Regeneraci brownfields umíme podpořit

20. prosince 2004, 00:00 - admin
20. prosince 2004, 00:00

"Na naše dotace, určené k oživení nevyužívaných nemovitostí, může dosáhnout i malý či střední podnik," tvrdí Zdeněk Jana, ředitel divize podnikatelských nemovitostí a regionů agentury CzechInvest.

Šanci na podporu mají i menší podnikatelé, říká Z. Jana foto: Profit - Martin Siebert

ZDENĚK JANA, CZECHINVEST: * CzechInvest ocenil průmyslovou zónu Triangle, někdejší vojenské letiště, jako regeneraci roku. Proč? Jde o strategickou průmyslovou zónu, která je unikátní polohou i rozlohou 360 hektarů. Navíc jsou tady kompletně vyřešeny majetkoprávní vztahy. K dnešnímu datu máme tuto lokalitu prakticky - z hlediska pozemkového vlastnictví - scelenou, a to je v našich poměrech a v současné době výjimečné. Všude jinde v tomto směru nějaké problémy existují. Triangle se tak stává vzorem pro podobné projekty. Jde také o první případ regenerace brownfieldu na průmyslovou zónu. * Kolik u nás vlastně strategických průmyslových zón existuje? Když nepočítám Triangle, tak už jen Kolín, kde se usídlilo automobilové konsorcium TPC, a několik lokalit na severní Moravě, kde se ovšem realizace z různých příčin oddaluje. Mimo jiné také kvůli nevypořádaným majetkovým vztahům. Jsou tady i jiná perspektivní území, například Plzeň-Nýřany či letiště Holešov na Moravě. Když mám ale mluvit přímo o brownfields, pak musím zmínit to, že v září tohoto roku zahájily práce v areálu plzeňské Škodovky. To je typický příklad regenerace brownfieldu. Tady by mělo vzniknou 58 hektarů pozemků, které budou k dispozici investorům. * Hodně se mluví o regeneraci někdejších průmyslových objektů na Kladensku. V této lokalitě se věci hýbají jen pomalu nebo vůbec. Tady zase narážíme na vlastnické vztahy. * Co CzechInvest pro oživení brownfields vlastně dělá? V tuto chvíli máme k dispozici dva nástroje: Národní program na podporu rozvoje průmyslových zón a program Reality, který je součástí Operačního programu průmyslu a podnikání. My tyto programy implementujeme na základě pověření MPO, do značné míry jsme je i přímo vytvářeli. * Co zhruba musí žadatelé o podporu podstoupit? S jistou mírou zjednodušení vše probíhá asi takto: zájemce si vytipuje projekt, zpracuje jednoduché podklady a vše předkládá CzechInvestu. Pokud vyhovuje všem podmínkám, zaregistrujeme ho. To je takové první stadium, je možné ho nazvat informačně-orientační. Ve druhém už žadatel musí předložit pravomocné stavební povolení, veškerou projektovou dokumentaci a doložit vypořádání vlastnických vztahů. A pak je třetí stupeň - tady jde ze strany investora především o smlouvu s dodavatelem stavby, který musí být vybrán podle zákona o veřejných zakázkách. Oba programy se trochu odlišují v detailech, vždy to ale má ty tři fáze: registrace, souhlas s realizací a rozhodnutí o financování, respektive rozsahu spoluúčasti státu. * Kolik brownfieldových projektů jste už podpořili?

Z fondů na realizaci národního programu pro průmyslové zóny jsou to Triangle, plzeňská Škodovka a areál cukrovaru v Lovosicích. To jsou dlouhodobé projekty, celkem tyto akce podpoříme částkou 1,5 miliardy korun. Na příští rok máme 800 milionů korun. Ale to je program, kde brownfields nehrají hlavní roli. Naproti tomu program Reality s nimi počítá, má pro ně i samostatnou kapitolu. Nicméně je to novinka - první žádosti jsme začali přijímat v červenci. Na stole máme asi tucet projektů, kde jde o regeneraci brownfields formou rekonstrukce objektů.

* Kolik času stojí investora získat dotaci?

Naše procedury jsou docela krátké, jde o týdny. K tomu, aby mohly probíhat, ovšem investor musí dodat veškeré podklady, které ani nemůže získat najednou. Jde o postup po etapách, investor předkládá například územní rozhodnutí, stavební povolení a tak podobně. Takže u větších projektů je třeba počítat s termíny v řádu měsíců, u těch skutečně velkých jde o léta. Je ale na místě dodat, že CzechInvest investora nijak zvláště nezatěžuje. Dokumenty, které od něj požadujeme, by si stejně musel obstarat.

* Má šanci na vaši podporu i malý či střední podnikatel?

Pokud si vytipuje třeba nějakou starou nevyužitou továrničku, kterou hodlá regenerovat, pak samozřejmě. N ěkolik takových projektů projednáváme - firma se například hodlá stěhovat z P rahy do venkovského regionu, kde bude využívat nějaký starý opuštěný objekt.

* Kolik vlastně může od vás investor získat? U regenerace brownfields je možné uhradit až 100 % uznatelných nákladů. To je ovšem spojeno s řadou podmínek. Pochopitelně se snažíme vybírat projekty, které mohou například snížit lokální míru nezaměstnanosti, mají potřebné zázemí pracovních sil a podobně. * Na program Reality máte pro příští tři roky k dispozici přibližně 2,5 miliardy korun. Kolik projektů může počítat s vaší podporou? To nelze dnes ani odhadovat. Jsou projekty malé, vedle nich také velké. N edávno jsme vyřídili dotaci na projektovou dokumentaci v hodnotě 700 tisíc korun, jindy je to třeba 50 milionů korun. To je ostatně taková průměrná výše našich dotací. Takže teoreticky vzato by to mohlo být 100 až 150 projektů. * Vraťme se na závěr ještě k Trianglu. Stran získání strategického investora je Ústecký kraj, lze-li to tak říci, optimistický. Jak to vidíte vy, respektive CzechInvest? Jednání se vedou paralelně s řadou zájemců, což je obvyklá praxe. Úspěšnost takových jednání odhaduji tak na pět, maximálně deset procent. Dokud investor nevyjádří pevný a jednoznačný souhlas, nic není jisté. Dosavadní zkušenosti s Trianglem to ostatně potvrzují. Nicméně takto to vypadá vždycky. A proto jsem i já optimista. * Bude to nějaká automobilka?**

Nemusí nutně být. Stáli bychom spíše o nějaký technologicky pokročilejší projekt - řekněme ze sféry mikroelektroniky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít