Realitní houpačka a bytový paradox

16. července 2007, 00:00 - PETR BÝM
16. července 2007, 00:00

Jak bude zítra vypadat realitní trh? Každý tvrdí něco jiného. Kupujte reality, jsou v kurzu všude ve světě, říkají jedni. Pozor, na Západě dochází k propadu cen i výnosů komerčních nemovitostí, oponují jiní. A třetí tvrdí, že na východ Evropy skutečný realitní boom teprve čeká.

Jenže navrhovaná reforma negativně ovlivní celý český realitní trh, upozorňují experti. S byty je to ještě horší. Kupujte, zvýší se DPH na stavební práce, zní jeden hlas. Nepospíchejte, většina nových bytů bude spadat do kategorie sociálního bydlení, volají odjinud. Ale další dodá: po reformě se sazba DPH zvýší, a tak ceny stejně vzrostou.

Kdo má pravdu? S vysokou pravděpodobností jsou to tentokrát optimisté. Ve sféře komerčních nemovitostí lze u nás bez ohledu na vývoj v zahraničí počítat se stejným tempem výstavby jako dosud – ještě stále je tu prostor pro reálnou uživatelskou poptávku. Tu navíc akceleruje poptávka investorská: investiční fondy se na východní Evropu doslova vrhly. Bytová výstavba se sice pohybuje po trochu jiných drahách, ale ani tady se revoluce nejspíš konat nebude.

Co by ale skutečně mohlo s bytovou výstavbou zahýbat, to by byla radikálnější změna na poli deregulace nájmů. Ta už sice probíhá, ale její dopady nejsou příliš zřetelné. Jakýmsi velmi dietním echem postupného uvolňování nájemného je mírný, navíc selektivní pokles tržního nájemného.

Nicméně v příštím roce dojde k dalšímu vzestupu regulovaných nájmů, což by se už mohlo projevit více. A ve Štrasburku snad konečně dojde na žalobu soukromých majitelů domů pro porušování jejich vlastnických práv. Žalovaný – český stát – si mnoho nadějí na úspěch nemůže dělat, Polsko v podobném sporu už prohrálo. Co očekávaný rozsudek vyvolá, těžko odhadovat. Skutečností je, že jsou u nás stovky tisíc, někdy se dokonce mluví o jednom milionu nevyužívaných bytů.

Urychlení deregulace by tak nabídku bytů na trhu mohlo výrazně posílit a zamíchat s jejich cenami i výstavbou. Současný stav trhu s byty, který přežívající regulace zásadním způsobem pokřivuje, je navíc paradoxní. Její hlavní zastánci, tedy ČSSD a KSČM, přes řeči o ochraně „chudých“ totiž hrají do ruky hlavně hypotečním bankám, stavařům a realitkám. Kdyby se totiž stávající bytový fond začal bezezbytku využívat, možná by neměli tolik práce.

Urychlení deregulace může zvýšit nabídku bytů a zamíchat tak s jejich cenami.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít