Regiony budou záchranou Unie

13. března 2009, 01:00 - Jiří Němeček
13. března 2009, 01:00

Nepodceňujte regiony. Tak zní hlavní výzva pro politiky z evropského Summitu regionů a měst, který se konal minulý týden na pražském Žofíně. Praha uspořádala oslavu, která předčila i vstup Česka do Evropské unie.

Autor: Profit - Jakub Stadler

Nechlubila se ale jen sama sebou. Šanci nabídnout návštěvníkům to nejlepší ze své kuchyně, vinohradů nebo nahrávacích studií dostaly všechny evropské regiony.

Normandské ústřice, italský olej, belgické pivo, moravské víno. To je jen namátkový výběr specialit, který Praha nabídla návštěvníkům od čtvrtka do soboty uplynulého týdne. V hlavním městě se totiž konala největší akce pořádaná na území Česka v době jeho předsednictví Evropské unii. Na Summit regionů a měst se sjelo přes 650 starostů, hejtmanů a dalších obecních politiků z celé Evropy. Další desetitisíce turistů ovšem dorazily na doprovodný třídenní Festival regionů. Ve více než padesátce stánků v centru města mohli zájemci ochutnat místní speciality z celé Evropy a na třech pódiích okusit i mnohahodinovou hudební nabídku.

„Chtěli jsme v době předsednictví udělat alespoň jednu akci pro obyčejné lidi, nejen pro politiky,“ říká primátor Prahy Pavel Bém. „Zatím z celého předsednictví lidé viděli jen spoty v televizi a Pražané navíc auta delegací pádící po Evropské třídě z letiště do centra. Myslím, že si Češi zaslouží vidět Evropu i z lidské stránky,“ dodává Bém. A pořadatelům se dařilo. Už na začátku celé akce turisté téměř zneprůchodnili dolní polovinu Václavského náměstí.

Ochutnejte Evropu

Velkou hvězdou zahajovacího kulturního programu byla skupina Fun Lovin Criminals. Spolu s kulturními zážitky se ovšem také hodně ochutnávalo. Salámy, sladkosti, alkohol. Heslem celé akce totiž bylo: „Ochutnejte Evropu!“ Takže návštěvníci mohli koštovat – belgické třešňové pivo nebo pralinky, holandské sýrové vafle, lucemburské a moldavské víno, pardubický perník, valašský frgál, koláče z Horních Počernic nebo vuřty „taliány“ z pražských Dejvic.

„V Praze se dosud nic podobného nekonalo. Je to jedinečná možnost, jak poznat rozmanitost a originalitu jednotlivých regionů Evropské unie,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, která třídenní happening v metropoli technicky zabezpečila.

Na pozadí zábavy a ochutnávek v pražském centru probíhala i důležitá politická jednání. Třeba evropská komisařka pro regionální rozvoj Danuta Hübnerová se během své návštěvy Česka seznámila s projekty, které Unie podporuje v severovýchodních a středních Čechách. Komisařka představila mimo jiné balíček opatření, který Evropská komise přijala, aby pomohla regionálním úřadům reagovat na finanční krizi.

Evropa sází na peněžní zdroje

Poskytnutí dalších záloh je hlavním znakem plánu evropské hospodářské obnovy. K dalším opatřením patří okamžité financování významných projektů, zvýšení flexibility a zjednodušení při řízení strukturálních fondů, jakož i prodloužení lhůty pro využití zbývajících unijních peněz přidělených v předešlém rozpočtovém období, které skončilo v roce 2006.

Komisařka Hübnerová bere svou funkci regionálního „hlídače“ vážně. Nespokojila se proto jen s obvyklou návštěvou Prahy. Během pátku navštívila i region severovýchodních Čech, kde se zúčastnila jednání s hejtmany Radkem Martínkem (Pardubický kraj), Lubomírem Francem (Královehradecký kraj) a Stanislavem Eichlerem (Liberecký kraj). V České Třebové se seznámila s plány města na modernizaci jeho dopravního terminálu pro vlaky, autobusy a jízdní kola. Na tento projekt Unie přispívá částkou 5,8 milionu eur.

SETKÁNÍ REGIONŮ UNIE

Summit stál 35 milionů korun, z toho šest milionů zaplatí Praha, zbytek spolupořádající Výbor regionů. Akce přilákala do hlavního města předsednické země Evropské unie odhadem přes 30 tisíc zahraničních návštěvníků. Dorazilo téměř 650 politiků z regionální sféry celé Evropy. Mnohem více lidí ale nalákal doprovodný kulturní a „ochutnávací“ program v centru metropole.

V Litomyšli komisařka navštívila zámek, který byl renovován také s pomocí evropských finančních prostředků. Nyní se vypracovávají plány na přeměnu okolního areálu na rekreační oblast s muzeem, divadlem a místem pro pořádání hudebních festivalů. Tyto iniciativy patří k prvním 120 projektům, které region vybral pro financování na základě politiky soudržnosti v probíhajícím rozpočtovém období 2007 až 2013.

Severovýchodní Čechy dostanou z Evropského fondu pro regionální rozvoj 656 milionů eur. Specifický program pro region severovýchodních Čech pomůže rozvíjet dopravní infrastrukturu, omezovat velké rozdíly mezi městskými a venkovskými oblastmi, zvyšovat podíl cestovního ruchu v hospodářství a podporovat spolupráci mezi podniky a vzdělávacími institucemi.

Samozřejmě šlo i o Prahu. „Hospodářská krize může paradoxně pomoci městům a regionům zvýšit jejich vliv a význam v Evropské unii,“ prohlásil na summitu pražský primátor Pavel Bém. Na Prahu krize podle primátora dopadá zejména v turistickém ruchu. Hlavní město se proto snaží investovat peníze do kampaní na propagaci Česka v zahraničí, hlavně v Asii a ve Spojených státech.

Bém dodal, že by měl v budoucnu vzrůst vliv Výboru regionů, který dosud působí jen jako poradní orgán Evropské komise. Politici se ale na Žofíně shodli na tom, že právě města a regiony jsou hlavní hybnou silou při pomoci podnikatelům i lidem, kteří se naopak ocitají v těžké sociální situaci. Podle Béma je důležité, aby se lidé mohli zapojit do tvorby politiky na úrovni, která je jim blízká, aby ji mohli ovlivnit.

S navýšením pravomocí Výboru regionů počítá i Lisabonská smlouva, kterou ale Bém odmítá. Podle Lisabonské smlouvy by Evropský parlament musel se zástupci regionů konzultovat veškerou legislativu, která se týká právě regionů či územních samospráv.

Summit regionů nemůže přijímat žádné řešení nebo učinit nějaký konkrétní krok. Závěry z pražského setkání ale chce předseda výboru Van den Brande předložit hlavám evropských států okamžitě na březnovém summitu Evropské unie.

Zaměstnání je třeba hledat právě v regionech

Úlohu regionů v době krizí připomněl i předseda Evropské komise José Barroso. Říká, že Evropa bojuje především s hrozbou nezaměstnanosti. Regiony by podle něj měly využít místní příležitosti a zaměřit se na opatření s rychlou ekonomickou návratností, především na vytváření „zelených“ pracovních míst, na využívání čistých technologií a na energetickou účinnost. Barroso ocenil, že české předsednictví EU připravuje na květen summit o nezaměstnanosti, kterého by se měli účastnit i zástupci odborů a zaměstnavatelů.

Krizi se podle něj podaří rychleji vyřešit, pokud budou jednotlivé evropské státy a regiony spolupracovat. „Princip každý sám za sebe je nepřijatelný,“ dodává předseda Evropské komise.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít