Reforma přešlapuje, vykročte sami

18. února 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
18. února 2008, 00:00

Soukromé spoření na důchod bude ještě dlouho záležet jenom na osobním rozhodnutí každého člověka. Penzijní reforma začne v Česku nejdříve v roce 2010, a to pouze prodloužením věku odchodu do důchodu a doby povinného placení pojištění. Dlouhodobě spořit je ale možné nejen v penzijním fondu či životním pojištění.

Spoření na důchod Soukromé spoření na důchod bude ještě dlouho záležet jenom na osobním rozhodnutí každého člověka. Penzijní reforma začne v Česku nejdříve v roce 2010, a to pouze prodloužením věku odchodu do důchodu a doby povinného placení pojištění. Dlouhodobě spořit je ale možné nejen v penzijním fondu či životním pojištění.

Na nastartování důchodové reformy v Česku má vláda prakticky už jen dva roky. Cílem ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, který vnímá zákonné zahájení reformy jako svůj hlavní úkol, je spustit první fázi reformy v lednu 2010. To znamená dvě věci – za prvé, že návrhy prvních reformních zákonů musí být projednány ještě letos, za druhé, že zásadní zákony týkající se podstatných změn nynějšího důchodového systému už tato vláda prosadí jen stěží.

Prosazování penzijní reformy totiž provázejí silné spory vládnoucí koalice s opozicí. Minulý týden v pondělí sice vláda schválila návrh první fáze penzijní reformy, ale učinila tak bez toho, že by se na ní shodla s opozicí. Jednání parlamentní komise složené ze zástupců všech parlamentních stran o podobě reformy v podstatě zkrachovalo, jejím členům se nepodařilo shodnout na žádném ze základních bodů navrhovaných ministrem Nečasem. Od loňského prosince se činnost komise prakticky zastavila.

V polovině března by první fázi reformy měla začít projednávat Poslanecká sněmovna. Jde v ní zatím pouze o parametrické změny stávajícího důchodového systému, tedy především prodloužení věku odchodu do důchodu pro muže na 65 let, pro ženy odstupňovaně podle počtu dětí, a o prodloužení doby povinného placení pojištění z nynějších 25 na 35 let.

Přišel čas na soukromou reformu

Protože demografický vývoj v Česku a ve většině zemí Evropy spěje k výraznému růstu počtu lidí v důchodovém věku a úbytku aktivně činných, musí se stávající průběžný systém vyplácení důchodů zásadně změnit. Nynější vláda stejně jako většina odborníků prosazuje myšlenku takzvaného částečného opt-outu, tedy možnosti zčásti vystoupit ze systému povinného placení pojištění ve prospěch soukromého spoření na důchod. V něm by si lidé naspořili rezervy na důchod, a ty by použili na „dorovnání“ nižšího důchodu, který by jim v budoucnu vyplácel stát.

S touto myšlenkou zásadně nesouhlasí sociální demokraté ani komunisté, kteří ji považují za vysoce rizikovou, a růst počtu důchodců chtějí řešit zvyšováním povinného pojištění či daní.

Dnes není bohužel zcela zřejmé, která z myšlenek se prosadí v reálném životě, nicméně jasné je, že podstatu penzijní reformy bude Česko velmi pravděpodobně řešit až po dalších parlamentních volbách. Nynější vláda totiž nebude mít dost času na to, prosadit všechny tři fáze jí navržené reformy. Nezbude zřejmě nic jiného, než aby si co nejvíce lidí provedlo penzijní reformu vlastní, tedy výrazně zvýšilo sumu peněz, kterou si bude soukromě spořit na důchod.

Úspory jsou nízké

Soukromé spoření na důchod v Česku existuje již řadu let, nicméně malá motivace ze strany státu vedla k tomu, že lidé si spoří většinou jen málo peněz. „Ze statistických údajů je patrné, že lidé do penzijních fondů vkládají pouze nízké částky odpovídající zhruba těm, ke kterým je motivuje státní finanční podpora. To je ale málo. Na to, jak dlouho v Česku penzijní fondy fungují, nenakumulovaly takový objem peněz, který se od nich očekával, a který by lidem na zajištění penze postačoval,“ upozorňuje například předseda představenstva Pioneer Asset Management a Pioneer investiční společnosti Roman Pospíšil.

Životní pojištění a chytrý fond

Vedle penzijního připojištění je další z možných forem dlouhodobého spoření životní pojištění. „Pojišťovny hrají v oblasti vytváření dlouhodobých finančních rezerv na penzi aktivní roli. Nabízejí celou řadu pojistných produktů, které klientům nejenže pomáhají snižovat rizika nečekaných životních situací, ale i produkty s investičním charakterem, které umožňují zhodnocení finančních prostředků a vytváření rezerv pro postproduktivní věk“, tvrdí ředitel úseku pojištění osob pojišťovny Allianz Marek Bártek.

V poslední době se ale na trhu prosazuje další forma dlouhodobého spoření, která může nabídnout vyšší zhodnocení než u penzijního či životního pojištění, a k tomu citlivé respektování jednotlivých životních období člověka. Jsou to takzvané fondy životního cyklu, které na našem trhu nabízejí investiční společnosti. Zatím bez jakékoliv státní motivace. Jejich hlavní filozofií je přizpůsobit typ investice fázi životního cyklu člověka, tedy například v mladším věku více peněz vkládat do rizikovějších produktů nesoucích potenciálně vyšší výnos, ve starším pak více sázet na jistotu stabilního výnosu.

„Byl bych velmi rád, kdyby se podařilo prosadit jednu věc: pokud by se člověk zavázal, že investuje do fondu životního cyklu u vybrané společnosti po delší období, získal by od státu daňové úlevy. Tím by přibyla konkurence penzijnímu a životnímu pojištění, což by rozhodně nebylo na škodu. Navíc si uvědomme, že devadesát procent lidí nerozumí tomu, jak má investovat, ale rozumí svým potřebám. A produkt životního cyklu jim může vytvořit investiční strategii na míru,“ vysvětluje Pospíšil.

Pojišťovna a fond v jednom

Fondy životního cyklu jsou zatím nastaveny tak, že po uplynutí doby spoření, která může být deset, dvacet či třicet a více let, si lidé svoje úspory naráz vyberou. Mohl by systém fungovat i v podobě pravidelných doživotních výplat menších částek, tedy na bázi jakési kombinace fondu a životního pojištění? „Zvažujeme i tuto možnost. K tomu by bylo zapotřebí domluvit spolupráci investiční společnosti s vybranou životní pojišťovnou, například na bázi investičního životního pojištění navázaného na podílový fond. Tím bychom předešli situacím, kdy by peníze na důchod, které po uplynutí dohodnutého investičního horizontu člověk jednorázově obdrží od fondu, třeba nesprávně investoval a o část z nich přišel,“ uvádí Pospíšil.

„Fondy životního cyklu jsou standardní otevřené podílové fondy, které s blížícím se koncem realokují peníze do méně rizikových aktiv. Umožňují postupné čerpání prostředků, avšak výplatu doživotního důchodu umožňují pouze pojistné produkty, nikoliv ty čistě investiční,“ vysvětluje Bártek. Podle něj řada investičních životních pojištění má již dnes v nabídce fondy životního cyklu nebo má automatické realokační programy, nicméně nové formy spolupráce nevylučuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít