Ráj pod sluncem

16. května 2010, 14:03 - Renata Lichtenegerová
16. května 2010, 14:03

Mallorca, největší z Baleárských ostrovů, oplývá jedinečnými přírodními krásami. Aktivní dovolenou zde prožijí milovníci vodních sportů, cyklistiky, tenisu, golfu i jízdy na koni.

Autor: CK Fischer

Na Mallorce svítí slunce více než tři sta dní v roce. Pálí na rozlehlé, pozvolna se svažující písčité pláže i strmé pobřežní skály, pod nimiž se nachází nespočet menších zátok. Od mořského břehu se zvedají majestátní hory. Lesy borovic střídají úrodné roviny se sady mandloní, olivovníků a fíkovníků.

Průměrné denní teploty se v létě pohybují kolem 30 °C, protože vzduch lehce ochlazuje mírný vánek. To všechno by už stačilo k tomu, aby se Mallorca stala oblíbeným cílem rekreantů. Největší z Baleárských ostrovů nabízí ale mnoho dalších lákadel, díky nimž se stal jednou z nejproslulejších dovolenkových destinací na světě. Křivolaké pobřeží vytváří jak rušné několikakilometrové pláže plné příležitostí ke sportu, tak skromná útulná zákoutí žlutého písku poskytující hlavně soukromí a klid.

Díky dlouhé tradici cestovního ruchu vyrostlo na Mallorce dokonalé zázemí s perfektními službami. Ostrov je jako stvořený k zábavě, sportu a poznávání. Dospělé i děti pobaví vodní parky a delfinárium, zájemci o noční život si vyberou z pestré nabídky diskoték a klubů.

Nejčistší voda v Evropě

Po celé téměř devadesátikilometrové délce západního pobřeží ostrova se táhne hřbet pohoří Serra de Tramontana. Uhlíři a pastevci v něm zanechali spleť stezek, které můžete využít k výletům směřujícím k vrcholům hor. Na jihu a severu ostrova najdete dlouhé pláže s jemným pískem, například vyhlášenou Playa de Muro. Spoustu zábavy a nejrůznějších vodních sportů nabízí letovisko El Arenal. Pokud dáváte přednost klidným plážím, můžete strávit svoji dovolenou na východním pobřeží s množstvím malých pláží mezi skalisky, daleko od ruchu města.

DEN JE NA MALLORCE DLOUHÝ
Nudit se na Mallorce rozhodně nebudete. Kromě celodenního dovádění ve vodě a na pláži či výletů do přitažlivého vnitrozemí se můžete vrhnout i do světa noční zábavy. Nejvíce jí najdete v hlavním městě Palma de Mallorca, ve čtvrtích Llotja a Santa Catalina, kde si jen obtížně budete vybírat z mnoha barů, restaurací a diskoték. Až do rána se můžete bavit i v dalších přímořských letoviscích proslulých bohatým a pestrým nočním životem, jako jsou Ca’n Pastilla, Torrenova a Magalluf.

Východní pobřeží Mallorky je mnohem klidnější, o to krásnější je příroda této části ostrova. Okouzlí vás zde malebné zátoky s převážně písečným dnem a skalnatým okolím. K těm nejkrásnějším místům na světě patří podmořská přírodní rezervace Cala Mandrago. Evropská nadace pro rozvoj životního prostředí ocenila 45 mallorských pláží i jejich vodu jako nejčistší v Evropě.

Po stopách Řeků a Římanů

Na Mallorce objevíte stopy po starověkých Řecích a Římanech. ­Ostrov poznamenali i Maurové. ­Nejvíce památek se uchovalo v hlavním městě Palma de Mallorca. Nejznámější jsou královský palác z doby arabské vlády La Almudaina a gotická katedrála La Seu, jejíž stavbu zahájil král Jaum I. Trvala přes tři sta let. Proslavila ji i modernistická Trnová koruna od barcelonského mistra Antonia Gaudího.

Nad hlavním městem ostrova se vypíná středověký hrad Castillo de Bellver. Další zajímavou církevní památkou je klášter Lluc, postavený v horské krajině.

Severně od Palmy de Mallorca je možné navštívit jeskyně de Campanet. Krásnou podívanou vytvářejí stovky stalagmitů a stalaktitů, jimž dominuje sloup o výšce 22 metrů, který téměř spojuje podlahu se stropem. Útvary jsou nasvíceny barevnými světly a při prohlídce se můžete zaposlouchat do tónů vážné hudby. Návštěva této jeskyně prý kdysi inspirovala spisovatele Julese Verna k napsání knihy Cesta do středu země.

K mallorské krajině neodmyslitelně patří větrné mlýny, kterých se na ostrově dochovalo kolem sedmi set. Kdysi sloužily jako čerpadla na vodu, na mletí obilí či lisování olivového oleje. Nacházejí se zvláště ve východní části ostrova.

Ostrov sportu a zábavy

Mallorca potěší srdce každého sportovce. Po mořské hladině se prohánějí vodní lyžaři a surfaři. Díky husté síti tras je ostrov ideálním místem pro cyklistiku. Kolo si vyberete v některé z mnoha půjčoven.

Věnovat se můžete i dalším sportům. Turistické stezky rozličné náročnosti zlákají jak zdatné horaly, tak lenivější výletníky. Zahrát si na Mallorce tenis, squash, plážový volejbal či fotbal je zcela běžné. Navíc je na ostrově osmnáct golfových hřišť. K vyhlášeným patří například Son Vida Golf či Capdepera Golf.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít