Radar strýčka Sama

11. července 2008, 13:07 - ČTK
11. července 2008, 13:07

Protiraketová obrana

Ministři zahraničí Spojených států amerických Condoleezza Riceová a České republiky Karel Schwarzenberg stvrdili minulé úterý v Praze podpisem dohodu o vybudování radaru protiraketového systému USA v ČR. Po dvou letech vyjednávání tak výstavba radaru v Brdech získala konkrétní základ v podobě třicetistránkového dokumentu. Podepsány zatím nebyly dvě další smlouvy. První popisuje podmínky pobytu až 250 příslušníků amerického personálu na základně (takzvaná SOFA) a druhou je smlouva o vědecké a průmyslové spolupráci obou zemí, která umožní zapojení českých firem do budování protiraketového systému (viz Radarové plody).
Podle základní smlouvy podepsané šéfy diplomacií bude výhradní velení radaru v rukou USA, které ale budou povinny poskytovat Česku přehled o jeho operacích. ČR zase bude moci ovlivnit naprogramování systému protiraketové obrany tak, aby bylo chráněno přednostně. Američané budou odpovídat za vnitřní bezpečnost a pořádek na stanici, česká Vojenská policie zabezpečí okolí. Na základně bude i český velitel. Schwarzenberg po podpisu označil smlouvu o radaru za výsledek konzistentní české zahraniční politiky, která je zakotvena v evropském společenství, ale pěstuje i transatlantické vazby. Podle Riceové smlouva spojuje přátele a spojence čelící stejnému riziku a je klíčovou dohodou pro bezpečnost v 21. století. Den nato pohrozil ruský prezident Dmitrij Medveděv v reakci na podpis smlouvy neupřesněnými odvetnými opatřeními. Riceová nad tím vyjádřila zklamání. Podle ní má být protiraketová obrana zaměřena nikoliv proti Rusům, ale proti Íránu. Smlouvu o radaru musí ještě schválit český parlament, což není zdaleka jisté, a podepsat prezident. Václav Klaus prohlásil, že smlouvu je připraven podepsat „bez jakéhokoliv váhání“.

BOX
Základní údaje o radaru - Pozemní radar s dalekým dosahem (takzvaný X-Band radar - pracuje v pásmu X, tedy 8 až 12 GHz) - Radar tvoří anténa o rozloze mřížky 105 metrů čtverečních umístěná v ochranné kopuli o výšce 26 metrů - Zaměřuje střely ve střední části letu s využitím přesně cíleného paprsku; paprsek vždy míří vzhůru v minimálním úhlu dva stupně - Je schopen sledovat a rozeznat velmi malé objekty na vzdálenosti až několik tisíc kilometrů; efektivní praktický dosah má 2058 kilometrů, teoretický dosah 4000 až 6700 kilometrů - Do ČR má být přemístěn modernizovaný radar z Marshallových ostrovů - Napájení elektřinou z běžné sítě nebo z naftového agregátu - Měl by být spouštěn jen při zkouškách a reálných hrozbách - Radar vyžaduje vytvoření bezletové zóny, která by významně nepřesáhla hranice již existující bezletové zóny nad vojenskými újezdy - Pohyb osob by měl být zakázán v okruhu 500 metrů od zařízení; vstup do vojenského újezdu je nyní možný pouze na povolení.

BOX (na str. 15 nahoru plus foto)
Radarové plody Minulý týden se Česko a USA také dohodly na definitivním textu rámcové smlouvy, která umožní firmám a vědeckým institucím zapojit se do vývoje protiraketového štítu. Obě strany ji mají podepsat během šedesáti dnů. O předvýběru 119 akademických pracovišť vhodných k těmto účelům, o pojetí spolupráce i financování informoval s předstihem týdeník EURO (25/2008). Na podobné bázi již s obrannými agenturami kooperuje v Česku asi šest vědeckých institucí včetně Katedry kybernetiky ČVUT nebo Fyzikálního ústavu Akademie věd. Výsledky bádání jsou veřejné, ale s konkrétními „plody“ výzkumu dále nakládá i americké letectvo (USAF) či námořnictvo (US Navy).
„Je to stejný typ dohody, kterou máme přibližně s pěti státy včetně Japonska, Británie či Dánska,“ vysvětlil šéf americké agentury protiraketové obrany (MDA) Henry Obering. Dohoda je spjata s protiraketovou obranou a definuje též právní rámec pro financování výzkumných projektů. Dle Oberinga stěžejní zaměření na obranné složky zdaleka neznamená, že by vědecká spolupráce neměla i další pozitivní důsledky. A připomněl, jak jeden z algoritmů, původně vyvinutý pro rozlišování mezi skutečnými jadernými hlavicemi a pouhými návnadami, slouží v mamografech odhalujících rakovinu prsu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít