Reformičky, které příliš nepomohou

07. května 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL, EVA MARZINI
07. května 2007, 00:00

I když hlavní dubnovou událostí byly Velikonoce, našich sedm statečných se spíše zaměřilo na hodnocení dopadů vládou chystané reformy na podnikání. Měli však i jiné starosti. Radim Jančura například musel vysvětlovat, proč mu shořel autobus.Na počátku dubna vláda vyrukovala se svojí představou reformy veřejných financí.

I když hlavní dubnovou událostí byly Velikonoce, našich sedm statečných se spíše zaměřilo na hodnocení dopadů vládou chystané reformy na podnikání. Měli však i jiné starosti. Radim Jančura například musel vysvětlovat, proč mu shořel autobus.

Na počátku dubna vláda vyrukovala se svojí představou reformy veřejných financí. Na každého z našich Sedmi statečných sice navrhované změny dopadnou jinak, v celkovém hodnocení se však všichni shodují: Než reforma je to spíše reformička. „Času prostudovat navržené změny jsme moc neměli, ale je nám bohužel jasné, že jde o jeden z mnoha politických kroků, které opět podnikatelům příliš nepomohou,“ míní Šárka Grycová ze společnosti Noris.

KLIDNĚ JE ZRUŠTE ÚPLNĚ

Vlastník strojírenské skupiny Wikov Martin Wichterle upozorňuje, že pozitivní vliv snížení sazby u daně z příjmu právnických osob bude do značné míry vykompenzován rozšířením základu daně. „Takže žádná výhra to nebude a dopad to na nás bude mít zanedbatelný,“ konstatuje Wichterle.

Některé detaily chystaných změn však naši podnikatelé hodnotí přece jen kladně. „Kvituji změnu vyplácení nemocenské. Domnívám se, že zcela bezpečně sníží nemocnost. Pro nás to však není až takový problém. Pozitivnější vliv to bude mít na podniky, které zaměstnávají lidi s nízkými příjmy,“ domnívá se Wichterle.

Firmám a vydavatelům stravenek neudělalo příliš radosti avizované zrušení možnosti snížení základu daně o část nákladů na stravenky. Hospodského Karla Palána to však potěšilo. „Pro mě by bylo vůbec nejlepší, kdyby se zrušily úplně. Mám se stravenkami spoustu práce a navíc nefungují tak, jak mají. Jak ohlídáte personál, aby nevyměňoval svým známým stravenky za peníze? Já na tom potom tratím šest procent, co zaplatím firmě, která stravenky vydává, jako provizi,“ osvětluje svůj pohled Palán.

FERNET A NEPŘÁTELÉ INTERNETU V dubnu také oslavil Zdeněk Rydygr významné jubileum - padesáté narozeniny. „Sešlo se nás 56, a proto se to také konalo v továrně a ne u nás doma. Dostal jsem například poukaz na pobyt pro dvě osoby ve slovenských lázních a kamarádi mi sehráli scénku ze známého televizního seriálu MASH. Ležel jsem na originálním lůžku, byl jsem operován a potom jsem dostal kapačku ferneta,“ vypráví severočeský karnevalový guru.

Martina Wichterleho zase při jeho cestách po světě rozesmála příhoda s rezervací v ukrajinském hotelu. „Našli jsme hodně zajímavý hotel u kyjevského letiště Borispol, který funguje tak, že když si tam uděláte rezervaci po internetu, tak za to zaplatíte dvakrát více než rovnou na místě. Ten vlastník bude asi nějaký brutální odpůrce moderních technologií. Naštěstí to kolegyně po internetu špatně zarezervovala, takže jsme zaplatili nakonec poloviční cenu,“ směje se Wichterle.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít