila malá informovanost podnikatelů, kteří si letos žádali o evropskou doménu. „Ve chvíli, kdy systém registrátora identifikuje první platbu za dané doménové jméno, ostatní objednávky zruší,“ vysvětluje Hájek. Toto se děje automaticky bez vazby na jednotlivé zaměstnance, kteří řeší registrace domén. „Pokud naše společnost nezaregistruje doménu .eu z důvodu pozdního podání, vracíme zákazníkovi 100 procent platby,“ uzavírá Komárek. Zdá se tedy, že zákazníci českých registrátorů nemusí mít obavy. Ještě před požádáním o registraci by se u svého registrátora měli informovat, zda jim poplatek za doménu bude vrácen. Každý z registrátorů může mít trochu jiné podmínky.

Při registraci domén rozhoduje rychlost serveru i linek v jednotlivých zemích. Podle informací Profitu budou v tomto směru pravděpodobně „znevýhodněni“ například Poláci. Naopak Němcům a Italům se bude dařit. „Ano, zde jde o technický problém. Podle našich informací jsou servery EURidu někde v Itálii. Je pravda, že zde určitá výhoda může být,“ připouští Komárek.

REGISTRACE - DOBŘE PROMYŠLENÝ BYZNYS?

Někteří podnikatelé měli také zájem o domény související s oficiálním názvem České republiky. Ne všechny domény však byly v prvních fázích dostupné pro každého.

Na začátku registrace domén .eu si členské státy Unie, kandidátské státy a státy evropského hospodářského prostoru mohly rezervovat názvy svého státu v jazycích ostatních zemí. Také Evropská komise si pro své instituce rezervovala některé názvy.

Evropské domény, které obsadila Evropská komise, však často nemají s unijními institucemi nic společného. Jedná se zde například o domény vlada.eu či volby2009.eu. „Česká republika měla, stejně jako jiné členské státy, striktní pravidla na to, co si může zarezervovat. Evropská komise, která jedná za instituce Evropské unie, si ale zabrala mnoho názvů, které působí spíš komerčně než jako názvy institucí,“ potvrzuje Gáliková. Otázkou zůstává, co komise bude se svými doménami dělat.

Někteří odborníci a zaměstnanci registrátorů upozornili Profit na to, že registrace domén .eu je dobře promyšleným byznysem, z kterého měla mít zisk gigantická firma PricewaterhouseCoopers (PwC), jež se na registraci také podílí. „Systém registrace je chaotický záměrně,“ tvrdí zaměstnanec jednoho z certifikovaných registrátorů. „EURid je neziskovou organizací. Je jasné, že PwC z celé této akce bude mít slušný výdělek, i když to hrubě podcenila. Ale jinak je zavedení domény .eu jistě krok správným směrem. Chaotičnost pokládám za standardní stav, když se něco tak velkého zavádí,“ říká Komárek.

DOČKÁME SE VÍCE SOUDNÍCH SPORŮ? Zatímco Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře očekává v nejbližší době nárůst počtu sporů o domény, registrátoři jsou skeptičtí. „Sporů moc nebude. Už vstupní poplatky spoustu lidí odradí a dokazování nároků bude dost složité. Bude určitě zajímavé sledovat případné spory z prvních fází registrace, například doména brno.eu je registrována na slovenskou ochrannou známku. Dále vím o několika spekulantech, kteří si v Holandsku zaregistrovali ochranné známky typu Prague.eu. Tyto spekulace jsou závažné, jedná se o stovky případů,“ odhaduje Komárek. V současné době je v mezinárodní databázi evidováno 60 žalob, převážně ze zahraničí. „V dalších měsících předpokládáme nárůst sporů. Rozhodčí soud eviduje i spory týkající se jiných doménových jmen, včetně těch s koncovkou .cz. Bližší informace však poskytnout nemůžeme, neboť rozhodčí řízení je ze zákona neveřejné,“ říká Marie Moravcová z Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře. Čeští žadatelé o registraci internetové domény musí podle soudu především dbát na to, aby se nedopouštěli zbytečných chyb. Úplné znění ochranné známky musí být v souladu se zněním požadované domény. Adresa a sídlo žadatele by se neměly lišit od údajů o osobě uvedené na přednostním právu a nemůže také docházet k záměně národní a mezinárodní ochranné známky. Je třeba si uvědomit, že písemná dokumentace nemůže být předkládána pouze v podobě on-line databází. Spory o domény bývají mnohdy komplikovanější než běžné soudní tahanice a dodržováním zásad registrace lze takovým problémům předejít. „V zahraničí je spor o doménová jména jedním z běžných sporných řízení. Rozhoduje se podle zásad spravedlnosti a výsledkem je rozhodnutí o potvrzení či zrušení registrovaného doménového jména,“ tvrdí Moravcová. Pokud podnikatelé nevyužili přednostní registraci, musí počítat s tím, že se teď od 7. dubna strhne o lukrativní názvy tuhý boj. Své šance si každý může zvýšit více registracemi u různých registrátorů, a to nejen tuzemských. „Je důležité vědět, že vyhledávače jako například Seznam.cz budou doménu .eu dávat na stejnou úroveň jako českou. V každém oboru jsou desítky velice zajímavých názvů a podnikatelé používající internet pro svou prezentaci by získání domén měli považovat za prioritu,“ uzavírá téma Komárek. KDO MŮŽE REGISTROVAT DOMÉNU . EU * osoby s trvalým pobytem na území členské země * podnikatelé a firmy se sídlem v členské zemi * organizace založená v členské zemi PRAVIDLA PRO TVORBU DOMÉNOVÉHO JMÉNA . EU

Doménová jména musí vyhovovat následujícím podmínkám:

  • minimální délka doménového jména jsou dva znaky
  • doménové jméno může obsahovat pouze znaky „a-z“, „0-9“ a „-“
  • délka doménového jména je nejvýše 63 znaků
  • doménové jméno nesmí začínat, ani končit znakem „-“
  • doménové jméno nesmí obsahovat dva znaky „-“ za sebou
  • Každé doménové jméno musí být unikátní.

Není možné registrovat doménové jméno shodné s již registrovaným doménovým jménem. V budoucnosti se počítá se zavedením diakritických znaků z národních abeced, tzv. IDN.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít