Radek John: Jsme vláda sebevrahů

23. září 2010, 14:05 - Zina Plchová
23. září 2010, 14:05

Zhruba před rokem by si při vyslovení jeho jména téměř každý Čech vybavil profesi novináře a reportéra. Je to pochopitelné, vždyť Radek John měl řadu let v TV Nova publicistický pořad.

Autor: Zuzana Šmajlerová

Poté se postavil do čela nové politické strany a po volbách se stal ministrem vnitra. Sto dní hájení u něj neplatilo. Musel řešit drastické škrty v rozpočtu a nyní ho čeká první velká demonstrace policistů a hasičů.

Jaké byly první dva měsíce ve funkci ministra vnitra?

Tady se odehrálo mnoho drobných bitev, které nejsou ke zveřejnění, a ty bitvy dopadly velmi dobře. Samozřejmě nás zdržel ten dramatický škrt v rozpočtu ministerstva vnitra. To se prostě žádnému ministrovi vnitra nestalo. Každý přicházel s penězi a plýtval a plýtval. Výsledkem je dluh bilion 200 miliard. To nás zdrželo v protikorupční strategii. Já bych ji rád ohlásil do měsíce, ale bohužel povodně a rozpočtové škrty to zdržely. Kromě toho jsem ale navázal kontakty s 11 ministry vnitra, jde o mezinárodní spolupráci, ty styky jsou osobní. Já jsem si v tuto chvíli jist podporou Rakušanů a Poláků. Se slovenským ministrem vnitra řešíme protikoručpní boj. Takže tisíce drobných operací, které jsem za tu dobu absolvoval.

Není plánovaná demonstrace policistů a hasičů znakem nespokojenosti uvnitř rezortu?

Policisté a hasiči budou demonstrovat stejně jako vojáci, zdravotníci a ostatní státní zaměstnanci. Celý problém je prostě v tom, že na financování státní správy v této podobě už nejsou peníze. To není o tom, že jsou někde nějaké peníze a my jim je nedáváme. My prostě nemáme z čeho; přesto počítá státní rozpočet s tím, že půjde do minusu 135 miliard. I při takto razantním úsporném programu se dále zadlužujeme. Celé je to o tom, jestli chceme žít na úkor našich dětí, totálně je zadlužit a zničit tuhle zemi, nebo jestli chceme všichni spravedlivě utáhnout opasky. Netýká se to jen policistů. Týká se to všech rezortů a všech zaměstnanců. Já bych strašně rád nedělal škrty v platech policistů, kdyby ty peníze někde byly. Celá demonstrace je o tom, aby se neškrtalo, ale já se ptám, kde vezmeme 8,3 miliardy? Kdyby i odbory poradily, kde je najít, tak já budu první v čele té demonstrace – poběžíme pro ně.

Na platech chcete ušetřit 3,8 miliardy a na provozu dalších 4,5 miliardy. Proč právě takové rozdělení?

Udělali jsme to tak, abychom maximálně chránili policisty a nešlo se do jejich platů ještě hlouběji. Jednali jsme navíc s odbory a slíbili jsme jim, že nebudeme měnit služební zákon, nebudeme propouštět policisty, a nerušíme ani výsluhy. Policisté mají proti ostatním zaměstnancům veřejné správy velká privilegia. Výsluhové příplatky, nárok na léčebné pobyty – to všechno jim zůstane. Proto jdeme strašně krutě do investic a provozu, tam se šetří 36 procent. Je to na samé hranici, aby rezort byl funkční. Ale jak sleduji diskuze, tak většina lidí, kteří platí daně, říkají: Líní policisté skoro nic nevyšetří. Neboli ten postoj veřejnosti vůči Policii ČR je to, co mě trápí. Policie nepracuje špatně. Třeba objasněnost vražd je naprosto úžasná – přes 90 procent. Podařilo se také snížit počet krádeží aut. Daří se, ale o těch dobrých věcech se nepíše. Další věc je odměňování. Uvnitř policie se říká, že si to rozeberou ti nahoře, k lidem dole to nedojde. Způsob odměňování se musí dramaticky změnit.

Jak bude šetření vypadat v praxi? |RADEK JOHN (55)|
|Místopředseda vlády ČR, ministr vnitra, předseda strany Věci veřejné (VV), poslanec PČR, dříve novinář. Po absolvování studia scénáristiky a dramaturgie na pražské FAMU zahájil novinářskou kariéru jako redaktor časopisu Mladý svět. V 80. letech působil rovněž jako scénárista ve Filmovém studiu Barrandov. V roce 1993 nastoupil do televize Nova, kde pracoval jako redaktor a posléze šéfredaktor publicistiky a vedoucí publicistického pořadu „Na vlastní oči“. V letech 2002–2009 působil ve funkci předsedy představenstva společnosti ORA PRINT. Roku 2009 ukončil v souvislosti se svými podnikatelskými aktivitami spolupráci s TV NOVA. Ve stejném roce se stal předsedou politické strany Věci veřejné. Ve volbách v roce 2010 do PS PČR byl zvolen poslancem.|
To je velké drama. Nerozjedeme stavbu ředitelství v Liberci, což byla investice za 450 milionů. Skládáme to napřed po stovkách milionů, a pak po milionech. Dalších 180 milionů můžeme ušetřit, když se změní zákon a policie nebude platit za odposlechy operátorům. Do roku 2005 se nic neplatilo, pak poslanci odhlasovali platby a nám zkomplikovali situaci. Je to absurdní, že má policie platit, když chce odposlouchávat zločince. Dál už škrtáme po desítkách milionů a po milionech. Dokonce to chvíli vypadalo, že v té krizi nebudeme moct chránit zahraniční ambasády. Jednali jsme o tom s panem ministrem zahraničních věcí a nakonec jsme se dohodli, že zásah by byl příliš krutý. Máme naštěstí určitou neveřejnou část rozpočtu, kde jsme na to peníze našli. Taky nebudeme pokračovat v akreditaci pracovišť Kriminalistického ústavu. Ta pracoviště budou dále pracovat, ale nebudou certifikovaná za šílené peníze. Výsledky budou mít stejné, jen si nedovolíme ten luxus mít na všechno akreditace. Kolik nyní bere policista, kterého potkáváme na ulici?

Průměr ve sboru Policie ČR je 34 tisíc plus nárok na výsluhové příplatky. Ty platí policistům daňoví poplatníci a stojí tři miliardy korun. Lidé z přímého výkonu, kteří mi píšou, ale říkají, že mají 20 tisíc měsíčně. Tito lidé, když se zapojí do boje proti korupci, si na odměnách budou moci dorovnat platy. Ministerstvo má připravenou strategii, kde se počítá s navýšením odměn při odhalení korupce o 100 procent oproti současnému stavu. Nebude se to navíc týkat jen protikorupční policie, peníze půjdou i na krajská ředitelství. Tam budeme velmi hlídat, aby ti lidé, kteří pomohou případ odhalit, odměnu dostali. Takže policisté se budou moci dostat na své peníze zpátky prostřednictvím odměn.

Kolik dostane policista za to, když odhalí korupci?

Může dostat řadu tisíc korun. Záleží na případu. Pokud odhalí velkou korupční kauzu, která do státního rozpočtu přinese miliardy, dostane i 700 tisíc korun. Například z loňska víme o nejvyšších odměnách v policejním sboru, které byly 760 tisíc korun ročně. To bylo zhruba 20 odměn v rozmezí 720 až 760 tisíc. Dalších 20 odměn kolem 600 tisíc ročně. Policisté si stěžují, že odměny se rozdělují někde nahoře a dolů, mezi běžné policisty, peníze nedojdou.

Jak chcete zlepšit obraz policie v očích veřejnosti?

Lidé mají pocit, že policie nic nedělá. To není pravda. Za první pololetí stíhá protikorupční policie 63 lidí. To je docela hodně, ale na většinu kauz dávají státní zástupci informační embargo, takže se o nich lidé nedozvědí. Jak vidíte, policie pracuje, teď jde o to, domlouvat se i se státními zástupci, aby byl vyslán signál veřejnosti, že policie koná. My jí taky musíme legislativně rozvázat ruce. Minulí poslanci ji znehybnili, když před volbami hlasovali pro takovou úpravu, podle které policie nesmí odposlouchávat korupční kauzy. Pro image je důležité dát policistům legislativní prostor. Druhá věc je oznamovat, co policie dělá. Nikdo třeba neví, že za první pololetí se snížil počet trestných činů o šest procent. Policie vybrala z trestné činnosti půl miliardy korun do státního rozpočtu. Nikdo to ale neví.

Nelitujete toho, že jste vstoupil do politiky? Asi na druhém zasedání vlády, kde jsme mluvili o nutnosti škrtů, jeden ministr řekl: „Úspěchem této vlády bude, když po čtyřech letech stabilizuje rozpočet a vyvede zemi z nejhorší krize. Druhým úspěchem pak bude, když odejde dveřmi a nebude muset utíkat oknem přes zahradu.“ V této vládě nemůže být žádný ministr populární. Pokud bude nějaký ministr oblíbený, tak dělá něco špatně. Čili, toto je vláda sebevrahů. Zatímco se vždy mluvilo o utahování opasků, ale nikdy se nic nestalo, nyní je to nutné. Je potřeba zachránit tuto republiku na její cestě směrem k Řecku. Samozřejmě bych si mohl žít v Mikulově ve svém sklepě. Mohl bych dělat něco jiného, ale já mám pocit, že je třeba zastavit tu cestu k propasti. I když to všechno děláme s vědomím, že jsme vláda sebevrahů. I předchozí vláda měla velké reformní plány. Nebojíte se, že počáteční nadšení může znamenat brzký pád? **

Český národ není hloupý, přesně vidí, které vlády měly velké plány a pak od toho cukly. A výsledkem je dluh bilion a 200 miliard korun. Jestli každá vláda cukne, tak prostě skončíme jako Řecko nebo na řecké cestě. Chytrý občan České republiky ví, že když se pořád mluví o utahování opasků, jednou musí nastat. Jinak to skončí katastrofou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít