Realitní trh se přizpůsobuje v odlišném časovém horizontu legislativě pro udržitelný rozvoj

06. února 2012, 15:28 - Profit, TZ
06. února 2012, 15:28

Z průzkumu Offices 2020 od společnosti Jones Lang LaSalle vyplývá, že 83 % realitních odborníků se domnívá, že udržitelný rozvoj je největší prioritou mezi strategickými problémy, kterým v následujících deseti letech budou muset čelit lidé s rozhodující pravomocí v oblasti kancelářského trhu.

Foto: Profimedia.cz

Nicméně cesta k jednotnému udržitelnému rozvoji se v Evropě pohybuje odlišným tempem. Nová legislativa řídí vývoj osvědčených postupů v zemích jako je Francie, Německo a Velká Británie, zatímco ekonomická omezení mají vliv na vývoj v jiných zemích.

Bill Page, ředitel průzkumu trhu EMEA, Jones Lang LaSalle, který vede projekt Offices 2020 (Kanceláře 2020) vysvětluje: „Před deseti lety téměř nikdo o udržitelném rozvoji neslyšel a nyní se stává hlavním faktorem pro oblast kancelářského trhu. I když změny životního prostředí, kontrola nákladů a etické obchodní praktiky jsou součástí rovnice, legislativa je hlavním hráčem, který nutí evropské nájemce a investory přizpůsobit jejich kancelářské budovy. I když Evropská unie požaduje, aby všechny nové budovy měly v roce 2020 téměř nulovou spotřebu energie, je zde rostoucí rozdíl mezi jednotlivými budovami a zeměmi. Propast mezí těmi, kteří vedou na cestě k udržitelnému rozvoji a těmi, co zaostávají, se rozšiřuje a během následující dekády se bude i nadále zvětšovat.

Bill Page dodává: „Jasným příkladem nucené změny je britský Energetický zákon z roku 2011. Od dubna 2018 nebudou moci pronajímatelé nechat obchodní nebo rezidenční prostory pod minimálním standardem, za který se očekává, že bude považován certifikát energetické náročnosti hodnocení E. Odhaduje se, že 63 % budov v UK má hodnocení nižší než “E”. To způsobí rapidní změnu většiny budov v relativně krátkém časovém úseku.

Kevin Turpin, vedoucí oddělení průzkumu trhu pro region CEE a SEE v Jones Lang LaSalle, dodává: „Zájem o trvale udržitelný rozvoj na českém realitním trhu i nadále pokračuje. V současné době jsme zaznamenali 11 kancelářských projektů s certifikátem LEED, BREAM nebo DGNB. 40 % nemovitostí, které jsou v současné době ve výstavbě a mají být dokončeny v roce 2012 a 2013, také usiluje o zelené certifikáty. V nadcházejícím měsíci se očekává, že český parlament schválí novelu zákona o hospodaření energií, která bude vyžadovat, aby všechny starší budovy, ať už k prodeji nebo k pronájmu, měly energetický audit a splňovaly minimální standard. Toto nařízení vychází z práva Evropské unie, které již existuje pro nové budov a vyžaduje, aby byly opatřeny energetickým štítkem. Pokud bude tento zákon schválen, měl by vstoupit v platnost od začátku roku 2013.

Udržitelný rozvoj byl kdysi považován za téma na okraji obchodní strategie, ale to se nyní změnilo. Nyní máme k dispozici případové studie, kde změny udržitelnosti na budovách zlepšily produktivitu zaměstnanců. Majitelé a developeři kancelářských prostor budou muset přijmout rychlá opatření na ochranu hodnoty jejich budov a aby zabránili jejich zestárnutí. Udržitelnost budovy se rychle stane předpokladem pro nejlepší nemovitosti. V důsledku toho očekáváme, že cenové rozdíly mezi udržitelnými a neudržitelnými budovami se během několika málo let zvětší,” okomentoval situaci patron projektu Benoît du Passage, výkonný ředitel Francie a jižní Evropy, Jones Lang LaSalle.

Nájemníci budou muset mít na paměti udržitelnost, když budou hodnotit své požadavky na nemovitosti. I když starší, méně udržitelné budovy mohou nabídnout nižší nájemné, jakékoliv úspory na nájemném budou vzhledem k navyšujícím se energetickým cenám vykoupeny vyššími provozními náklady.

Benoît du Passage uzavírá: “Zaměstnavatelé nemohou přehlížet vzrůstající sociální aspekt udržitelného rozvoje na realitním trhu. Očekáváme, že během dalších deseti let spolu budou produktivita, spokojenost zaměstnanců a udržitelný rozvoj úzce souviset. Předpokládáme, že obchodní manažeři budou klást větší důraz na sociální hodnotu udržitelného rozvoje v oblasti realitního trhu.

Jones Lang LaSalle vytvořila několik praktických rad, jak mohou nájemníci a investoři zvládnout agendu udržitelného rozvoje:

1. Vypracování programu řízení rizik

2. Kontrola nemovitosti podle tzv. “zelených” parametrů

3. Upřednostnit potenciální trvale udržitelná zlepšení a promítnout je do hodnoty budovy

4. Využití veškerého dostupného know how k zajištění změny

5. Edukace zaměstnanců v oblasti trvale udržitelného rozvoje

6. Zvážení konzultace v souvislosti s trvale udržitelnými řešeními

7. Zavedení nutných změn v průběhu užívání dané budovy

8. Dlouhodobý pohled na správu a vlastnictví nemovitosti

9. Využití tzv. zeleného problému jako spouštěče pro změnu

10. Komunikace jasné strategie

Studie Offices 2020 (Kanceláře 2020) pokrývá hlavní problémy a výzvy, které nájemníci, investoři a developeři budou muset zvážit v příštích deseti letech, včetně udržitelnosti, umístění, správy majetku, zastaralosti budov, technologie, pracovních postupů, zařízení kanceláří a financování. Dvanáctiměsíční kampaň se zaměřuje na nejvýznamnější problémy na kancelářském trhu a klade si za cíl pomoci investorům, developerům a nájemníkům více porozumět trendům a změnám v dané oblasti, aby se byli schopni lépe rozhodnout o budoucích obchodních příležitostech.

Klíčové výsledky průzkumu:

• Podle 83 % odborníků z realitního trhu je udržitelný rozvoj prioritou strategických problémů, kterým budou v průběhu příštích deseti let čelit lidé s rozhodující pravomocí na kancelářském realitním trhu;

• Kombinace udržitelnosti, technologie a pracovních postupů významně zkrátí životnost budov a dojde tak k obrovské poptávce po modernizaci budov;

• Budoucí technologický vývoj bude mít značný dopad na vybavení kanceláří a požadavky na prostor, ale ne do takové míry, jak se někteří domnívají. Potencionální změny ve hře jsou přechod z 240 voltů na 12 voltů, cloud computing a zvýšené používání přenosné technologie a systémů pro podporu spolupráce, což povede ke změně v rozložení prostoru na 70 % sociálního a 30% individuálního;

• Financování zůstane i nadále oslabené a bude stále větší potřeba kreativního partnerství a alternativních finančních zdrojů, ale bude to dostačující na vyplnění mezer ve financování?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít