Registrační pokladny: koupit, nebo ne?

09. května 2005, 00:00 - JAN ŠMÍD
09. května 2005, 00:00

Možná je i šílená varianta: Budou zavedeny, všichni si je koupí, a teprve pak budou zrušeny. Poslanecká sněmovna přehlasovala hlasy sociálních demokratů, komunistů a lidovců Senát a přijala zákon o registračních pokladnách. Od roku 2007 budou pro podnikatele v maloobchodu a v pohostinství povinné.

**Možná je i šílená varianta: Budou zavedeny, všichni si je koupí, a teprve pak budou zrušeny.

Poslanecká sněmovna přehlasovala hlasy sociálních demokratů, komunistů a lidovců Senát a přijala zákon o registračních pokladnách. Od roku 2007 budou pro podnikatele v maloobchodu a v pohostinství povinné.

Zákon ještě může vetovat prezident republiky, ale bylo by to jen politické gesto -když Sněmovna dokázala 123 hlasy přehlasovat Senát, dokázala by totéž s prezidentem.

Nicméně veto možné je, protože ODS byla vždy proti registračním pokladnám, a tak se ráda znovu předvede. Hned se také nechala slyšet, že se zákonem nesouhlasí, a pokud vyhraje příští volby, zruší jej dříve než začne platit.

Pro občany a podnikatele nejsou zajímavé politické tance, které od roku 2002 propukají v nepravidelných intervalech, ale to, zda budou pokladny skutečně zavedeny a co toto zavedení přinese.

Ministerstvo financí slibuje, že zmizí daňové úniky a ve státní pokladně zacinká celá jedna miliarda korunek navíc. Stojí to za to? Sám ministr už připustil, že za účelem kontroly správného používání registračních pokladen bude muset stát najmout dalších 300 úředníků. A opravdu přestane podvádění státu na daních? To těžko, jen se budou hledat nové způsoby. Registrační pokladny mají v Itálii,

Polsku, Řecku, Slovensku a Turecku. Nikde zatím nezjistili, že by státní pokladně nějak prospěly.

Proč si tedy máme stoupnout do téhle neslavné řady a také zavést tak drahou zbytečnost? Věcné argumenty nehledejme, protože o věc samu už dávno nejde. Stalo se z ní téma politické cti; slib voličům a předmět politického boje. Sociální demokraté se museli vzdát svého oblíbeného tématu majetkových přiznání, aby jim výměnou za to lidovci slíbili, že podpoří kasy s pamětí. Registrační pokladny jsou tak jedním z mála vítězství sociální demokracie, o to cennějším, že přichází v době, kdy je této straně nejhůř. Až přijdeme na Nový rok 2007 do hospody, uvidíme na vlastní oči, že poslanci ČSSD nezaháleli. A když tam pokladny nebudou, uvidíme zase, že nezahálela ODS.

Takže jak to vlastně bude?

Živnostníci by nyní mohli odložit nákup pokladny a čekat, jak dopadnou volby. Ale ani když ODS v červnu 2006 zvítězí, není vyhráno - bude muset hledat v parlamentu spojence, a také připravit a prosadit novelu zákona - to může trvat i několik měsíců, a do toho ještě vpadnou parlamentní prázdniny. Nejbližší reálné datum pro schválení změny je asi tak říjen 2006. A když změna neprojde? Pak nastane poprask - kdo dokáže do 1. ledna 2007 dodat 300 tisíc pokladen?

Jelikož v Čechách nikdy nic není, jak má být, připravte se na všechny varianty. Pokladny možná budou zavedeny. Možná zavedeny nebudou. Možná je i šílená varianta, že budou zavedeny, všichni si je koupí, a teprve pak budou zrušeny. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít