Radek Palata: Přijde klid, nebo daňové války?

02. července 2013, 08:09 - Radek Palata
02. července 2013, 08:09

Summity globálního charakteru nebývají na zásadní události bohaté, ale sraz G8 v Severním Irsku se ukázal být výjimkou. A možná ne poslední v řadě. Svět prostě přestává být tak poklidným a jednoduchým místem k životu, jakým býval.

Studená válka rozdělovala svět ve smyslu systémů hodnot zcela příkře. S postupující globalizací po jejím konci však vznikl široký prostor k vzájemnému ovlivňování obou stran bývalé barikády, k němuž dochází ve smyslu pozitivním i negativním. Do druhé skupiny patří to, že mnoho lidí si globalizaci vyložilo jako příležitost vyhýbat se odpovědnosti za své činy. V tomto rámci je třeba chápat i nynější iniciativu vlád G8 mířící ke vzniku jakéhosi celosvětového daňového úřadu.

Britský příklad

Skupina G8 představuje polovinu světové hospodářské produkce. Zastupuje země s demokratickými politickými systémy, země prosazující spravedlnost a volnou hospodářskou soutěž. Volnost však často není totéž co morální hodnoty a ty se často obtížně vyjadřují jazykem zákona. Země proto došly k názoru, že ve světové ekonomice je třeba stanovit určité standardy ohledně daňové povinnosti a vlastnických struktur. Kdo podniká a vydělává, musí odvádět daň státu, díky němuž ve svém podnikání uspěje.

Příkladem šel v tomto směru hostitel summitu G8 britský premiér David Cameron, který pár dní před jeho zahájením povolal do Londýna představitele desítky britských zámořských území a přesvědčil je, aby se vzdali politiky, která jejich zemím vysloužila nechvalnou pověst daňových rájů. Za všechny jmenujme Bermudy, Kajmanské ostrovy či ostrov Jersey. Jejich daňové systémy se mají stát průhlednějšími, a jak později premiér Cameron dodal, daňové úřady po celém světě by měly mít možnost snadné a rychlé výměny informací například formou centrálního registru.

Úřady off-line

Takový postup je podle Camerona nutný, protože daňové úřady nestačí držet krok s dobou, v níž „byznys je stále více globální a stále více on-line, zatímco daňové systémy jsou stále spíše národní a off-line“.

Příkladem mohou být britské daňové spory se společnostmi typu Googlu nebo Facebooku. Podobně se sváří společnost Apple s domovskými Spojenými státy, kde kvůli tomu před měsícem proběhlo dokonce senátní slyšení. Demokratický senátor Carl Levin při něm upozornil, že americké korporace ukrývají v zámoří přes bilion dolarů ze svých zisků.

Své výhrady k podnikání globálních společností vyjádřila i Evropská komise. Unie jako celek se pak v květnu shodla na podobných principech jako G8 a hodlá tlačit k přijetí svých pravidel i finanční ráje v Monaku a Lichtenštejnsku.
Daňová iniciativa G8 míří i na půdu OECD, která by podle Camerona měla vyvinout mechanismy odhalující nesoulad mezi tím, kde nadnárodní společnosti tvoří své zisky a kde platí daně. Mají se zprůhlednit i struktury vlastnictví.

Myšlenky a překážky

Jde bezesporu o velkou myšlenku, která může značně ovlivnit hospodářské struktury ve světovém měřítku. Skupina G8 sice nadále zdůrazňuje podporu tržním mechanismům a svobodě obchodu, nicméně zároveň se chce chránit před neférovými praktikami, nemorálnostmi i prostými podvody. Tento postoj nebude snadné do jednotlivých národních legislativ ve světě prosadit. Ukázalo se to obratem ve Švýcarsku, kde poslanci odmítli projednat zákon vyžadovaný USA, který by v některých případech odhalil údaje o klientech švýcarských bank. Co dál s podobnými případy? Sankce? A pak? Daňové války?


Čtěte také:

Irish Independent: Vítejte, vůdci G8

Proti daňovým únikům: Cameron chce přísnější pravidla pro Kajmany a spol.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít