Řecko

02. srpna 2004, 00:00 - SOŇA GULLOVÁ, VŠE Praha, JANA HÁJKOVÁ, PETR KUČERA
02. srpna 2004, 00:00

Řekové jsou schopní obchodníci. Jednání si vychutnávají, proto také bývají rozvláčná. Při jednáních jsou obratní a trpěliví, dokáží dobře argumentovat.Zdá se, že řečtí obchodníci nikdy nemají problém, všechno je možné. S cílem potěšit partnera mohou slíbit i nesplnitelné. Slib je chápán zdvořilostně.

Řečtí obchodníci si hodně slibují od letošní olympiády v Aténách. foto: ČTK

Řekové jsou schopní obchodníci. Jednání si vychutnávají, proto také bývají rozvláčná. Při jednáních jsou obratní a trpěliví, dokáží dobře argumentovat.

Zdá se, že řečtí obchodníci nikdy nemají problém, všechno je možné. S cílem potěšit partnera mohou slíbit i nesplnitelné. Slib je chápán zdvořilostně. Jsou hrdí a neradi se omlouvají nebo přiznávají, že argument jiné osoby může mít cenu. Není dobré na ně tlačit, naléhat, přemlouvat je nebo se nad ně vyvyšovat.

JEDEN NA JEDNOHO

Jako představitelé individualistické kultury jednají raději s jednotlivci nebo maximálně pár s párem. Početnější skupinky formálně oblečených zástupců je spíše znervózňují a ubírají na neformálnosti jednání. K jednání přistupují psychologicky - úvodní rozhovor jim pomáhá utvrdit si nebo pozměnit názor, jež si udělali o protějšku. Jednací taktiku a strategii mění podle jednání konkrétní osoby, se kterou vyjednávají.

ČAS NEHRAJE ROLI

Při jednáních čas nehraje zásadní roli. Mimo hlavní město se schůzky nesjednávají na konkrétní hodiny, ale navrhne se denní doba. Jestliže se stanoví konkrétní termín setkání, zpoždění může dosáhnout i více než jedné hodiny. Někdy se řecký obchodník odkáže na problémy s dopravou, jindy se za svou nedochvilnost neomluví. Řečtí obchodníci se během jednání tradičně kromě rozhovorů s druhou osobou věnují i dalším záležitostem jako například telefonování. Českým vyjednávačům se doporučuje počítat s každou eventualitou, ale dodržovat zásady slušného chování a na sjednanou schůzku přijít včas.

OČEKÁVAJÍ SMLOUVÁNÍ V otázce stanovení ceny mají Řekové dojem, že druhá strana nasadila cenu schválně vysoko, a proto neváhají smlouvat. Zároveň od protějšku neočekávají, že by přijal první jejich nabídku. Považovali by to za intelektuální prohru a ztratili by v druhou stranu důvěru. Mohli by si toto gesto vykládat tak, že jejich partner spěchá uzavřít kontrakt za každou cenu. Častou argumentací Řeků při dohadování ceny je, že konkurence nabízí stejné zboží, ve stejné kvalitě za nižší cenu - i když ve skutečnosti tomu tak není. Buďte připraveni, že si upraví fakta ve svůj prospěch. SKROMNOST NEOCENÍ Řecký partner se rozhoduje i na základě pověsti zahraničního partnera a jeho výrobků. Nejlepší variantou je, jestliže vaše seznámení zprostředkuje instituce či společnost, která má v Řecku dobré jméno. K tomuto účelu je možno využít i Česko-řeckou obchodní komoru. Úspěch při jednání je založen na kombinaci trpělivosti a rychlého úsudku. Oceňují sebedůvěru a přesvědčivost, naopak skromnost není respektovanou vlastností. Váš protějšek pravděpodobně bude mít pravomoc rozhodnout o uzavření i o podmínkách obchodu sám a totéž očekává od partnera. Často rozhodne až na poslední chvíli. Nejistota nepatří k okolnostem, jež by mohly Řeky rozházet. Bývají postaveni před neobvyklé situace, musí řešit neznámé problémy. POJISTĚTE SI ZÁVAZKY Jestliže dojde k dohodě a je uzavřena smlouva, řečtí obchodníci ji ctí a dodržují. Můžete se setkat s tím, že po podepsání dohody se budou snažit znovu otevřít některé body smlouvy a dosáhnout pro sebe lepších výsledků. Vždy trvejte na písemné podobě i změn ve formě dodatků ke smlouvě, nepřistupte na ústní sliby. Řekové se rádi soudí. Protože řecké právo se úplně nesladilo s právem společným pro země Evropské unie a často se mění, je výhodné uzavřít smlouvu tak, že případné spory se budou řídit českým právem. Řekové nechají na druhé straně přípravu návrhu smlouvy, proto je možné do kontraktu zakomponovat doložku o řešení soudních sporů. V případě neplnění smlouvy z řecké strany nepomáhají žádné výhružky, hrozby ani nářky. NEGRATULUJTE Pokud se obchod dovede do konce, nedoporučuje se přehnaně gratulovat k uzavření obchodu. Řekové mohou ztratit jistotu, že uzavřeli dobrý obchod. KONTAKTY:

Centrální asociace komor Akadimias 7-9, 10671 Athens

tel.: +301 3632702, 3625630

e-mail: hella@uhcci.gr

web: www.uhcci.gr

Helénistické investiční centrum (ELKE)

Mitropoleos 310557 Athens

tel.: +301 3242070

e-mail: Admin@elke.gr

 web: www.elke.gr

 Athénská centrální prefektura Kifissiaw

125-127, 11524 Athens

tel.: +301 6984000-4003 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít