Rakušané vedle buditele? - Euro.cz

Přihlášení

Rakušané vedle buditele?

, Kateřina Menzelová,
Rakušané vedle buditele?
Zdroj: Euro.cz

Novým vlastníkem objektu by se mohla stát společnost Zwerenz & Krause

Jen pár desítek metrů od sochy Josefa Jungmanna v centru Prahy se nachází jedna z nejdokonalejších staveb meziválečné moderny. Mohla být i nejdražší tuzemskou nemovitostí současnosti. Tato šance se nenaplnila.
Původně v objektu sídlily Škodovy závody, v posledních deseti letech objekt obýval ČEZ. Ten ale před půl rokem přesídlil do Prahy 4 a lukrativní nemovitost se snaží prodat. Transakce se vleče již více než rok a půl. Teprve nyní se zdá, že se prodej hnul z místa (EURO 47/2003). Týdeník EURO má informace, že u Jungmanna se zřejmě usídlí Rakušané, přesněji developerská a investiční společnost Zwerenz & Krause. Datum, kdy by mohla být smlouva podepsána, je ale stále v nedohlednu. Není přitom jisté, zda se transakci podaří dotáhnout do konce.

Jednání bez konce.

„Nyní probíhají jednání na úrovni právníků,“ řekla týdeníku EURO Zdeňka Klapalová, ředitelka mezinárodní realitní společnosti Knight Frank, která prodej objektu ČEZ zprostředkovává. Neuvedla však jméno společnosti, která by se měla stát novým vlastníkem, a dodala, že jednání nemusí ještě nic znamenat. Stejně neurčité je i vyjádření ČEZ. „Je pravda, že již jednáme s konkrétním zájemcem. Nedokážu ale odhadnout, kdy by mohlo být vše u konce. Navíc ani tato jednání nemusí dopadnout,“ sdělil týdeníku EURO Ladislav Kříž, tiskový mluvčí ČEZ.
Naše zdroje potvrdily, že dotyčnou firmou je rakouská společnost Zwerenz & Krause. Ta se prý ve výběrovém řízení umístila na druhém místě za fyzickou osobou, která zamýšlela vybudovat v objektu luxusní hotel. Podnikatel však nebyl s to doložit, jakým způsobem by koupi objektu financoval. Proto začal ČEZ vyjednávat s Rakušany.
Týdeník EURO oslovil několik členů vedení společnosti Zwerenz & Krause. Nikdo se však nechtěl k transakci přímo vyjádřit. „Nemohu tento obchod komentovat,“ zněla jedna z odpovědí. Pro společnost Zwerenz & Krause by případné uzavření smlouvy s ČEZ nebylo prvním obchodem v České republice. Ve svém portfoliu již má například administrativní dům v Táborské ulici nebo objekt Tržiště 13 v Praze 1.

Zájem o střední Evropu.

Skupina Zwerenz & Krause působí na trhu s nemovitostmi více než padesát let. Firmu založili Carl Maria Zwerenz a Heribert Krause. Kromě Rakouska, kde je známa především rozsáhlým projektem Gasometer v centru Vídně (EURO xy/2002), se zaměřuje na Maďarsko, Českou republiku a Německo. Hodnota projektů, na kterých společnost pracuje, se odhaduje na 450 milionů eur.
Součástí skupiny Zwerenz & Krause je i společnost IRES (International Real Estate services), která vystupuje jako provider služeb spojených s nemovitostmi; nabízí konzultace, projektové práce a asset management na trzích střední Evropy. Expanzi ve střední a východní Evropě má napomoci i joint venture CREDO Real Estate, který společnost Zwerenz & Krause uzavřela s rakouskou Constantia Privatbank. Jejím cílem je investování do nemovitostí ve střední a východní Evropě. Do těchto snah by zájem o palác ČEZ v centru Prahy zapadal.

Mohlo to být nejdražší

.
O kupní ceně, kterou Zwerenz & Krause ČEZu za budovu v Jungmannově ulici nabídl, je možné se jen dohadovat. Částku, za kterou chce ČEZ dům prodat, vedení nikdy nezveřejnilo. Spekulovalo se o jedné miliardě korun. Této sumy ale zřejmě žádná z nabídek ve výběrovém řízení nedosáhla. Vedení ČEZ může jen litovat, že budovu neprodalo dříve. Ještě v roce 2001 se o objektu hovořilo jako o nejdražší tuzemské nemovitosti. Firma totiž kdysi dostala nabídku na koupi paláce od nejmenované banky. Cena zněla 3,5 miliardy korun. Tato částka přesahovala o půl miliardy sumu, za kterou byl prodán v Praze nejdražší komplex nemovitostí, a to Centrum Černý Most. Ten si svůj rekord udržel doposud.
ČEZ ale zřejmě počítal s částkou ještě vyšší. „Trh se vyvíjí, vznikly i nové prostory,“ naznačil v listopadu 2001 Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ. Bývalý generální ředitel Jaroslav Míl tehdy upozornil, že od doby, kdy dostala firma zmíněnou nabídku od banky, přikoupila sousední objekt v Charvátově ulici a sídlo zhodnotila i výstavbou podzemních garáží. „Každý týden k nám chodí nejméně dva zájemci,“ řekl Míl k zájmu o nemovitost. Bohužel, žádný z nich ale zatím smlouvu nepodepsal.

Box – velký popisek:
Co ČEZ nabízí
Historicky cenná budova na rohu Charvátovy a Jungmannovy ulice byla postavena v roce 1929 na místě Thun-Salmova paláce. Původně sloužila jako sídlo správní budovy Škodových závodů. Interiéry budovy převyšují tehdy běžný standard. Náročně vybavené jsou hlavně schodiště, vstupní prostory, recepční hala, restaurace, kongresový sál, rytířské sály, konferenční místnosti a některé kanceláře. V posledních deseti letech byl palác spravován ČEZ, který provedl některé rekonstrukce. Územní plán umožňuje, aby nový majitel přestavěl budovu na kombinaci administrativních prostor, obchodních ploch a ubytovacích zařízení. Přestavba bude ovšem velmi komplikovaná, neboť k jakýmkoliv zásahům je nutný souhlas Pražského ústavu památkové péče.