Putinova dcera, dosud tanečnice, buduje ruské Silicon Valley

07. listopadu 2015, 16:05 - Daniel Deyl
07. listopadu 2015, 16:05

Být vědcem v Rusku je docela prima. Při studiu se moc nepřetrhnete, takže vás neznají ani spolužáci, ani profesoři; zbývá vám spousta času třeba na sport. Pak si uděláte výlet za účelem konference na zcela obskurní téma, jemuž nikdo nerozumí. Jakoby mimochodem se najednou ocitnete ve vedení nejprestižnějšího akademického ústavu v zemi a předsedáte dvěma či třem přidruženým organizacím. A než se nadějete, dostane jedna z „vašich“ agentur kšeft za čtyřicet miliard korun.

Když si vezmete, že vám v tu chvíli ještě chybějí dva roky do třicítky, není to zlý začátek profesní dráhy. Kam se hrabe Goldman Sachs se svým neoficiálním firemním mottem „buď nechutně bohatý do čtyřicítky“. Má to však háček: aby to všechno klapalo, musíte být dcerou ruského prezidenta.

Neznalost není na překážku

Takto strmý kariérní start přichystal osud Jekatěrině Vladimirovně Tichonovové, mladší ze dvou dcer Vladimira Putina. Tak to vidí některá ruská i mezinárodní média, třeba nezávislé rádio RBK, Radio Liberty/Svobodná Evropa a exilový opoziční bloger Oleg Kašin; zprávy v tomto smyslu později přinesly i agentury Reuters a Bloomberg.

Snad aby však takový příběh někomu nepřipadal málo pikantní, komplikuje jej fakt, že oficiální místa o příbuzenském svazku prezidenta a mladé akademičky mlčí a mlží. Kreml na dotazy novinářů odmítl totožnost nové akademické hvězdy potvrdit.

„Jsem mluvčím prezidenta, ne jeho dcer,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, „já nevím, jestli je Jekatěrina Tichonovová z Moskevské státní univerzity prezidentovou dcerou. Ale víte sami, že v minulosti už tady bylo mnoho děvčat, která se za jeho dcery vydávala.“ Podobně neurčitě odpovídá na dotazy i univerzita; ona sama není pro jistotu novinářům k dispozici vůbec.

Obří zakázka

Média by přitom o rozhovor s Tichonovovou velmi stála, i kdyby nebyla členkou prezidentské rodiny. Stojí v čele firmy Innopraktika Fund, která na konci loňského roku získala od státu olbřímí zakázku na výstavbu nového areálu Moskevské univerzity (plným názvem Moskevská státní univerzita M. V. Lomonosova).

Plocha o rozloze téměř stovky hektarů – zhruba dvou set fotbalových hřišť – na jihozápadním moskevském předměstí směrem k letišti Vnukovo přiléhá ke stávajícímu univerzitnímu areálu; ze severní a jižní strany je ohraničena Mičurinským prospektem a prospektem Vernadského.

Nová část areálu má podle výslovného Putinova přání být ruským ekvivalentem kalifornského Silicon Valley, jenž by umožňoval ruské kybernetice vzkvétat lépe než dosud (tedy tak, aby pod počítači ruské výroby nebylo nutno topit velrybím tukem). Zakázka je více než velkorysá: ruské daňové poplatníky přijde na 1,7 miliardy dolarů.

Jekatěrina Vladimirovna Tichonovová (28)
??–2010 reprezentuje Rusko ve sportovním tanci zvaném akrobatický rokenrol
2010 stává se viceprezidentkou ruské Konfederace akrobatického rokenrolu
??–2012 údajně studuje matematiku
2011 účastní se Světové haptické konference v Istanbulu s referátem, jenž je jejím jediným ověřitelným samostatným vědeckým počinem
2012 stává se členkou Rady Moskevské státní univerzity, je ředitelkou Střediska MSU pro národní intelektuální rezervy, pokračuje jako ředitelka Nadace pro národní intelektuální rozvoj při MSU, řídí neziskovou organizaci Innopraktika, jejímž posláním je propojovat vědeckou práci s podnikáním
2014 Innopraktika získává obří stavební zakázku za 1,7 miliardy dolarů na vybudování „ruského Silicon Valley“, tím se rozšíří areál MSU o bezmála 100 hektarů
2015 začíná se spekulovat, že je dcerou Vladimira Putina.

Přidělení tučného kontraktu zvedlo i v jinak poslušném Rusku nejedno obočí. Jedno z těch pomyslně nejvýš zvednutých patřilo právě rádiu RBK, jehož redakce se pustila do shánění informací o smluvním dodavateli, nadaci Innopraktika. Zjistila několik pozoruhodných věcí. Zaprvé nemá řečená instituce žádné prokazatelné zkušenosti s developerskou činností, s kybernetikou ani žádným jiným byznysem. Je to networkingová instituce, jež sama definuje jako účel své existence propojování vědeckých a podnikatelských aktivit.

Zadruhé, ač Innopraktika nevyvíjí žádnou ekonomicky či vědecky významnou činnost, dokáže ze sponzorů vymámit spoustu peněz. Mezi dárci zaujímají prominentní místa manažeři tří firem: energetické společnosti Rosatom, plynového obra Gazprom a ropné firmy Rosněfť. Všechny tři řečené subjekty jsou státní a v jejich čele stojí lidé z nejbližšího okruhu spojenců prezidenta Putina.

Tytéž tři firmy také – jako jediné – zadávají Innopraktice zakázky na výzkum a vývoj, a nejsou to zakázky ledajaké. Například loni zaplatila Rosněfť Innopraktice 1,4 milionu dolarů za studii, o jejíž výsledcích není nic známo.

Zatřetí Innopraktiku tvoří dvě na sobě nezávislé organizace fungující pod záštitou Moskevské státní univerzity (MSU) – Středisko pro národní intelektuální rezervy a Nadace pro národní intelektuální rozvoj. Co přesně je obsahem činnosti řečených institucí, suď bůh.

Referát o diagnostikování chorob pomocí dotyku prstů

Jistá je jiná věc: všechny tři organizace – středisko, nadace i zastřešující subjekt Innopraktika – vznikly zhruba ve stejnou dobu v roce 2012 a všechny mají od té chvíle v čele jednu a touž osobu: Jekatěrinu Tichonovovou. Ve velmi mladém věku se stala členkou nejužší akademické elity, aniž by o ní a její práci bylo mnoho známo. Do roku 2012 byla jejím jediným doložitelným vědeckým počinem účast na Světové haptické konferenci v Istanbulu (2011), kde přednesla referát pojednávající o diagnostikování chorob pomocí dotyku prstů.

Předtím měla Tichonovová právě na MSU vystudovat matematiku; naneštěstí její disertační práce není v univerzitních archivech k nalezení, jak zjistili novináři z RBK. Přímý důkaz o její kompetenci v matematice – či jakémkoli oboru – tak chybí.

Zato od roku 2012 je podepsána pod několika studiemi jako členka týmů vedených největšími kapacitami MSU: rektorem Viktorem Sadovničijem; šéfem katedry aplikované mechaniky Vladimirem Alexandrovem a Ivanem Kasperským, synem autora populárních antivirových programů. „Je běžné, že ti nejlepší spolupracují s postgraduálními studenty,“ uvedla univerzita ve strohém prohlášení, jímž reagovala na reportáž RBK.

Rokenrolová vědkyně

Tím se vracíme na začátek, k prezidentské dcerce. I když RBK odvysílalo reportáž, jeho redakce si troufla rodinný původ akademické komety naznačit jen mezi řádky. Tím, kdo její spojení s Kremlem poprvé vyřkl nahlas, byl protiputinovský bloger Oleg Kašin. Dal si tu práci a našel několik starších fotografií mladší Putinovy dcery. (O rok starší Maria žije údajně v Nizozemsku, ale nikdo neví, jestli je to pravda.)

Některé pocházejí z tanečních soutěží v akrobatickém rokenrolu, kde před několika lety vystupovala dívka jménem Jekatěrina Tichonovová; dnes je viceprezidentkou ruské asociace tohoto sportu. Její podoba s ředitelkou Innopraktiky je nepopiratelná; na stránkách Střediska MSU pro národní intelektuální rezervy se navíc objevují zprávy z prostředí akrobatického rokenrolu. „Je to nepochybně jedna a táž osoba,“ řekl bloger Kašin britskému deníku The Daily Telegraph.

Veřejné tajemství

Zbývalo tedy dokázat, že tato raketově stoupající vědkyně s taneční minulostí je skutečně Putinovou dcerou. V Rusku je známo, že Putin má dceru jménem Jekatěrina, ale to je tak všechno: prezident soukromí svých dcer velice pečlivě hlídá. Ruská média mají k dispozici všehovšudy dvě fotografie Jekatěriny: jednu z doby, kdy jí je zhruba šest let; na druhé je již v postadolescentním věku, ovšem zase jí není vidět do tváře.

Právě ono tajnůstkářství ale Kašina na stopu přivedlo. V dobách tanečních i vědeckých užívá Jekatěrina pravidelně – v rozporu s ruskými zvyklostmi – pouze křestní jméno a příjmení, zatímco druhé jméno (otčestvo) důsledně vynechává. Kašin vypátral, že její jméno po otci zní Vladimirovna. Zároveň připomněl, že Putinova tchyně (dnes již bývalá – s její dcerou, manželkou Ludmilou, se prezident loni rozvedl), s níž měl Putin údajně netradičně vřelé vztahy, se za svobodna jmenovala právě Tichonovová.

Kruh se tak uzavírá. „Že šéfka nadace při MSU je Putinova dcera, je jedním z moskevských veřejných tajemství,“ tvrdí Kašin, „teď už je v tom alespoň jasno.“


Čtěte také:

Putin má prý přístup k penězům firmy sankciovaného oligarchy Timčenka

Putinův přítel získal obří zakázky v Soči

Putinův muž v Praze: mocný šéf ruských železnic si chválí vztahy se Zemanem

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít