Ředitelka Turkish Airlines: Jsem perfekcionalistka a nerada řídím lidi

27. srpna 2009, 12:41 - Jana Pike
27. srpna 2009, 12:41

Vše v České republice trvá poněkud déle. Nicméně to může být mnohdy i výhodou, protože máte možnost být více vidět, pokud jste aktivnější než vaše okolí, říká o svých pracovních zkušenostech Fatma Yuceler, ředitelka Turkish Arlines pro Česko a Slovensko.

Jak jste se dostala ke své profesi?

Náhodou. Na univerzitě v Istanbulu, kde jsem studovala literaturu a cizí jazyky, jsem měla kamarádku, která ze všeho nejvíc toužila být letuškou. A protože již jednou u přijímacího pohovoru neuspěla, šla jsem podruhé s ní, abych ji podpořila. A tak se stalo, že i mně nabídli práci, kterou jsem tehdy přijala. Při svých studiích jsem pro Turkish Airlines pracovala na částečný úvazek a po dokončení jsem nastoupila na oddělení marketingu na plný pracovní úvazek.

V Turkish Airlines pracujete už více než 20 let, pracovně jste v minulosti působila například i v New Yorku. Můžete srovnat rozdíly pracovního prostředí v Turecku, Česku a v USA? Je nějaký rozdíl mezi našimi pracovními zvyky?

Určitě ano. Turecko je typickou středomořskou zemí, a proto i mentalita obyvatel této země je jiná než středoevropská či americká. V New Yorku je velmi konkurenční prostředí. Nejen mezi společnostmi, ale také mezi lidmi. Lidé pracují velmi tvrdě a někdy nemáte čas ani na jídlo. Musím říci, že je to mnohdy velmi únavné, ale na druhou stranu je New York velmi živé město. Miluji jeho atmosféru, zažijete zde skutečnou školu života. Navíc se zde máte šanci potkat s nejnovější technologií a mnoha novinkami, které vám umožňují i váš osobní růst a rozvoj.

Místní společnosti mají mnoho zkušeností v oblasti marketingu, a samotné Spojené státy americké jsou rozhodně nejlepším místem, kde se lze naučit mnoho věcí. S příchodem do České republiky v roce 2004 se mé pracovní nasazení trochu zpomalilo, připadalo mi, že zde vše trvá poněkud déle. Nicméně to může být mnohdy i výhodou, protože máte možnost být více vidět, pokud jste aktivnější než vaše okolí. Co se týče pracovních návyků, je zde například v porovnání s USA zaměstnanci striktně dodržována pracovní doba.

Je těžké prosadit se jako žena na tak vysoké funkci a v prostředí, které je velmi konkurenční?

Určitě to těžké je. Nejen v naší společnosti, ale i v ostatních leteckých společnostech je velmi málo žen na vysokých manažerských postech. Myslím si, že ženy musí pracovat o mnoho tvrději, aby dosáhly stejného ocenění jako muži.

A jak to vidíte u nás?

Nemohu zcela objektivně posoudit situaci v České republice, ale domnívám se, že se situace zlepšuje a řada schopných žen je čím dál tím více na vysokých řídících postech.

Jakého pracovního úspěchu si nejvíce ceníte?

Asi celkového zvýšení povědomí o Turkish Airlines v České republice a představení Turkish Airlines jako mezinárodního dopravce s širokou sítí destinací. Turkish Airlines mají v současné chvíli 9 letů z Prahy do Istanbulu, což umožňuje našim klientům spojení do mnoha dalších destinací po celém světě jako například Bangkok, Peking, Šanhgaj, Singapur, Jakarta, HongKong, Dilí, Bombaj, Kapské Město, Johanesburg, Nairobi a mnoho dalších.

Co je pro vás v práci největší výzvou?

Vše co dělám, dělám precizně. Jsem perfekcionalista a nejsem spokojená, když jsou věci udělány napůl. V důsledku to jistě přinese lepší kvalitu. Myslím si, že vždy se dá dosáhnout více. Mé krédo je dělat vše nejlépe, a proto se vždy snažím překonat své možnosti.

Baví vás řídit lidi? Nerada lidi řídím, ale ráda s nimi spolupracuji. Jste tvrdá šéfová? Někdy je to nezbytné. Není mou prioritou být tvrdá, ale občas si to situace vyžaduje. Když jste začala pracovat v Praze, co vás jako manažerku nejvíce překvapilo? Vše trvalo dlouho. Když jsem třeba potřebovala udělat jen malé stavební úpravy v kanceláři, dostala jsem odpověď, že je to možné nejdříve za dva, tři týdny. Také někteří lidé nebyli zpočátku velmi přátelští, ale to je asi tím, že Čechům trvá delší dobu, než se otevřou. Jaká klišé jste slyšela o České republice, než jste sem přijela? Nevím, jestli klišé, ale co mě zaujalo, že Česko je velmi romantické místo jako z pohádky. Plné hradů a zámků. Daří se vám skloubit soukromí s vaší náročnou prací? Obávám se, že preferuji práci na úkor soukromého života. Máte oblíbenou relaxaci? Určitě jsou to krátké výlety do různých destinací a čas strávený s rodinou. Mám výhodu, že svůj koníček mohu spojit s prací. V budoucnu bych s Turkish Airlines chtěla navštívit ještě řadu míst, abych získala více zkušeností s různými kulturami. Po čem se vám u nás stýská?**

Pláž. Bylo by skvělé, kdyby zde bylo moře a pláž.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít