Puková dáma na mateřské dovolené

16. května 2005, 00:00 - BARBORA MACHKOVÁ
16. května 2005, 00:00

MICHAELA BRAVENCOVÁ Na výrobky její firmy se v uplynulých čtrnácti dnech dívaly miliony fanoušků. S puky značky Gufex se totiž hrál hokejový šampionát ve Vídni. Gufex by měl znát každý, kdo se zajímá o sport, v němž Češi vynikají nejvíce. Malá firma z Kateřinic na Vsetínsku totiž vyrábí a dodává puky pro lední hokej.

Gufex ročně vyrobí statisíce puků, sedmdesát procent vyváží do zahraničí.

MICHAELA BRAVENCOVÁ Na výrobky její firmy se v uplynulých čtrnácti dnech dívaly miliony fanoušků. S puky značky Gufex se totiž hrál hokejový šampionát ve Vídni.

Gufex by měl znát každý, kdo se zajímá o sport, v němž Češi vynikají nejvíce. Malá firma z Kateřinic na Vsetínsku totiž vyrábí a dodává puky pro lední hokej. Její kotouče díky smlouvě s Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) už rotovaly na sedmi mistrovstvích světa, včetně toho posledního.

ZAČÍNALO SE V GARÁŽI

V devadesátém roce začínal Gufex s výrobou pryžových předmětů. V garáži zakladatele firmy Pavla Mráčka vznikaly těsnění do tlakových hrnců, zátky do umyvadel a van, zvony na čištění odpadů, nebo stěrky na těsto. Hlavě rodiny vždy pomáhala manželka Lenka a tři dcery, včetně současné jednatelky firmy Michaely Bravencové. „Ani si nepamatuji, proč začal pracovat s pryží. Pravděpodobně proto, že vystudoval střední průmyslovku a už před tím testoval pneumatiky. A najednou si všiml díry na trhu,“ komentuje Bravencová.

Pryžové předměty jsou v sortimentu firmy dodnes, ale vzestup přinesly puky. „Když v roce 1994 vstoupil Vsetín do hokejové extraligy, napadlo otce, vášnivého fanouška, vyrobit hokejový puk,“ popisuje Bravencová.

Po několikaměsíčním dolaďování materiálů a testování byl puk na světě, potažmo na ledě. A protože měl lepší kvalitu než ostatní a prošel přísnými testy, tak se právě s vsetínským kotoučem v roce 1998 hrála legendární utkání v olympijském Naganu.

České puky mají oproti konkurenci výhodu, že špiní mantinely méně než jiné kotouče. Po opětovných zkouškách kvality se pro ně rozhodla i IIHF. Gufex je proto od roku 1999 oficiálním hracím pukem všech mistrovství světa. „To všecko je ale zásluha tatínka. Ten to vybudoval, jezdil na utkání po celém světě, sháněl kontakty, stavěl odběratelskou základnu,“ připomíná Michaela Bravencová.

Rodinný podnik, který zaměstnává čtyři osoby, musel zvětšit provoz. Výrobě pryžových předmětů zůstala garáž, puky se dnes vyrábí ve větší budově se dvěma velkými lisovacími stroji a skladovými prostory.

„Jsme schopni vylisovat pět tisíc kousků za den, ale tolik se toho nedělá, neměli bychom to kam dávat,“ říká jednatelka společnosti a jedním dechem dodává, že za rok vyrobí statisíce puků a sedmdesát procent jde na vývoz do zahraničí. A podobně jako je mezi pivaři po celém světě známé české pivo a mezi turisty výhled na Hradčany, tak mezi fanoušky české puky, které používají i pro hokej netypické národy, jako třeba Jihoafričané, Japonci nebo Novozélanďané.

ŠÉFOVÁ V DOMÁCNOSTI

Na mistrovství světa do Vídně se Pavel Mráček už nepodíval, místo něho tam nyní fandí jeho manželka Lenka. Pavel zemřel v prosinci minulého roku ve věku 59 let. Po jeho smrti se o firmu musel postarat zbytek rodiny - a protože dvě dcery nebydlí v Kateřinicích, převzala vedení Michaela Bravencová, která je momentálně na mateřské dovolené.

„Puková královna“ se tak zároveň stará o firmu a o domácnost se dvěma malými dětmi. „Jsme na to s maminkou téměř samy. Manžel má své zaměstnání. Opravdu se nezastavím. Naštěstí se nemusíme obávat, že bychom v roce 2006, kdy nám vyprší smlouva s IIHF, o tohoto odběratele přišli. Před měsícem nás zde navštívili zástupci federace a přislíbili prodloužení smlouvy do roku 2010. Jsou s našimi puky spokojeni,“ říká osmadvacetiletá žena.

Michaela Bravencová na hokejové zápasy nechodí tak často jako otec. „Posledního půl roku na to prostě není čas. Vydala jsem se do Vídně na utkání Česko - Slovensko, ale zbytek na místě pozoruje maminka,“ usmívá se. Teď by raději sama vyrazila za sportem, třeba si zaplavat, zahrát squash, volejbal, vybít se na TAE-BO nebo na delší dovolenou. „Takhle běhám mezi školkou, firmou a domácností,“ uzavírá Michaela Bravencová.

Michaela Bravencová

JAK SE DĚLAJÍ PUKY

Puky se vyrábějí ze speciální směsi různých druhů kaučuku, kvůli barvě a lesku se přidávají černé saze. Pak se hmota uhněte a udělají se z ní velké bochánky. Ty se lisují při teplotě 170 stupňů. Výroba jednoho puku trvá zhruba 13 minut. Z jednoho stroje jich vypadne 40 najednou.  PUKY PRO ŠAMPIONÁT Oficiální „vídeňský“ puk má na jedné straně logo mistrovství, na druhé znak Mezinárodní hokejové federace s podpisem jejího předsedy Reného Fasela. Hokejová pravidla žádají, aby měl kotouč tloušťku 2,5 centimetru, průměr 7,6 centimetru a váhu 156-170 gramů. Puky firmy Gufex váží 165 gramů a jsou IIHF pravidelně testovány. Teprve poté získávají certifikát potvrzující kvalitu. Na letošním mistrovství se jich spotřebovalo 2700 kusů. Za běžných okolností by stačila tisícovka, ale federace měnila své logo, a proto se mnoho černých kotoučů rozdalo v reklamních taškách jako sponzorský dar. Další rozebralo v průběhu zápasů publikum.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít