Půvab skryté komunikace

31. července 2006, 00:00 - MARTIN ZIKMUND
31. července 2006, 00:00

INSTANT MESSAGING Včasná a správně předaná informace může rozhodovat o vítězství v zakázce nebo může ušetřit nemalé peníze. Jenže telefon, SMS či e-mail vždy nedokáží na tyto potřeby adekvátně reagovat. Proto je tu Instant Messaging - začínající firemní hit.

INSTANT MESSAGING

Včasná a správně předaná informace může rozhodovat o vítězství v zakázce nebo může ušetřit nemalé peníze. Jenže telefon, SMS či e-mail vždy nedokáží na tyto potřeby adekvátně reagovat. Proto je tu Instant Messaging - začínající firemní hit.

Takzvaný Instant Messaging (IM) je suverénně nejmladší metodou komunikace. Její historie se píše jen něco málo přes deset let. Myšlenka je založena na tom, že stačí pouze kliknout na tlačítko či ikonku, a můžete ihned komunikovat s kýmkoli v textové formě. Je to rychlejší než psát e-mail, než hledání telefonního čísla, a nesrovnatelně rychlejší než vyťukávání SMS zprávy. Potřebujete pouze permanentní připojení k internetu.

Takto komunikovat můžete i v době, kdy právě telefonujete, nebo na poradě či setkání s klientem. Na některých důležitých jednáních mají účastníci před sebou notebooky, což přináší výhodu v možnosti „nepozorované“ komunikace.

Velkým plusem je i to, že lze jednat s více lidmi najednou (ať již s každým zvlášť, či se všemi současně) a že protistrana může odpovědět, až bude mít čas. Přes IM tedy v podstatě nikoho nerušíte. Protistraně se sice zobrazí vaše zpráva ihned, jak ji odešlete, nicméně nemusí odpovídat.

JAK NA INSTANT MESSAGING Pro Instant Messaging musejí mít všichni účastníci nainstalovanou speciální aplikaci, která je k dispozici zdarma. Mezi nejznámější aplikace patří například programy ICQ, MSN Messenger či Skype, který nabízí také internetovou telefonii.

Každá z těchto aplikací využívá vlastní protokol a není kompatibilní s žádnou jinou. Jedná se de facto o samostatné komunikační sítě, ke kterým se přihlašujete právě pomocí stažené klientské aplikace. Existují však i programy (například Miranda IM), které podporují více síti najednou. MSN Messenger a Skype jsou k dispozici i v českém jazyce.

Při instalaci jste vyzváni k zadání přihlašovacích údajů nebo vytvoření nového účtu. V případě, že s IM začínáte, je třeba vytvořit si nový účet.

Dalším krokem je přidání kolegů do takzvaného contact listu. K tomu najdete v každém programu tlačítko. ICQ bude po vás chtít číslo, které vám bylo přiděleno, MSN Messenger e-mailovou adresu, kterou jste zvolili při registraci, a Skype přihlašovací jméno. Kontakty se musí přidávat po jednom a u každého uživatele zvlášť.

PRAKTICKÉ POUŽÍVÁNÍ

Všechny tři programy podporují vedle textové komunikace také hlasovou telefonii a videotelefonii. Ta je mezi jednotlivými počítači zcela zdarma (respektive za cenu připojení k internetu). U každé aplikace také naleznete možnost volby režimu, který se má zobrazovat všem, kdo vás mají v contact listu - vedle volby on-line značící, že jste na příjmu, a off-line, která vás od dané sítě odpojí, jsou zde k dispozici módy jako nerušit, nepřítomný a další.

Zajímavá je také volba neviditelný, kdy vidíte všechny ostatní a chodí vám od nich zprávy (nejde ale přijmout hovor), ale oni nevidí vás. U ICQ si navíc můžete zvolit, aby vás někteří uživatelé viděli i v tomto režimu. Jednotlivé režimy se mohou přepnout automaticky v závislosti na době vaší nečinnosti. Pokud tedy náhle odejdete od počítače, je po vypršení nastavené doby přepnut režim na nepřítomen, takže vaši kolegové vidí, že jste momentálně pryč. PROGRAMY JSOU ZADARMO Komunikace se primárně odehrává vždy mezi vámi a vámi zvoleným uživatelem. Je však možné komunikovat i s více uživateli najednou (například při poradě) a je možné také odesílat protistraně soubory. Historii textové komunikace lze u všech tří aplikací také ukládat. ICQ, který je zaměřen primárně na teenagery, také umožňuje hrát s uživateli hry, což ovšem při firemním nasazení nemusí být žádoucí.

Instant Messaging se hodí překvapivě do řady odvětví. Jeho největší síla je při koordinaci práce lidí, kteří se nenacházejí přímo ve firmě. Velkou výhodou je ale například také to, že vidíte, zda je daný člověk u sebe v kanceláři, či nikoliv. Oproti e-mailové komunikaci je také vše nesrovnatelně rychlejší. Obrovskou výhodou navíc je, že veškerý software pro IM je zdarma (za cenu připojení k internetu), a tak vás jeho vyzkoušení bude stát jen trochu času.

PRAKTICKÁ RADA KAM PRO PROGRAMY: ICQ - www.icq.com MSN Messenger - messenger.msn.com Skype - www.skype.com

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít