Putinovy líbánky v Dillí - Euro.cz

Přihlášení

Putinovy líbánky v Dillí

, Eva Jarešová,
Putinovy líbánky v Dillí
Zdroj: Euro.cz

Rusko posiluje ekonomické i politické vazby s Indií

Indie je historicky naše doména a bude jí i nadále. Tak se dá interpretovat nedávná krátká návštěva ruského premiéra Vladimira Putina v druhé nejlidnatější zemi světa. Ruská delegace si zpět do Moskvy odvezla zbrojní a průmyslové kontrakty v hodnotě zhruba deseti miliard dolarů. Jedním z klíčových bodů cesty byla spolupráce v jaderné oblasti, z níž se Rusové snaží „vyštípat“ americké a francouzské konkurenty. Zdá se že úspěšně.
Ruský Rosatom na základě Putinovy přímluvy získal lukrativní zakázky na výstavbu dvanácti jaderných reaktorů. Polovina z nich – včetně dvou, které už se staví ve státě Tamilnádu – by měla být dokončena v letech 2012 až 2017. Rusko v Indii plánuje postavit celkem 16 reaktorů. Finanční detaily nebyly zveřejněny.
Indie v příštích deseti letech hodlá až pětinásobně zvýšit podíl využití jaderné energie a podle dřívějšího vyjádření šéfa ruské atomové agentury Sergeje Kirijenka jsou ve hře „desítky miliard dolarů“.
Rusko rovněž svému protějšku nabídlo podíl v uranových dolech Elkon v oblasti Jakutsko, které obsahují zhruba pět procent dostupných světových zásob uranu.

Oprášené přátelství ze studené války
Obě země se dohodly také na vesmírné spolupráci. Za tři roky by se s ruskou pomocí měl do kosmu podívat indický astronaut.
Zásadním vojenským tématem pak byla opožděná a předražená dodávka letadlové lodi admirál Gorškov, dnes přejmenované na Vikramaditya. Podle smlouvy v hodnotě 1,6 miliardy dolarů podepsané před šesti lety měla být renovovaná loď Indii dodána už v roce 2008 spolu s letadly. Ty jsou dnes předmětem odděleného kontraktu. Cena se nakonec vyšplhala na zhruba dvojnásobek původní sumy a loď by měla začít brázdit indické vody přibližně za dva roky. Záležitost dlouho komplikovala indicko-ruské diplomatické vztahy. Nejnovější Putinova návštěva spornou otázku nejspíš definitivně vyřešila. Rusko se také zavázalo Indii dodat vojenské stíhačky typu MiG-29K v hodnotě 1,5 miliardy dolarů.
Úzké vazby mezi Ruskem a Indií se datují zhruba šest dekád nazpět, do období studené války. V uplynulých letech se však zdálo, že slábnou, protože Indové začali svoji proruskou orientaci vyvažovat intenzivnějšími kontakty především s USA. A Rusko, jehož ekonomika v nedávné krizi poklesla téměř o osm procent, a lukrativní zakázky pro těžký průmysl tím pádem potřebuje, přidalo na politické ofenzivě.
„USA postupně vytlačují Rusko z regionálního trhu se zbraněmi díky své technologické převaze a politickému tlaku,“ prohlásil ještě před začátkem Putinovy návštěvy dle indického deníku DNA Alexej Muchin z moskevského Centra pro politické informace. Putin jel podle něj do Dillí s cílem tento stav změnit. Jeho poslední návštěvě předcházel pobyt indické delegace v čele s premiérem Manmóhanem Singhem v Rusku loni v prosinci.
Při nejnovějším setkání v Dillí nešetřili Putin se Singhem politickými něžnostmi. Singh nazval ruského premiéra „skvělým přítelem Indie“ a dodal, že „mu dlužíme hluboký pocit vděčnosti za to, že naše dvě země spojil tak blízko“. Jak napsal deník DNA, zároveň naznačil, že ačkoli Indie začala rozvíjet blízké vztahy s USA a západní Evropou, Rusko je pořád „klíčovým pilířem naší zahraniční politiky“. Putin zase na indické půdě, kde se ocitl poprvé po zhruba třech letech, mimo jiné zdůraznil, že „na rozdíl od mnoha jiných zemí Rusko nijak vojensky nespolupracuje s Pákistánem, protože máme v paměti zájmy našich indických přátel“.
Oživení vzájemných vztahů lze dle některých expertů interpretovat jako snahu vyvážit vliv rozpínající se Číny, která naopak hledá partnerství s ostatními zeměmi v regionu, především s Pákistánem. S tímto svým sousedem má Indie dlouhodobě vyhrocené vztahy hlavně kvůli sporným územím v oblasti Kašmíru. Rusko se zase obává aktivit Číny na společných hranicích na Dálném východě.

Diskuze