Původně jsem chtěl malou firmu

24. února 2003, 00:00 - Pavel Šnajdr
24. února 2003, 00:00

Angličan Adam Bager, kterému je 44 let, žije ve východní Evropě od roku 1987, kdy přijel služebně do Maďarska.

Případová studie - LLP Group

Název firmy: LLP Group

Forma podnikání: společnost s ručením omezeným

Datum vzniku: 1992

Předmět podnikání: distribuce, vývoj a implementace softwarových řešení

Klíčová osobnost: Adam Bager

Cíl společnosti: Udržet se na trhu, více diverzifikovat své služby

Angličan Adam Bager, kterému je 44 let, žije ve východní Evropě od roku 1987, kdy přijel služebně do Maďarska. Kdysi začínal jako hudební redaktor v BBC 3. Dodnes hraje amatérsky na hoboj. Ve Velké Británii pracoval jako programátor v Bank of England, v letech 1982-1990 byl zaměstnán ve společnosti Hoskyns postupně jako programátor, analytik a konzultant. Do roku 1992 pracoval ve společnosti Coopers & Ly brand. V roce 1992 v Praze založil s pár set dolary v kapse softwarovou firmu, která se postupně rozrostla a má dnes pobočky v šesti dalších východoevropských zemích. Čeští konzultanti společnosti pracují na projektech po celém světě, v Japonsku, Číně, Velké Británii, Německu, Itálii, Jižní Africe, Venezuele, USA nebo Izraeli. „Po revoluci 1989 jsem se rozhodl pracovat v Praze, která mě naprosto uchvátila svou krásou. Měl jsem v ní celou řadu známých a kamarádů. Cítil jsem také, že je tu vzhledem k novým tržním podmínkám obrovská příležitost začít podnikat,“ říká Adam Bager.

Atypický prezident IT firmy

Podnikatel Adam Bager boří představy o klasickém řediteli softwarové firmy. Nejen, že nevlastní auto, nemá dokonce ani řidičský průkaz. V začátcích budování své společnosti LLP Group byl neustále na cestách ve vlaku. Cestoval tak až dvakrát týdně mezi Prahou a Budapeští, protože neměl dostatek financí na dražší dopravní prostředky. Nyní často využívá letadlo, po Praze se přemisťuje vozidly taxislužby. Tvrdí, že ho znají téměř všichni pražští taxikáři. Nejraději však Adam Bager jezdí na kole. Jednou v létě dokonce navštívil na jízdním kole všechny své tehdejší firemní pobočky ve východní Evropě. Přitom absolvoval trasu dlouhou 1355 kilometrů. Ve spojení se svou firmou je neustále prostřednictvím GSM telefonu a ultralehkého počítače.

Talent roku - Za vítězství na rok do Británie

„Kdybych nebyl ředitelem firmy, byl bych muzikantem,“ poznamenal Adam Bager. Láska k hudbě hraje v jeho životě důležitou roli. Jeho společnost LLP Group je totiž zakladatelem a hlavním sponzorem soutěže pro mladé české a slovenské interprety vážné hudby nazvané Talent roku. Vítěz již čtvrtého ročníku finále soutěže Talent roku obdržel celoroční stipendium na Královské hudební akademii v Londýně, plně hrazené firmou LLP. Podmínkou pro účast mladých hudebníků je věk 14-25 let a dosud neukončené studium. Struktura soutěže je podle Bagera v České republice ojedinělá. Většinou totiž v podobných soutěžích o první místo usilují navzájem pouze hráči na jednotlivé hudební nástroje, například klavírista s klavíristou. „Naším cílem je nalézt nejlepšího mladého hudebníka bez ohledu na to, zda hraje na flétnu, klavír, housle nebo jiný nástroj,“ zdůrazňuje ředitel. Kromě sponzorování hudebních aktivit mladých Čechů a Slováků se věnuje i charitativní činnosti například v Bulharsku. Tam se snaží podporovat sirotčince.

Problém č. 1: Omezené možnosti

Začátky samostatného podnikání a postupný rozvoj firmy se snažil Adam Bager přizpůsobit svým finančním možnostem. Rozhodně se nechtěl zadlužit a vzít si úvěr od banky. Začínal s jedním zaměstnancem a další sháněl prostřednictvím malého inzerátu v Annonci. Do jednoho roku se jejich počet rozrostl na deset. Momentálně zaměstnává zhruba 140 pracovníků ve všech svých pobočkách ve střední a východní Evropě. „Nikdy jsem si nemyslel, že budu mít někdy v životě tak velkou firmu. Spíš jsem měl představu o malé společnosti o pěti až šesti zaměstnancích,“ říká Bager nyní. Jako cizinec neprožíval žádné velké potíže, když si u nás chtěl založit vlastní firmu. Neměl ani žádné problémy s úřady při vyřizování nezbytných formalit. Pracovní povolení získal také bez problémů.

Problém č. 2: Hledání vhodných zaměstnanců

V první polovině devadesátých let minulého století byl podle britského podnikatele problém sehnat zkušené české zaměstnance. Největší komplikace měl se staršími lidmi, kteří se nebyli schopni (a často ani ochotni) přizpůsobit novým podmínkám po více než čtyřiceti letech socializmu u nás. Často neměli potřebnou znalost angličtiny. Proto dával přednost spíše mladší generaci a věnoval se zvyšování její odbornosti. Podle Bagera je dnes ve srovnání s poměrně nedávnou dobou na českém trhu práce dostatek kvalifikovaných lidí. „Jejich výkon a odbornost je určitě na podobné úrovni jako ve vyspělých západních zemích,“ podotýká ředitel. Tvrdí také, že jeho čeští zaměstnanci mají platy, které jsou mnohdy srovnatelné s úrovní ve Velké Británii. Výběr vhodných zaměstnanců nebyl ale podle Bagera podřízen jenom jejich profesní způsobilosti. Šlo také o jejich přístup k životu. „Často oceňuji, když mají nějaké koníčky. Nejlépe hudbu,“ poznamenal s úsměvem.

Problém č. 3: Otevírání poboček v zahraničí

V roce 1995 začala východoevropská expanze firmy a byly otevřeny pobočky společnosti v těchto zemích. Začínal s otevřením prvního zahraničního sídla společnosti v sousedním Slovensku, v Bratislavě. Pak po roce následovala hlavní města Maďarska - Budapešť (1996), Rumunska - Bukurešť (1997), Chorvatska - Záhřeb (1998), Bulharsko - Sofie (2000) a Polska - Varšava (2001). Nejlépe šly podle Bagera obchody v letech 1995-1997, protože do České republiky byl velký příliv zahraničního kapitálu, a s tím souvisel i rozmach informačních technologií. Tehdy (a několik let předtím) se snažil najít vhodné lidi pro prodej svých produktů. V současnosti má podle svého vyjádření schopné profesionály, váznou ale obchody. Nejhorší je to údajně na Slovensku, kde je velmi nízká úroveň zahraničních investic. Jádrem nabídky společnosti LLP je software pro měření a zúčtování času time@work, finanční systém SunSystems, výrobní software Fourth Shift či CRM řešení společnosti Pivotal. Obrat v roce 2002 činil přibližně 6,5 mil. USD. Firma je od května 2001 na základě smlouvy se společností Ariba, předním poskytovatelem řešení pro řízení výdajů společnosti (Enterprise Spend Management), jež umožňuje efektivně sledovat a kontrolovat interní i externí nákupní procesy od analýzy, přes plánování zdrojů, až po integraci s odběrateli a dodavateli. Společnost Adama Bagera se tak stala certifikovaným systémovým integrátorem společnosti Ariba (Certified Ariba System Integrator - CASI). Její činností je prodej a implementace celé řady řešení Ariba v regionu zahrnujícím Českou republiku, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Chorvatsko.

Problém č. 4: Klienti

Řada zákazníků Bagerovy LLP Group zahrnuje firmy ze všech oborů podnikání, a to od petrochemie až po televizní stanice. Prvním významným zákazníkem byla firma Univeler. Mezi klienty patří například firmy BP, Schöller, Johnson&Johnson, Motorola, Roche, KPMG, UPS, Marriott Hotels a UPC či IKEA. Do velké míry patří mezi odběratele společnosti menší a střední zahraniční firmy. Do budoucna by se Adam Bager rád věnoval větší diverzifikaci portfolia produktů a další výrobě softwaru. Chce nabízet do celého světa svůj vlastní softwarový program. Nechce se soustředit jenom na východní Evropu, kde získal nejvíce zkušeností. Je to dáno i tím, že má potřebu zkoušet stále něco nového. Britský podnikatel se nepovažuje za euroskeptika a je přesvědčen, že budoucí členství ČR v Evropské unii bude pro podnikání v naší zemi převážně ku prospěchu. „Během deseti let to bude znamenat velkou prosperitu,“ uvedl. Podle něj je již dnes rozdíl mezi českými a zahraničními společnostmi, co se jejich úrovně týče, nepatrný.

Rady Profitu

Při sestavování svého pracovního týmu si dávejte pozor nejenom na profesionální způsobilost svých zaměstnanců. Berte v úvahu i jejich koníčky, které o nich mnohdy řeknou mnohem víc než odborné znalosti. Pokud budete hledat zaměstnání u zahraniční firmy, nestačí jenom jazykové znalosti. Důležité je, abyste byli dostatečně flexibilní, loajální a ochotni se dál učit novým věcem. Reinvestice po malých částkách do podnikání jsou vždy lepším řešením, než si půjčovat velké finanční částky u banky a vystavovat se mnohem větší nejistotě týkající se dalšího osudu firmy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít