Realitnímu trhu sluší větší průhlednost

31. července 2006, 00:00 - PETR BÝM
31. července 2006, 00:00

TRANSPARENTNOST PODNIKÁNÍ Tuzemský realitní trh byl v průzkumu společnosti Jones Lang LaSalle označen jako "polotransparentní". V čele žebříčku průhlednosti trhu nemovitostí je Austrálie a na opačném konci Vietnam. Česko se umístilo na 26. místě. Při realitních transakcích je dvojnásobně důležitá transparentnost trhu.

TRANSPARENTNOST PODNIKÁNÍ Tuzemský realitní trh byl v průzkumu společnosti Jones Lang LaSalle označen jako „polotransparentní“. V čele žebříčku průhlednosti trhu nemovitostí je Austrálie a na opačném konci Vietnam. Česko se umístilo na 26. místě.

Při realitních transakcích je dvojnásobně důležitá transparentnost trhu. Hlavně firmy či soukromé osoby na trh vstupují zřídkakdy, nemohou tedy mít hlubší zkušenosti. Na druhé straně se obvykle jedná o vysoké částky, respektive investice, takže „omyl“ v jakékoli podobě může mít fatální důsledky.

V rámci obchodních operací, v kterých se přesouvají miliony i miliardy korun, je průhlednost trhu pochopitelným požadavkem. „Z hlediska transparentnosti bych dokonce neváhal konstatovat, že na rozdíl od jiných komodit typu spotřební zboží či automobily, je trh realit zcela neprůhledný. Pro zákazníky i uživatele je to škoda. V mnoha ohledech tato neprůhlednost poškozuje nejen je, ale i prodávající či pronajímatele,“ konstatuje Petr Urbánek z developerské společnosti Europolis. Prodejce i kupující chtějí především kvalitní informace o cenách na trhu. Stejně tak potřebují znát stav poptávky a nabídky - tato relace je pro odhad „správné“ ceny klíčová. Realitáři potřebují znát i podrobnosti o konkrétních transakcích, ty jsou významné pro alespoň přibližný odhad výnosů komerčních realit (jde přibližně o zhodnocení vložené investice, uvádí se v procentech ročně).

Pro všechny účastníky trhu je pak nanejvýš podstatná kvalita právních předpisů, jejich jednoznačnost, kompletnost a v neposlední řadě i vymahatelnost. S tím souvisí i kvalita práce státní správy a samosprávy. Jedná se o především o parametry (průhlednost, kritéria, termíny) procesů územního plánování a stavebních řízení. Vedle toho také o podmínky registrace. A v neposlední řadě se kvalita a průhlednost trhu hodnotí také profesní a etickou úrovní hlavních protagonistů, tedy realitních kanceláří.

Průzkum společnosti Jones Lang LaSalle podle uvedených kritérií domácí realitní trh ohodnotil v podstatě jako průměrný a tedy „poloprůhledný“. To je v průzkumu jedna z pěti kategorií transparentnosti, které byly definovány jako vysoká, standardní, částečná (poloprůhledná), nízká a nulová. Tradiční tržní ekonomiky se vešly do prvních dvou skupin (1. až 24. místo), Česko spolu s Mexikem vede v kategorii třetí.

V kontextu postkomunistické Evropy dopadla Česká republika v průzkumu nejlépe, ale to je asi jediný důvod ke spokojenosti. Scházejí totiž informace o vývoji trhu. Sběrem informací se v Česku zabývají státní i profesní organizace, ale velké množství transakcí a obchodníků na jedné straně a omezené informační zdroje na straně druhé věrohodnost údajů a všech výpočtů značně oslabují. Podrobně trh monitorují jenom zahraniční konzultační společnosti. Jejich průzkumy se ovšem omezují jen na komerční objekty nejvyšší kvality (nové nebo kompletně zrekonstruované objekty). A ani ty nejsou přehnaně spolehlivé. „Překotný vývoj trhu přináší výrazné zpoždění mezi dostupnými informacemi a aktuální realitou,“ upozorňuje Radek Bajgar z investiční společnosti CSPI.

Kvalitě informačních databází neprospívá ani relativní mládí českého trhu. „Praha se - co do transparentnosti - řadí poměrně vysoko. Stále však zaostává za tradičními trhy, jako je například Londýn, kde se data o trhu detailně monitorují a analyzují již přes třicet let,“ říká Damian Harrington z nadnárodní konzultační kanceláře CB Richard Ellis.

Zatímco v oblasti informací se situace v Česku zlepšuje, jinde je postup pomalejší. To lze vztáhnout třeba na rychlost práce pozemkového katastru. Harrington poukazuje také na nedostatky legislativy a v oblasti územního plánování.

TRANSPARENTNOST REALITNÍCH TRHŮ

(za rok 2006, vybrané země)

Pořadí Země Změna1)

1. Austrálie 0

2. USA 0

3. Nový Zéland 0

12. Německo 0

15. Rakousko +

18. Španělsko +

26. Česko +

27. Maďarsko +

28. Polsko +

34. Řecko +

48. Rumunsko +

55. Venezuela 0

56. Vietnam 0

Poznámka: 1) + zlepšení, 0 beze změn

Pramen: Jones Lang LaSalle

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít