Realitní portály se rozchází v číslech o vývoji nájemného

29. prosince 2010, 19:10 - ČTK
29. prosince 2010, 19:10

Čísla o vývoji tržních nájmů uváděná realitními portály se různí. Zatímco server Realytimix.cz dnes oznámil, že tržní nájmy u bytů o 60 metrech čtverečních ve většině tuzemských měst klesly, podle konkurenčního portálu Wikireality.cz jsou smluvní činže u malých bytů přibližně stejné jako před rokem.

Foto: Martin Siebert

V Ostravě bylo podle portálu Realytimix.cz tržní nájemné za byt o 60 metrech čtverečních v prosinci ve srovnání se začátkem roku nižší o deset procent, v Ústí nad Labem o 12,7 procenta. Největší nárůst naopak vykázaly Karlovy Vary, kde lidé za smluvní nájmy zaplatí o 6,1 procenta více.

Wikireality.cz uvádí největší pokles tržních nájmů u malých bytů pro Liberecký kraj, a to o 16 procent. Na jihu Moravy ukázala čísla serveru zlevnění činží o 13 procent. Na Olomoucku se tržní nájmy u malých bytů podle portálu naopak zvýšily o 25 procent, v Moravskoslezském kraji vzrostly o 16 procent.

Realytimix.cz dává pokles činží v Ostravě a Ústí nad Labem do souvislosti s blížícím se koncem regulace nájemného. Regulace nájmů v těchto dvou městech a na dalších místech republiky skončí posledním dnem letošního roku. V dalších krajských městech, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude až k 31. prosinci 2012.

Ředitel Wikireality.cz Tomáš Vyskočil připouští, že uvolňování nájemného v některých větších městech typu Ústí nad Labem, Ostravy nebo Pardubic zvýšilo nabídku nájemního bydlení. „Ceny tržního nájemného v těchto městech se ale až na Ostravu, kde zdražilo nájemné u malých bytů do 40 metrů čtverečních, prozatím nijak výrazně nemění,“ řekl ČTK.

Vycházíme z cen bytů k pronájmu, které zadávají pronajímatelé a realitní kanceláře a kterých máme na našem portále v nabídce asi 23.500. Jedná se o nabídkové ceny, výsledné tržní jsou ještě o něco nižší. Velký statistický vzorek je ale jasným ukazatelem letošního klesajícího cenového vývoje,“ popsal metodiku portálu Realytimix.cz jeho ředitel Jan Štěp. Wikireality.cz čerpá čísla ze vzorku 250.000 unikátních návštěvníků měsíčně a zhruba 20.000 inzerátů.

Předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček nedávno uvedl, že na českém trhu nájemního bydlení panuje v současnosti převis nabídky nad poptávkou. Ta tlačí výnosy vlastníků pronajímaných bytů dolů. Za oprávněný roční výnos považují pět procent z ceny pronajímaných bytů, aktuálně ale výnosy činí spíše jedno až tři procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít