Řecko v říjnu peníze ze záchranného úvěru nedostane

04. října 2011, 14:41 - MediaFax
04. října 2011, 14:41

Eurozóna odložila rozhodnutí o uvolnění šésté tranše ve výši osmi miliard eur (zhruba 199 miliard Kč) Řecku. Zpráva inspektorů Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské unie a Evropské centrální banky (ECB) nebude hotova dříve než 13. listopadu, informovaly agentury AFP a Reuters.

Foto: Profimedia.cz

Řecko tak další část peněz ze záchranného balíku získá možná až v listopadu. Šéf euroskupiny, lucemburský premiér, Jean-Claude Juncker po jednání ministrů financí eurozóny, že na půlku října plánovanou schůzku eurozóny zrušil. “Euroskupina projedná (uvolnění šesté části půjčky - pozn. redakce), jakmile bude dostupná zpráva trojky. Ta nebude nejspíš hotova dříve než 13. listopadu,“ řekl podle agentury AFP Juncker.

Právě inspektoři tzv. trojky monitorují, zda a jakým způsobem Atény dodržují podmínky, které jim mezinárodní věřitelé určili výměnou za to, že Řekům poskytnou půjčky. Eurozóna Řecku v úterý nařídila snížení vládních výdajů, vyloučila ale vypovězení Řecka z eurozóny.

Výplata další tranše se tak odložila minimálně do listopadu. Podle Junckera zástupci Řecka euroskupinu ujistili, že země bude schopna do té doby s financemi vydržet. V poslední době se přitom objevovaly spekulace o tom, že pokud by další peníze ze záchranného balíku Atény do půlky října nedostaly, nemusely by mít dost peněz například platy státních zaměstnanců či penze.

Řecko nás informovalo, že fondy budou muset být zpřístupněny během druhého týdne listopadu. Není tak nutné o tom rozhodovat nyní,“ řekl belgický ministr financí Didier Reynders. Od čtvrtka zkoumají plnění podmínek přímo v Řecku inspektoři Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské unie (EU) a Evropské centrální banky (ECB), kteří se do Atén vrátili poté, co před měsícem rozhovory přerušili. Vláda slíbila, že kvůli uvolnění peněz zavede nové daně, sníží mzdy státních zaměstnanců v průměru o pětinu a do roku 2015 sníží počet zaměstnanců ve státním sektoru o 20 procent.

Začátkem září byly rozhovory mezi Řeckem a inspektory přerušeny. Nyní jejich verdikt rozhodne, zda Atény dostanou životně potřebnou šestou tranši v objemu osmi miliard eur. Řecko od loňského roku čerpá mezinárodní finanční pomoc ve výši 110 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu korun). Země dostala zatím pět tranší. Řecko je první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc.

Finsko nadále požaduje záruky za část úvěrů, která na něj z druhého balíku připadne. Eurozóna se na svém jednání v noci na úterý shodla na tom, že tyto záruky budou možné. Šéf EFSF Klaus Regling ale upozornil, že se za to bude platit. “Je tak nepravděpodobné, že by takový požadavek vznesla i nějaká jiná země než Finsko,“ dodal Regling.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Technologie
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít