Raft je adrenalin, ale kajak je větší!

05. května 2003, 00:00 - Připravil Jakub Turek, www.horydoly.cz
05. května 2003, 00:00

Rychlá voda je nelítostná a rozhodně se nevyplatí přeceňovat sílyKajak je králem mezi loděmi na divokou vodu. Rychlý, štíhlý, obratný. Proti němu jsou rafty jen línými měchuřinami a turistické kanoe připomínají nezvladatelné žoky na dopravu bagáže.Sedm lidí nasedá do malých obratných kajaků.

Rychlá voda je nelítostná a rozhodně se nevyplatí přeceňovat síly

Kajak je králem mezi loděmi na divokou vodu. Rychlý, štíhlý, obratný. Proti němu jsou rafty jen línými měchuřinami a turistické kanoe připomínají nezvladatelné žoky na dopravu bagáže.

Sedm lidí nasedá do malých obratných kajaků. Poslední kontrola, zda jsou utěsněny proti bouřlivé vodě, zda máme s sebou záchranná lana, přilby a vesty. Tušíme, že to všechno budeme potřebovat hned za první zátočinou. Čeká nás patnáct kilometrů nejkrásnějšího úseku divoké ledovcové řeky Salzach mezi rakouskými velikány Grossglocknerem a Dachsteinem. Nejedná se o nic extrémního, obtížnost proudu se bude na šestistupňové škále pohybovat okolo trojky, ale každému dá voda zabrat. Tyrkysově modrá voda se v soutěsce pod přehradou Gries proplétá mezi bílými kameny, občas se průjezdy zužují jen na metr, často přejíždíme ze strany na stranu. Všechno ve velké rychlosti, musíme se rozhodovat, kudy jet během pár vteřin. „Pomoc,“ ozývá se někde zezadu. Muž a žena se ocitají přes palubu. Ostatní jim házejí záchranná lana, ale manévr se nedaří. Žena si v proudu lano omotala okolo krku a ještě ke všemu se jím přitáhla k lodi. Ta ji táhne do malého vodopádu. Po padesáti metrech ďábelské jízdy naštěstí smrtelnou smyčku uvolňuje a zachytává se balvanu těsně před vodopádem.

Jez zvaný zabiják

Konsolidujeme své řady a míříme dál. Na břehu se objevují fosforeskující cedule s lebkou a zkříženými hnáty. Zastavujeme, a jdeme se podívat, co bude dál. Objevujeme jez zabiják u Eschenau, který se tváří nevinně, ale za ním se tvoří snad desetimetrový „vývar“. To je proud, který stahuje všechny lodě nazpět do proudu a poté je utopí. Když okolo něho uctivě neseme kajaky po břehu, míjíme pomníčky snad dvaceti vodáků, kterým se to stalo. „Posledními obětmi byly matka s dcerou na dvojkajaku.“ pokyvují hlavou dva místní břichatí policisté. Za pravdu varujícím cedulím dávají i místní raftingové společnosti, které své klienty nechávají před jezem z člunů vystoupit a pod ním je zase nalodí. Následují čtyři jezy, o kterých nemáme představu, jak budou vypadat. V kalné vodě míříme na hranu, za kterou se řeka láme do hloubky. Najednou si velkou silou bere kajaky a my padáme do zpěněné vody. Během skluzu dostáváme rány od vln i od kamení, až nevíme, čí jsme. Ukazuje se, že jezy jsou několikametrové hráze volně nasypané z lomového kamene. Nemít kajaky z plastu, ale jen z laminátu, přišli bychom o ně už na prvním z nich.

Neúprosný živel

Vlny jsou místy až dva metry vysoké, jejich kohouty nás zalévají po přilbu. V jednom z nich ztrácím orientaci a narážím do kamene. Padám do proudu, zkouším se dostat na hladinu eskymáckým obratem, ale marná snaha. Vypadávám z kajaku a chvíli se ho snažím držet. Polykám andělíčky a dochází mi síla. Nechávám tedy loď na pospas proudům a bojuji o vzduch. Na každé vlně se nadechnu, za ní zase mizím pod hladinu. Nohy strkám před sebe a plavu po zádech, abych se nerozbil o kameny na dně. Po pěti stech metrech se mi daří doplavat ke břehu. Další jízdu sleduji jen ze silnice nad řekou. Loď jsem poškodil, a tak mi nezbývá než běžet podél řeky a závistivě sledovat, jak ostatní bojují s vlnami v úzkém skalní korytě.

Vybírejte pečlivě

Plastové kajaky na divokou vodu se dají koupit za deset až dvacet tisíc korun, pádlo přijde na tisícovku, vesta je stejně drahá a přilba je za pětistovku. Na jarní a ledovcové řeky je téměř nezbytný i neoprenový oblek a boty. Při koupi si nechte lodě ukázat v několika specializovaných obchodech, vezměte si k ruce katalogy nebo internetové stránky. Zkuste mezi svými známými najít i vodáka, který by vám poradil nebo navštivte nějakou předváděcí akci, kde vás nechají do vybrané lodě sednout na vodě. Teprve potom s rozmyslem nakupujte. Začátečníkům se vyplatí veškeré vybavení si půjčit v komerčních půjčovnách. Jeden víkend přijde na pět set korun. Svůj první kajak si vyberte raději delší a pohodlnější. Čím bude kratší, placatější a jeho tvary budou připomínat aerodynamické závodní auto, tím více bude chtít na vlnách dovádět. Pokud nemáte dost zkušeností, abyste ho zkrotili, bude si jako neposlušný pes dělat, co chce.

Na kajak nepotřebujete řidičák

V EU i v mnoha státech jižní Evropy má kajak spolu s kánoí výhodu oproti raftům. Na rozdíl od raftového člunu na něj není potřeba vodácká obdoba řidičského průkazu v podobě licence od mezinárodní raftingové federace IRF. Tu lze získat jen po náročném školení a zkouškách v autorizovaném středisku. Musí ji mít aspoň vůdce raftu. Úřady vycházejí z přesvědčení, že na kajak se neodváží každý - je potřeba aspoň trochu zkušeností s divokou vodou. Komerční i nekomerční rafting je naopak zdánlivě bezpečná záležitost pro každého turistu.

Průvodce:

www.raft.cz - intenetový průvodce po tuzemských řekách

www.kajak.at - internetový průvodce po řekách německy mluvící oblasti Kilometráž českých a moravských řek - poslední tištěný průvodce po všech tuzemských tocích vydalo v roce 1998 nakladatelství Shocart

DKV-kanuführer - nejlepší evropské průvodce vydává německý kanoistický svaz, k dostání jsou ve specializovaných vodáckých obchodech nebo prodejnách map

Obchody:

Vodák sport (Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Prachatice) - síť specializovaných obchodů (www.vodak-sport.cz)

HG sport (Praha) - největší prodejna vybavení na divokou vodu (www.hgsport.cz)

Gigasport (Praha, Brno) - základní vodácké vybavení (www.gigasport-cr.cz)

Tipy Profitu pro začátečníky

(bezpečné úseky řek - obtížnost WW 2)

Jizera (Vilémov-Semily) - duben/květen a po velkých deštích

Tanvaldská Kamenice (Jesenný-Podspálov) - po velkých deštích nebo když se vypouští přehrada

Divoká Orlice (Litický oblouk) - po velkých deštích nebo když voda neodtéká do elektrárny

Sázava (Stvořidla a Krhanice) - celý rok za středního stavu vody

Otava (Rejštejn-Sušice) - na jaře

Umělé vodácké kanály Praha (Trója), Vír (Svratka), České Vrbné (Vltava), Bratislava (Čuňovo)

Salza (Rakousko), Steyer (Rakousko), Teichl (Rakousko), Lammer (Rakousko), Schwarza (Rakousko), Soča (Slovinsko), Sáva Dolinka (Slovinsko)

Svůj první kajak si vyberte raději delší a pohodlnější. Čím bude kratší a placatější, tím více bude chtít na vlnách dovádět.

FOTO: ESKIMO

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít