Radnice hledají nájemníky pro opuštěná kasárna

31. května 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
31. května 2004, 00:00

BÝVALÉ VOJENSKÉ OBJEKTY SE MĚNÍ V PODNIKATELSKÉ ZÓNYVojáci opouštějí česká města. Za sebou nechávají kasárna, o která se musí postarat místní radnice. Někde se už bývalé vojenské objekty mění v byty či průmyslové zóny, jinde mají s podobnými areály spíše potíže.

Letecký pohled na areál bývalých kasáren na pražském náměstí Republiky, kde vyroste velký administrativní obchodní komplex.

BÝVALÉ VOJENSKÉ OBJEKTY SE MĚNÍ V PODNIKATELSKÉ ZÓNY

Vojáci opouštějí česká města. Za sebou nechávají kasárna, o která se musí postarat místní radnice. Někde se už bývalé vojenské objekty mění v byty či průmyslové zóny, jinde mají s podobnými areály spíše potíže.

Radní řady měst si od využití někdejších vojenských objektů často slibují, že jim pomohou zajistit bydlení pro občany nebo vytvořit nová pracovní místa. V prvé řadě je však vždy nutné najít firmy, které budou do rekonstrukce většinou poměrně rozsáhlých a výrazně poničených areálů ochotné investovat. To je někdy snadné, jindy obtížnější v závislosti na atraktivitě lokality. Například chomutovská radnice právě nyní zjišťuje zájem podnikatelů o budovy a pozemky ve Vinohradských kasárnách, která armáda opustila již v loňském roce. „Chceme zabránit tomu, aby se tento prostor dále devastoval. Proto by se podnikatelé, kteří se zde rozhodnou investovat, měli postarat i o ostrahu objektu,“ vysvětluje chomutovský místostarosta Jan Řehák důvod, proč chce radnice pro jednotlivé budovy kasáren co nejdříve získat nové majitele či nájemníky.

BYTŮ NENÍ NIKDY DOST

Chomutovští radní počítají s tím, že by v areálu bývalých kasáren mohly vzniknout startovací byty pro mladé lidi. Právě výstavba nových bytů je jednou z hlavních možností využití takových objektů - tedy alespoň tam, kde to jejich poloha dovolí. Přibližně 126 nových bytových jednotek chce například v prostoru bývalých kasáren vybudovat Hodonín. V bytové domy by se měly přeměnit celkem čtyři z pětadvaceti budov. Na každý z bytů může stát přispět až polovinou potřebné investice. Naopak druhá hodonínská kasárna nejsou pro bytovou výstavbu příliš vhodná z důvodu těsné blízkosti železniční tratě. V Mladé Boleslavi začala v areálu bývalých kasáren už třetí etapa výstavby bytového komplexu, kterou zde na základě objednávky města realizuje soukromá společnost. Do 79 bytů se budou moci nájemníci nastěhovat na přelomu jara a léta příštího roku. Právě mladoboleslavská kasárna jsou však důkazem toho, že ne vždy se spěch vyplácí. Nejvyšší kontrolní úřad totiž napadl průběh výběrového řízení a městu hrozí, že bude muset vrátit státní příspěvek na první etapu stavby nových bytů. Jak již bylo řečeno, stát revitalizaci vojenských objektů v nemalé míře dotuje, což platí zejména pro výstavbu bytů, a samozřejmě kontroluje, jak se s jeho penězi nakládá.

INJEKCE PRO TRH PRÁCE

„Kvalitní“ investoři, působící v oblasti výzkumu a vývoje, mají najít útočiště v opuštěných kasárnách v Plzni. Někdejší vojenský areál Na Zátiší o rozloze 7,5 hektaru se přitom nachází v těsné blízkosti industriálního parku Borská pole. „Tato průmyslová zóna je velmi známou adresou, a to by bylo škoda promarnit,“ míní Jaroslav Pojar z útvaru koncepce a rozvoje plzeňského magistrátu. Podle jeho slov lze očekávat, že zájem investorů o umístění strategických služeb a technologických center v Plzni dále poroste. Borská pole nyní zaměstnávají asi šest tisíc lidí, v budoucnu i s využitím areálu bývalých kasáren by to mělo být až deset tisíc lidí. Komerčně využít chce objekty bývalých kasáren i středočeský Beroun. „Získali bychom tak peníze nejen na rekonstrukci inženýrských sítí a zajištění celého areálu, ale i na další investiční akce, jako je výstavba plánovaného plaveckého bazénu,“ říká berounský místostarosta Tomáš Havel. Také severomoravský Šternberk chce v areálu bývalých kasáren vybudovat průmyslovou zónu, která nejen městu, ale celému mikroregionu velmi chybí. „Předpokládáme, že by se areál zaplňoval postupně, podle potřeb podnikatelů. Zájem podnikatelů ze Šternberku a okolí, ale i ze zahraničí, je velký,“ tvrdí jeho starosta Petr Skyva.

PROBLÉMY MENŠÍ I VĚTŠÍ

Ne všude se však využití bývalých vojenských objektů daří tak, jak by si samy radnice představovaly. V Českých Budějovicích například trochu doplatili na parcelaci celého areálu - předpokládalo se, že pro jednotlivé budovy se budou nájemci hledat snadněji. Ukázalo se, že z mnoha důvodů to nebyla dobrá myšlenka a magistrát dnes hledá způsob komplexního využití celé lokality. „Mělo by tady vzniknout nové centrum této lokality,“ říká primátor města Miroslav Tetter. Zvažují se tři varianty řešení: rekonstrukce celého areálu na náklady města, zbourání areálu a získání stavebního pozemku, nebo založení společnosti, do které by vstoupilo město jako majitel nemovitostí. Podle Tettera se jako nejvíce pravděpodobná jeví varianta třetí. Jinde radnice vypisují na projekt využití bývalých kasáren výběrová řízení. Zejména nové pracovní příležitosti má přinést taková soutěž na opuštěná kasárna v Janovicích nad Úhlavou. „Projekt by měl být ekonomicky proveditelný, musí mít finanční přínos pro město i region a měl by být konkrétními investory,“ upozornil starosta města Michal Linhart. Podle jeho slov má radnice zájem zaměstnat v bývalých kasárnách co nejvíce lidí, bytové řešení vidí jako krajní řešení. „Po nových bytech tady není poptávka, mohlo by to ovšem být řešení bytové otázky pro Klatovy,“ dodal starosta.

foto: ČTK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít