Řecká krize ovlivní vývoz přes euro

26. července 2010, 19:00 - Tomáš Stingl
26. července 2010, 19:00

Současné krize v Řecku příliš neovlivní český export. Alespoň ne přímo. Vývoz do této jihoevropské země je totiž relativně malý. Důsledky na něj ale dolehnou prostřednictvím rozkolísaného kurzu společné evropské měny.

Autor: Shutterstock

Situace v Řecku, které v současnosti prožívá těžkou hospodářskou krizi, zatím příliš neovlivnila český export. Upozorňují na to zástupci tuzemským podnikatelských organizací.

„U našich členů jsme nezaznamenali exportní problémy. Musíme si ovšem uvědomit, že Řecko představuje v absolutní částce pouze 0,38 procenta exportu České republiky, což je 7,9 miliardy korun,“ informoval Štefan Weber z Hospodářské komory. „Více než třetinu vývozu, přes 36 procent z celkového objemu, představoval vývoz automobilů a vozidel,“ podotýká ke struktuře vývozu náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Ani v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR zatím nezaznamenali kvůli řecké krizi žádné větší problémy českých firem. „V tuto chvíli se jedná spíše o psychologickou krizi. Firmy nijak zásadně nereagují. Bude-li to mít na podnikový sektor dopad, potom ho očekáváme v horizontu měsíců,“ říká místopředseda asociace Karel Havlíček.

Také podle analytika Pavla Kohouta nebude mít situace v Řecku pro český vývoz zásadní dopad, ale ovlivní ho nepřímo. „Přímý dopad nebude velký, protože Řecko nepatří mezi země, kam by české firmy exportovaly ve velkém. Důležitější je ten obecný důsledek. Pokud má společná evropská měna takový malér, jakým je teď záchrana Řecka, projevuje se to na oslabení eura, a to i vůči koruně. Jinak řečeno, vývoz do eurozóny teď budou mít české firmy dražší,“ vysvětluje Pavel Kohout.

„Má to samozřejmě i svou světlou stránku. Na druhé straně totiž výrazně posiluje dolar, od začátku roku už zhruba o víc než 12 procent. Takže vývoz do dolarových oblastí výrazně zlevnil. To ale pro českou ekonomiku není tak podstatné, když většina našeho vývozu směřuje do Evropy a je placen v eurech,“ podotýká Pavel Kohout.

Podle Karla Havlíčka je nespravedlivá současná kritika, která se kvůli Řecku rozpoutala proti společné evropské měně. „Považuji za maximálně populistické a nesolidární dnes tvrdit, že kdyby Řecko nemělo euro, mohlo zdevalvovat a vyhnout se problémům. Pokud by mělo vlastní měnu, rovnalo by se to totálnímu bankrotu na úrovni Argentiny. Finanční pomoc sice není úplně ideální řešení, může to být i demotivační například vůči Německu. Ale integrace Unie přinesla všem velkým hráčům nemálo výhod, z nichž všichni systematicky těží, a je velmi nekorektní při prvním problému zbrojit proti eurozóně,“ míní Karel Havlíček. „Nesdílím názor, že nyní můžeme být rádi, že jsme nezavedli euro a že se nám tudíž řecký problém vyhýbá. Euro jsme měli mít již dávno. Je to součást evropské ekonomické integrace a exportéři prodělali nemálo peněz,“ konstatuje Havlíček.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Technologie
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít