Reagovat, hlavně pružně reagovat

22. května 2014, 12:00 - Miroslav Zámečník
22. května 2014, 12:00

Lídři, když už se vlastní aktivitou vmanévrují do nepříjemné situace, musejí se z ní také umět nějak „vysomáriť“, řečeno hovorovou slovenštinou. Tímhle termínem mimochodem se vzácnou přesností postihuje fakt, že bez ztráty květinky to prostě nejde. V tomto týdnu máme dva příklady potvrzující toto pravidlo. Jeden je na škále gigantů, druhý je malý, ale náš.

Poté, co se anexe Krymu s viditelnou asistencí neoznačených, avšak zjevně elitních ruských jednotek nesetkala na Západě s pozitivní odezvou, a poté, co řada špičkových západních byznysmenů odmítla přijet do jeho rodného „Pitěru“ na ekonomické fórum (jež samo o sobě má být ruskou odpovědí Davosu), potřeboval Vladimír Vladimírovič Putin silnou pointu. A jelikož závislost Evropy na ruském plynu je zhruba stejně velká jako závislost ruských státních financí na příjmech z vývozu plynu a ropy do Evropy, bylo třeba ukázat, že Rusko se nenechá dotlačit do kouta.

A ta příležitost se symbolickou pointou se našla v podobě extrémně dlouho vyjednávané dohody o dodávkách plynu z ruské Sibiře do Číny, kde podpisu „dealu“ mezi Gazpromem a čínskou státem kontrolovanou China National Petroleum Corp. (CNPC) asistovali přímo nejvyšší lídři obou zemí.

Na první pohled to vypadá, že Putinův signál vyslaný Západu nemohl být silnější. Je mimo jakoukoli pochybu, že Rusové dosáhnou diverzifikace odběratelů, k nimž se připojí nejen Čína, ale výstavbou terminálu na zkapalněný plyn ve Vladivostoku i celá pacifická oblast včetně Jižní Koreje a Japonska. Trhy sice vyhodnotily obchod vzestupem kurzu akcií Gazpromu, ale že by si tím Putin koupil volný manévrovací prostor? Seřaďme si fakta:

Za prvé, až začne plyn počínaje rokem 2018 do Číny proudit, bude HDP odběratele skoro sedmkrát větší než HDP dodavatele. Odběratel má už dnes dvakrát vyšší výdaje na obranu než dodavatel a k tomu zhruba desetkrát víc obyvatel. Z toho za 4000 kilometrů dlouhou společnou hranicí žije na čínské straně asi 15násobek počtu obyvatel východní Sibiře a Dálného východu.

Třicetiletá smlouva vypadá se 400 miliardami dolarů famózně, ale odběr západní Evropy a Turecka byl loni asi 160 miliard kubíků a čínská smlouva předpokládá špičkový roční objem kolem 38 miliard kubíků. Ceny nebudou lepší, než jaké Gazprom dostával v Evropě, a použije se obdobný výpočtový princip jako při současných kontraktech s evropskými odběrateli.

Navíc Rusko (Gazprom) musí investovat 55 miliard dolarů do prospekce, těžební infrastruktury a výstavby plynovodu na svém území. Číňané rádi půjčí (Gazprom chtěl zálohu 20 miliard dolarů), a na čínském území ponesou náklady výstavby, ale člověk se nemůže zbavit dojmu, že to budou oni, a ne Putin, kdo bude nakonec tahat za tlustší konec.

Pozoruhodně hbitý příklad „vysomárenia“ se podařil Andreji Babišovi, který okamžitě poté, co nápady jeho úředníků z ministerstva financí na to, jak překopat odečitatelné položky, slevy a výdajové paušály živnostníků narazily, upustil od obrany a vyjednal na koaliční radě „kompromis“. Jeho podstatou je, že vše zůstává při starém, akorát dvoumilionový strop pro uplatnění výdajových paušálů se bude vztahovat i na ty, kteří mají paušál 80 procent. Náš pan ministr snad musel být na studentské brigádě v nějakém VEB Plasten u.Elasten, tak to bylo pružné! Ausgezeichnet!

Tahle strategie je velmi dobře hratelná, dokud není nevyhnutelně nutné daňové poplatníky skutečně zatížit nějakou vyšší daní, a do krve bránit pozice ministerstva. Pak už praxe z mládí nefunguje.


Více komentářů od autora se dočtete zde:

Kalouskův gambit aneb Fiskální pakt ve sněmovně

El excremento del diablo checo

Země velkých lánů a malých kruhových bazénů


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít