Reforma: Hon na podnikatele

14. července 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
14. července 2003, 00:00

Kromě minimální daně a zvýšení odvodů na sociální a zdravotní pojištění čeká mnohé z nich přechod na podvojné účetnictví. A možná přijde i zákon, který zruší možnost odpisovat leasingové splátky z daní.

Vláda chystá opatření, která mohou přivést firmy k likvidaci.

Kromě minimální daně a zvýšení odvodů na sociální a zdravotní pojištění čeká mnohé z nich přechod na podvojné účetnictví. A možná přijde i zákon, který zruší možnost odpisovat leasingové splátky z daní.

Podnikatelé se musí připravit na krušný rok. Zavedení podvojného účetnictví při obratu nad tři miliony korun se nejvíce dotkne drobných provozoven, jako jsou samoobsluhy či benzinové pumpy a další živnosti, převážně v oblasti služeb. Obecně pak půjde o podnikatelské aktivity, u nichž existuje v poměru k obratu malý zisk. Tito podnikatelé doplatí na vládní novelu zákona o účetnictví nejvíce. Novela nezasáhne pouze klasické podnikatele, ale i řadu nejschopnějších osob ve svobodných povoláních. Zákon o účetnictví má údajně postihnout zhruba padesát tisíc osob. Tak to alespoň tvrdí ministerstvo financí. Předseda Sdružení podnikatelů ČR Bedřich Danda je však přesvědčen, že jich bude více. „Ministerstvo financí jenom odhaduje, kolika podnikatelů se má nová úprava dotknout, skutečné podklady nemá. Navíc nebylo schopno vysvětlit, proč by mělo být vedení podvojného účetnictví limitováno právě částkou tří milionů korun obratu,“ upozorňuje Danda. Přechod na podvojné účetnictví pokládá za problémovější záležitost, než je zvýšení odvodů OSVČ. „S tím už jsme se smířili, protože chápeme, že reforma se dotkne každého občana. Přechod na podvojné účetnictví je však vražedný,“ říká šéf živnostníků. Jediným důvodem pro zavedení povinného účetnictví, které s sebou nese zároveň povinnost zdanění zásob, je podle poslance Michala Doktora z ODS snaha státu po dodatečném zvýšení daňového inkasa. „Takovýto způsob ale považuji za nemravný,“ zdůvodňuje poslanec, proč jeho strana pro takové návrhy ruku nezvedne. Zoufalá snaha zlepšit katastrofální stav státní pokladny přivedla ministra financí Bohuslava Sobotku k dalšímu návrhu, jehož realizace by byla pro drobné podnikatele téměř likvidační: ztratili by možnost odepisovat leasingové splátky z daní. „Bylo by to velké neštěstí, namířené proti rozvoji malého a středního podnikání,“ varuje předseda Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška před ministrovými záměry. Je řada živností, pro které je odpis leasingových splátek prakticky jedinou výraznou možností jak snížit daňový základ. Ale i pro větší firmy by podobné opatření, zejména v době vstupu do Evropské unie, znamenalo snížení konkurenceschopnosti. Tato vládní opatření vyvolávají stále silnější odpor živnostníků a drobných podnikatelů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít