Rázně proti Carlosi Slimovi - Euro.cz

Přihlášení

Rázně proti Carlosi Slimovi

, Geri Smith,
Rázně proti Carlosi Slimovi
Zdroj: Euro.cz

Mexičtí antimonopolní regulátoři…

Celý podtitul: Mexičtí antimonopolní regulátoři se snad konečně vážně zabývají tím, že budou držet telekomunikačního giganta zkrátka

Mexický miliardář Carlos Slim se nestal druhým nejbohatším mužem na světě proto, že by se svými soupeři hrál ohleduplně. Konkurenti v mexickém telekomunikačním průmyslu ho obviňují, že je monopolistou, který držel telefonní a internetové poplatky vysoko, protože vytvořil překážky jiným poskytovatelům, snažícím se uchytit na trhu. Vlažné pokusy regulátorů držet ho na uzdě v průběhu let ztroskotaly.
To se možná mění. Dne 6. července mexická antimonopolní komise rozhodla, že Telmex, bývalý národní telefonní monopol, který Slim získal v roce 1990, je „dominantním hráčem“ v telekomunikacích. Rozhodnutí vychází z přibližně 60 tisíc stran důkazů předložených konkurenty. Ti tvrdí, že jim společnost účtuje nepřiměřeně vysoké poplatky za směrování hovorů svou sítí a používá i další taktiku k omezování soutěže.
Verdikt může být varovným výstřelem vlády prezidenta Felipa Calderóna. Ten se zavázal, že rázně zakročí proti mocným monopolům v zemi. Třebaže rozhodnutí Federální komise pro hospodářskou soutěž (CFC) neobsahuje pokutu, dovoluje mexickému regulátorovi telekomunikací Cofetelu podřídit Telmex zvláštním směrnicím týkajícím se oceňování a služeb. „Jsem si jistý, že v důsledku toho budeme svědky větší konkurence,“ ubezpečuje prezident CFC Eduardo Pérez Motta.
Konkurenti si natolik jisi nejsou. Hlavní ligoví hráči, jako jsou MCI WorldCom a AT&T, v minulosti bezúspěšně vynaložili miliony, aby si v Mexiku vytvořili předmostí. Mezitím poznali, že slabí mexičtí regulátoři nejsou srovnatelným protějškem těžké váhy, jakou je Slim, jehož kolekce společností se podílí na kapitalizaci mexické burzy zhruba 40 procenty. „Domníváme se, že je to významný krok správným směrem. Slabým článkem však tady je Cofetel, který nemá valné výsledky při uplatňování práva,“ prohlašuje Ermilo Vázquez, ředitel regulace a propojení u firmy Axtel, druhého nejvýznamnějšího mexického poskytovatele telekomunikačních služeb po pevných linkách a internetu. Slimův mluvčí Arturo Elías Ajub odmítl rozhodnutí CFC komentovat. Slimovým omílaným sloganem však je, že Telmex byl Mexičanům ku prospěchu, protože za sedmnáct let od své privatizace zlepšil a rozšířil telefonní služby.

Povolení odmítnuto

Existují další příznaky, že se vláda chystá držet Slima zkrátka. Minulý měsíc CFC uložila některým společnostem v majetku Slima pokutu osmnáct milionů dolarů za fixaci cen v kauze železničních poplatků. Úřady rovněž zatím odmítly schválit žádost Telmexu o povolení spustit přímé televizní služby do domácností prostřednictvím jeho obrovské celonárodní sítě telefonních linek – k velké úlevě poskytovatelů kabelové a satelitní televize v zemi. Kontrolor hospodářské soutěže také zkoumá Telmex a Telcel, mexickou divizi Slimovy společnosti América Móvil, největšího mobilního operátora ve Střední a Jižní Americe. Snaží se zjistit, zda poplatky a podmínky, které vnucují dalším operátorům pro dokončování hovorů, jsou adekvátní. „V minulosti bylo hodně odhodlaných řečí, ale málo se toho dělalo. Teď je tu vláda, která je odhodlaná prosazovat významnou změnu,“ uvádí Wally Swain, vyšší viceprezident pro vznikající trhy v technologické poradenské firmě Yankee Group se sídlem v Bostonu.
Spolehněte se, že Slim se pustí do boje. Když se CFC naposledy pokusila vyhlásit Telmex za dominantního hráče, jeho armáda právníků držela tuto otázku u soudů téměř deset let a nakonec se jí s ní podařilo vypořádat. Tentokrát je však dle Péreze Motty komise lépe připravená. Zákony schválené v roce 2006 jí dávají více nástrojů pro vyšetřování a větší moc. S ročním rozpočtem jen třinácti milionů dolarů a se štábem pouhých 40 právníků, kteří v průměru vydělávají 26 tisíc dolarů ročně, je však jasné, že Pérez Motta vystupuje proti Slimovu Goliášovi v úloze Davida.

Box-tabulka s. 57:
MEXICKÝ MONOPOLISTA
Společnosti Carlose Slima mají v moci telekomunikační trh

BYZNYS SPOLEČNOST TRŽNÍ PODÍL*
Mobilní telefony Telcel 72,3 %
Vysokorychlostní internet Telmex 73,9 %
Pevné linky Telmex 88,8 %

*Poznámka: Ke konci roku 2008 Pramen: Yankee Group

Copyrighted 2009 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek

Překlad: Jiří Kasl

Diskuze