Radko Martínek: Jsem raději hejtmanem, i za méně peněz

10. září 2009, 06:57 - Petr Bayer
10. září 2009, 06:57

Při návštěvě u prvníhomuže Pardubického kraje Radko Martínka hnedpodle oranžových květináčů poznáte, kdo zde nyní vládne.

Foto: Jakub Stadler

Energický padesátník pije džus a při odpovědích nezaváhá, ani když jdou pod kůži. „Musíme ušetřit každou korunu, příští rok bude pro kraje ještě horší než ten letošní,“ varuje hejtman.

Proč jste z parlamentu odešel do čela Pardubického kraje?

Říkám zcela na rovinu, že mi v poslední době atmosféra v Poslanecké sněmovně nevyhovovala. Systém, jakým se tam v této chvíli řeší záležitosti, nepovažuji za důstojný ani konstruktivní. Na úkor věcných problémů se řešily osobní vztahy…

…a pokračovalo to házením vajíček po Jiřím Paroubkovi?

Bohužel mám pocit, že politika nám velmi hrubne a i atmosféra ve sněmovně tomu napovídá. Vajíčková aféra je jenom přímým pokračováním toho, co se děje.

To beru. Jaké problémy se mohou vyskytnout ve volební kampani?

Někteří jedinci se uchylují stále více k unfair věcem, které škodí celkové politické atmosféře i mínění lidí o poslancích a politicích. Obávám se, že pokud neuděláme rázná opatření, aby se politika tímto způsobem nevedla, můžeme se dočkat mnohem horších projevů.

Hrubší vyjádření mívá i váš stranický kolega David Rath. Jak se vám líbí jeho styl?

Nelíbí.

Teď jdete ale s kůží více na trh…

Funkce hejtmana má jednu výhodu, a to, že je to výkonná, trochu manažerská funkce. To mi vyhovuje, protože jsem to dělal jako starosta i ministr.

Zmínil jste svou ministerskou minulost. Co ta vám přinesla?

Práce na ministerstvu je obrovská zkušenost. Získal jsem přehled o řadě věcí, jak se dělají v České republice i v zahraničí. Načerpal jsem odborné zkušenosti v oblasti evropských fondů a v bytové politice.

Připadáte si jako hejtman užitečnější?

Tato práce, i když je mnohem náročnější než funkce poslance a za méně peněz, přináší větší uspokojení. Jde mi o to, abych se mohl podílet na něčem, co má význam do budoucna a pomáhá občanům.

Prozraďte, kolik berete?

Jako poslanec jsem bral 90 tisíc čistého, nyní dostávám 55 tisíc korun.

Rád vaříte. Je vaše spolupráce s Koalicí pro Pardubický kraj, dřívější partnerkou ODS, božskou manou, nebo gulášem?

Funguje docela dobře, žádné vážné problémy se nevyskytly. Jsem na ni zvyklý po celou politickou kariéru, už na radnici v Moravské Třebové jsme měli koalici s KDU-ČSL a ve vládě rovněž. Voliči obou stran jsou si blízcí ve svých potřebách a požadavcích.

Jaké píšete nejčastější skóre při rozhodování v radě?

Devět k nule nebo jeden člen proti. Že by proti sobě stáli oba koaliční partneři, takové hlasování jsem nezaregistroval. Nejvíce si rozumíme v oblasti sociální politiky.

Opravdu nemáte třecí plochy?

Problémy jsou s tím, co přebíráme z minulosti. U některých investičních akcí se vyskytují nedostatky a kolegové to berou jako útok na svoji předcházející činnost.

Klepl jste je přes prsty?

Například rekonstrukce budovy bývalé reálky v Pardubicích, kde bude sídlit část krajského úřadu, byla původně o padesát milionů korun dražší, než se bude v této chvíli realizovat.

Jak to? Když jsme vypustili některé zbytečné luxusní věci a další náklady, nový rozpočet činí přibližně 160 milionů korun. Protože jsme peníze ušetřili, s hlasováním pro tu změnu problém neměli. Jak vůbec dosáhnete kompromisu? Máme svůj systém, jak koaličně jednat. V první fázi jde o moje jednání s prvním náměstkem Romanem Línkem, ve druhé fázi jednání vedení klubů a potom případně dohadovací řízení. Nikdy jsme nedošli dále než do druhého stadia. Nejbouřlivější byla jednání o podmínkách proplácení zdravotních poplatků a rozpočtu. Co se vám podařilo z volebního programu již prosadit? Řadu věcí. Zavádíme například nový systém výběrových řízení, která jsou přehlednější a šetrnější k rozpočtu kraje. Vyvěšujeme je na webu, aby se kromě oslovených firem mohl přihlásit kdokoli další. Přesto deficit krajského rozpočtu za jedno pololetí vaší vlády činí 700 milionů korun… Udělali jsme opatření, aby výpadky v příjmech byly rovnány šetřením výdajů, jak jsem již naznačil. Byl bych rád, kdyby se na konci roku i pár desítek milionů z toho ukrojilo. Každá koruna se bude velice hodit v příštím roce, kdy se obávám, že vývoj ekonomiky pro kraje bude ještě výrazně nepříznivější než v letošním roce. Kde dále šetříte? Zrušili jsme výběrová řízení na dvě silnice, protože nabízená cena byla vyšší, než jsme si představovali. Vyhlásili jsme je znovu a mohli bychom dosáhnout zajímavých úspor. Výpadek příjmů ale má dosáhnout až 200 milionů korun. Omezíte investice?

Investice to vůbec neomezí, ohroženo není ani spolufinancování projektů podpořených z EU, i když jde řádově o stovky milionů korun. Největší část půjde do silnic nebo školství, například na zateplování školských budov.

Jak se v rozpočtu projevuje proplácení třiceti korun za zdravotnictví, za něž jste letos utratil již 15 milionů korun?

Čerpá se mnohem méně, než jsme očekávali. Odhady se pohybovaly kolem 60 milionů korun za rok. Parlament by ale měl schválit celoplošné zrušení nebo výrazné omezení těchto poplatků.

Protahuje se i výstavba páteřní silnice kraje R35. Jaké zde budou problémy?

Zdržení bude mít již první konkrétní dopady. Problém nastane na konci roku, kdy bude zprovozněna křižovatka přivádějící k nám dopravu z dálnice D11, vzhledem k tomu, že není pokračování dále na Vysoké Mýto. Stavět by se mohlo začít v roce 2012.

Dopravu by dále ztížila i obří spalovna odpadů, o níž se diskutuje na několika místech v kraji. Co vy na to?

Rozhodli jsme, že v tuto chvíli nepodporujeme výstavbu této spalovny. Podporujeme především důsledné třídění odpadů, biotechnologie, a máme dostatečné skládkování. Až skládkování skončí, budou již pokročilejší technologie spalování než nyní.

Dejme problémy stranou. Co nyní připravujete zajímavého pro podnikatele?

Uzavíráme jednu z evropských výzev programu využití opuštěných průmyslových areálů, takzvaných brownfields. Prodloužili jsme termín a jsem zvědav, do jaké míry jej podnikatelé využijí.

Kraji se vyhýbají peníze z cestovního ruchu. Máte už recept, jak přilákat turisty?

Musíme vybudovat turistickou infrastrukturu. Na konci letošního roku bude výzva v této oblasti, kde budeme mít kolem 800 až 900 milionů korun. Chceme je využít především na vybudování základní infrastruktury, propagace.

A jestli se nepletu, to potěší i vás osobně…

Mezi moje zájmy patří cestování a historie. To lze ideálně spojit návštěvami pamětihodností. A těch u nás není málo, přijeďte se podívat!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít