Raději ďábla než propast

30. května 2012, 12:37 - Johanna Grohová
30. května 2012, 12:37

euroglosa

Jeden je ďábel a druhý nebezpečná propast, říká se o nich v Bruselu. Ten či onen se ovšem po sečtení hlasů druhého kola prezidentských voleb tuto neděli postaví do čela Francie a bude ovlivňovat další ekonomický a politický vývoj v celé Evropské unii. „Ďábla“ Nicolase Sarkozyho vlastně nemá nikdo moc rád a nejen ve Francii. Mnohým je z duše protivná jeho hyperaktivita, arogance a snaha uzurpovat si vládu nad celou EU na úkor především menších členských států. Sarkozy se pustil do kritiky bruselských „technokratů a tribunálů” a nepokrytě se snaží omezit vliv Evropské komise. Jeho eskapády a nevypočitatelnost lezly na nervy i rozvážné německé kancléřce Angele Merkelové.
A nejen to. V kampani před prvním kolem se Sarkozy snažil vlichotit určité části voličstva sliby, které jdou proti základním stavebním kamenům EU. Mimo jiné prohlásil, že pozastaví členství Francie v schengenské zóně bez pasových kontrol. Podporuje protekcionistickou iniciativu „Kupujte jen evropské“ a hrozí zmrazením francouzských příspěvků do unijního rozpočtu. Do toho rozpočtu, z něhož francouzským farmářům stále plynou tučné subvence. Přesto je Sarkozy jak v Bruselu, tak v Berlíně považován za rozumnější volbu než jeho socialistický protivník Francois Hollande, který představuje zmíněnou hrozbu propasti v podobě dalšího zadlužování a odporu k reformám. I kancléřka Merkelová otevřeně podporuje Sarkozyho znovuzvolení. S Hollandem se dokonce odmítla sejít. Jde o střet ideologií i mentality. Jako Francouz, a navíc socialista je Hollande vášnivým odpůrcem liberalizace a prohlubování jednotného trhu bez nejrůznějších ochranných překážek na rozdíl od předsedy Evropské komise José Barrosa a řady středopravých vlád v Evropě.
Hollande je rovněž vnímán jako nebezpečí pro snahy šetřit a dohlížet na to, aby evropské vlády nerozhazovaly peníze pocházející z nových dluhů. Mimo jiné už oznámil, že prosadí změnu v nové smlouvě EU o rozpočtové umírněnosti, protože podle něho není dostatečně prorůstová. V té smlouvě, kterou si vynutilo Německo coby nedobrovolný ručitel za krachující státy a ke které se nepřidaly Británie a Česko.
Hollandova rétorika o tom, že se unie chybně zabývala hlavně škrty a šetřením a nepodporuje růst, ovšem získává na odezvě nejen mezi voliči, ale i mezi levicovými vládami. Prezident EU Herman van Rompuy pak ucítil příležitost a oznámil, že svolá neformální summit se zaměřením na ekonomický růst. Jak chce Holland nastartovat ekonomickou prosperitu už není jasné, když hodlá Francouzům ponechat 35hodinový pracovní týden, zvýšit minimální mzdu a pro některé skupiny snížit odchod do důchodu na 60 let. Slíbené větší zdanění velkých korporací a lidí vydělávajících nad milion eur ročně spíše vyžene bohaté plátce daní ze země, než by naplnilo skomírající rozpočet.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít