Recyklace jako univerzální lék?

04. března 2008, 17:16 - Ivan Pilný
04. března 2008, 17:16

Glosy postaršího technokrata

Stát i zelení připravují opatření, jak nás donutit více recyklovat odpad. V jednom zahraničním časopise jsem zahlédl fotografie hromad opotřebované elektroniky, počítačů, televizorů. Bylo to někde v Africe a zdá se, že je to velký byznys. Šrot se používá na součástky, nebo se z něj primitivním způsobem ohrožujícím zdraví a životní prostředí získávají suroviny, především vzácné kovy.
Hory odpadu byly neuvěřitelně vysoké, a tak jsem si položil otázku, jestli je problém v recyklaci, nebo spíše v nadspotřebě. Před pár dny jsem na večeru věnovaném vyhlášení podnikatele roku viděl video natočené s jedním z finalistů soutěže, šéfem podniku Less Janem Mičánkem. Byl tam obrázek jeho pracovního stolu s počítačem, který evidentně pamatoval počátky devadesátých let. Podnik má víc než miliardový obrat, víc než tisíc zaměstnanců a operuje úspěšně od Aljašky po Austrálii. Vzpomněl jsem si také na generální ředitele, jimž čtou e-maily asistentky. Zmíněné příklady jistě nelze zobecňovat a nemusejí být příkladem hodným následování ani příkladem ideálně řízených podniků. Co nás táhne k tomu, abychom počítače a elektroniku obměňovali tak rychle?
Subjektivními důvody jsou oslnění technologií a opojení novou hračkou. Nemáte hračku, která fotografuje, natáčí video, telefonuje, internetuje a e-mailuje (všechno samozřejmě mizerně)? Nejste tedy in! Dnes hraje roli i móda, nekupte si notebook s koženým víkem nebo takový, co se vejde do obálky na korespondenci! Převažují ovšem důvody ryze objektivní. Nemám teď na mysli marketing IT společností přesvědčujících vás o nezbytnosti koupě nového technologického zázraku. Moorův zákon o zdvojnásobení rychlosti procesorů každých osmnáct měsíců je nezbytným předpokladem k jakémukoli využití počítače. Portály se hemží fotografiemi a videy, takže propracovat se k informaci znamená být zatraceně rychle připojen a mít výkonný stroj. Aplikace nabobtnaly. Ochranné štíty proti virům, trojským koním, malware, spamům vás přivádějí k šílenství. I rychlý počítač kloktá hodně dlouho, než se dostanete k činnosti, pro níž jste jej zamýšleli použít. Odhazovaná technologie se kupí a vzniká nerudovská otázka: „Kam s ní?“ Při nejbližším pokušení pamatujte nejen na důvod, proč si novou hračku kupujete, ale také na životní prostředí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít