Rebelka ANO z Budějovic: Z hnutí odcházím s pocitem nespravedlnosti

19. července 2015, 06:29 - Jan Novotný
19. července 2015, 06:29

Daňová poradkyně, populární šachová velmistryně a českobudějovická zastupitelka za ANO Eliška Richtrová byla tento týden spolu se svými dvěma kolegy vyloučena z hnutí za to, že před několika týdny hlasovala pro odvolání českobudějovického primátora za ANO Jiřího Svobody. Richtrová, která v loňských komunálních volbách získala ve městě největší počet preferenčních hlasů, se postavila Svobodovi už záhy po volbách, kdy proti němu kandidovala na primátorku.

Richtrová si přála navázat spolupráci se sociální demokracií, která podle jejího názoru nabízela hnutí výhodnější podmínky v koalici. Svoboda se ale rozhodl vládnout s hnutím Občané pro Budějovice někdejšího primátora za ODS Juraje Thomy.

Z hnutí ANO odchází Richtrová s pocitem nespravedlnosti a procitnutí ze snu, že „bude líp“. „To je podobné, jako když se řekne: socialismus je dobrá myšlenka, ale provedení je špatné. Stejné je to i s hnutím ANO. Je to dobrá myšlenka, ale s těmi lidmi to nefunguje,“ shrnuje natvrdo své pocity rebelka Richtrová.

Jela jste v pondělí na jednání předsednictva hnutí s tím, že v ANO stejně skončíte, nebo jste ještě věřila, že se vám podaří s vedením hnutí domluvit?

Na tom velkém fóru už asi ne. Pochopila jsem, že situace v Českých Budějovicích je složitá a vysvětlit to za čtvrt hodiny je nemožné. A navíc já nejsem ten typ, které by na tomto širokém veřejném fóru říkal: ten udělal tohle, ten udělal tamto a obviňovat je tam před všemi. To mi přijde trapné.

Proč si myslíte, že vedení hnutí nepřijalo vaše argumenty a vyloučilo vás?

Já tomu nerozumím. Myslela jsem, že aspoň něco pochopí. Nešla jsem tam automaticky na porážku. Je to těžké, když jste sám a máte to všem vysvětlit. Přitom jsou všichni zaujatí. Oni vidí jen to, že jsem shodila primátora, dovoluji si mít vlastní názor a odporuji krajské předsedkyni. Když si vezmu jen tyto tři věci, tak prosadit se s nimi je obrovsky těžké. To by musel být člověk velmi dobrý řečník, a to já bohužel nejsem.

Jak se chcete prosadit proti hlouposti? Jak se chcete prosadit proti klientelismu, proti manipulaci, když ostatní se dají manipulovat a vy se nedáte?

Je vůbec reálné prosadit se v hnutí ANO v takové situaci?

Jak se chcete prosadit proti hlouposti? Jak se chcete prosadit proti klientelismu, proti manipulaci, když ostatní se dají manipulovat a vy se nedáte? Já to neumím. Postavíte se proti veliké zdi a jste sám. Je to smutné, vadí mi to.

Není to možné pochopit tak, že vedení hnutí chce zachovat nějakou integritu, zabránit a posléze potrestat to, aby členové odvolávali vlastního primátora?

Primátor už padl a bylo nutné z toho někoho obvinit. Je problém říct: budeme soudit také pana Svobodu (odvolaný primátor) a paní Maxovou (krajská předsedkyně ANO), ne jen paní Richtrovou. Ukážou na někoho jiného, aby zastřeli své problémy.


Čtěte komentář Bohumila Pečinky: Babiš je prostě politikem


S jakým pocitem odcházíte z hnutí ANO?

S pocitem, že je to nespravedlivé. Nedocenila jsem ty skutečnosti. Pracuji jako daňový poradce. Jsem zvyklá, že lidé jsou vůči mně v podstatě otevření, pozitivně naladění. Po zkušenosti z politiky musím dát za pravdu Václavu Moravcovi, který si vždycky stěžoval, jak je politika negativní. Není to prostředí, které by vás nějak nabíjelo. Neustále máte pocit, že bojujete s hloupostí.

Ke mně jako daňové poradkyni chodí podnikatelé, kteří ví, co chtějí. V té politice mám pocit, že těm lidem jde jen o posty, kde je jaká dozorčí rada a tak dále. To mě deptá. Ne že bych to tedy netušila, že to takto funguje, ale zúžit politiku jen na toto mi připadá hrozně málo.

Politika není prostředí, které by vás nějak nabíjelo. Neustále máte pocit, že bojujete s hloupostí.

Nemyslíte, že byste s tímto svým přístupem narazila v kterékoliv politické straně?

To nevím. Hodně asi záleží na tom, kdo v daném místě tu stranu vede.

Není problém v tom, že se nedokážete podřídit většině?

Víte, v pondělí jsem na předsednictvu řekla argument, který jsem si myslela, že by mohli pochopit. A ten zněl: Co by udělali, kdyby pan Babiš navrhl, že pan Nečas bude předsedou dozorčí rady v ČEZu. To je stejné, jako když naši budějovičtí představitelé navrhli, aby pan Thoma (bývalý primátor) byl předsedou dozorčí rady budějovické teplárny. Co by tomu řekli ostatní členové ANO? Že je to geniální, že ten pán nemá práci, tak mu dáme tu dozorčí radu? Já jsem ochotná dbát na názor většiny, ale ne na takový, který jde proti základním principům.

Z toho, co říkáte, usuzuji, že už po tomto volebním období asi nebudete chtít znovu pokračovat v politice.

Uvidím, jak to bude v Českých Budějovicích vypadat. Kdyby se na radnici měli vrátit ti samí lidé z ANO, jako tam byli, tak asi už znovu chtít nebudu. Ale to není o ANO, je to o těch lidech. ANO přineslo do politiky nové principy. Je to to samé, jako když se řekne: socialismus je dobrá myšlenka, ale provedení špatné. Stejné je s hnutím ANO. Je to dobrá myšlenka, ale s těmi lidmi to nefunguje.

Celý rozhovor si můžete přečíst v pondělním vydání týdeníku Euro


Čtěte také:

Hnutí ANO dluží předsedovi Babišovi 65 milionů korun

Analýza: Babišovo hnutí ANO stojí na rozcestí, možná to ale neví

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na…
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít