Radek Palata: Migrační krize jako trest za nevšímavost

07. září 2015, 17:27 - Radek Palata
07. září 2015, 17:27

V Praze proběhl v pátek mimořádný summit premiérů středoevropského uskupení V4, který se snažil hledat řešení vyhrocující se migrační krize v Evropě. Žádný zázračný recept na něm nevznikl, ani nemohl. V podstatě se nic nemění, přetrvává odmítavé stanovisko k migračním kvótám diktovaným Bruselem a bohatšími členskými státy Evropské unie.

Azylová politika nikdy není, nebyla a nebude otázkou stěhování národů. S tím máme sice v historii také zkušenosti, ale z bezpečnostního hlediska jde o problém na zcela jiné úrovni. I z vyjádření NATO, že do migrační krize v Evropě rozhodně nehodlá nijak zasahovat, je zřejmé, že žádné stěhování národů nebude. Jinak řečeno, politických azylantů lze přijímat řádově tisíce, nikoli statisíce a miliony. Vše ostatní je třeba řešit za hranicemi EU.

Z migrantů snažících se dostat do blahobytné Evropy přes Středozemní moře a Balkán tvoří Syřané vyhnaní z domovů občanskou válkou asi třetinu. To je důležité si uvědomit při jejich odlišování od migrantů ekonomických mířících k nám především z Afriky, které bychom měli za současné migrační krize nemilosrdně vracet zpět.

Pro 11 milionů Syřanů vyhnaných konfliktem z domovů bychom pak měli dělat rozhodně více tam, kde se jich dosud značná většina ukrývá – ať uvnitř hranic jejich země nebo v jejím blízkém okolí. Je zcela skandální a hrubou chybou, že mezinárodní společenství včetně zemí EU nedokáže těmto lidem připraveným o domovy a z valné části i živobytí poskytnout alespoň tolik humanitární pomoci, aby nehladověli. O podpoře v boji proti diktatuře, vůči níž povstali, ani nemluvě.

Fakta úřadů OSN, jako jsou UNHCR, WFP a FAO, jasně hovoří o naší nevšímavosti, která se nám vrací v migrační krizi. OSN počátkem července oznámila překročení čtyřmilionové hranice v počtu syrských uprchlíků za hranicemi Sýrie, předevšim v Turecku, Libanonu, Jordánsku a Egyptě. Ale především také to, že nemá dostatek peněz, aby těmto lidem dala alespoň najíst.

Drtivé většině těchto uprchlíků byla OSN od července nucena snížit potravinové příděly na polovinu, a to ani předtím nebyly nijak závratné. Například v ne zrovna bohatém a početném Libanonu dostane nyní syrský uprchlík, kterých je tam přes milion, od OSN 14 dolarů na osobu a měsíc. Přitom v Libanonu činí hranice chudoby kolem čtyř dolarů na den.
Neméně tragická je situace sedmi milionů vysídlenců uvnitř Sýrie, kde úrodné oblasti ovládá Islámský stát.

Pokud se tedy v posledních měsících zvedá silná vlna syrských uprchlíků, je nasnadě, proč se tak děje. Je proto s podivem slýchat politiky, například potravinářského oligarchu Andreje Babiše, že je třeba kopat na hranicích Unie zákopy. Přitom by to měl být právě on, kdo by si měl uvědomovat, co z člověka válka a hlad dělá. Jestli dáme Syřanům na Blízkém východě alespoň najíst, nebudeme pro ně muset v Evropě stavět nová města. Vyjde nás to levněji a oni budou mít mnohem větší naději vrátit se někdy domů.

Autor je publicista


Čtěte také:

Brusel navyšuje uprchlické kvóty. Česko má přijmout skoro tři tisíce lidí

Visegrád o uprchlících se blíží. Francie označila přístup spojenců za skandální

Podepsán kačer Donald. Klausovu výzvu proti migrantům zaplavili trollové

Tusk: Státy EU by si měly přerozdělit alespoň sto tisíc uprchlíků

Do Německa přijíždějí tisíce migrantů, Merkelová čelí kritice

Česko přestane zadržovat Syřany, uvolní jim cestu do Německa

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít