Půjdeme v háj

10. února 2009, 11:34 - Martin Mašek
10. února 2009, 11:34

Krátké zprávy

Stavební projekt
Půjdeme v háj
Nové sídliště, tentokrát značně odlišné od oněch panelákových z doby reálného socialismu, vzniká na pomezí Modřan a Komořan, v takzvaném Modřanském háji. Developerská a investiční společnost Quinlan Private Golub postaví na pozemku v těsném sousedství lesa o velikosti dvanáct hektarů celkem 588 bytových jednotek ve třinácti bytových domech, devíti terasových domech, dvanácti vilových domech a dvaceti dvojvilách. Ceny bytů budou začínat na 55 000 korunách za metr čtvereční, většina budov bude mít pouze tři a méně podlaží.
Součástí projektu českého architektonického studia A69 je také místní infrastruktura včetně obchodů, služeb, parku a dětského hřiště. Investor zdůrazňuje zejména rodinný charakter bydlení v Modřanském háji, kterému by mělo odpovídat i vybavení bytových jednotek. (Snímky představují kuchyň a koupelnu bytů, které budou v Modřanském háji). Výstavba první fáze začíná letos na jaře a vznikne v ní 122 bytových jednotek, modelový byt 3 + kk a prodejní centrum, které bude nejvyšší, čtyřpatrovou budovou. Dokončení prvních domů a bytů se plánuje na začátek příštího roku, celý projekt hodlá developer zvládnout do roku 2013. Více na www.modranskyhaj.cz Martin Mašek

Fotograf roku podeváté
Vítězem devátého ročníku největší fotografické soutěže v Česku Fotograf roku se stal Zdeněk Dvořák, který současně zvítězil i v kategorii Objev roku. Jako Fotografie roku byl oceněn snímek Jindřicha Kaase Rodinné pouto. Top fotografkou se stala Jitka Vodolánová, fotografem roku junior Pavel Juřík, nejlepší fotografickou školou SVČ Turnov a cenu Camera Magna získala za významný přínos české fotografii v roce 2008 skupina PPF.
Deseti soutěžních kol se zúčastnilo 8792 fotografů z Česka a Slovenska, celkem bylo zasláno 29 435 platných soutěžních snímků. Vedle profesionální poroty tentokrát fotografie hodnotili i návštěvníci soutěžního webu www.fotografroku.cz.
Popisek:
Jindřich Kaas: Rodinné pouto

V pravém peří
Nová inscenace zřejmě nejproslulejšího světového klasického baletu Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského měla premiéru v Národním divadle v Praze. Balet s pražským baletním souborem nastudoval proslulý tanečník, choreograf a režisér, současný umělecký šéf Finského národního baletu Kenneth Greve. Scénografistka a návrhářka kostýmů Karin Betzová dokonce labutí sukénky vybavila skutečným peřím. Dvojroli Odetty a Odilie alternují Zuzana Susová a Nikola Márová, roli prince Sigfrieda Jiří Kodym a Michal Štípa a čaroděje střídavě tančí Alexandre Katsapov a Richard Kročil. Orchestr Národního divadla řídí Sergej Poluektov.
Po dvou únorových premiérách jsou další představení Labutího jezera připravena na 11. a 12. března a 22. dubna.

Hodně štěstí s tím tourbillonem
Novince vyhlášené švýcarské značky Patek Philippe snad už ani nelze říkat hodinky. Model Grande Complication Ref. 5207 je vybaven několika komplikovanými mechanismy: věčným kalendářem, minutovou odbíjecí repeticí, ukazatelem měsíční fáze, indikátorem dne/noci, zobrazením dne v týdnu, data, měsíce a čtyřletého cyklu přestupného roku a například i takzvaným tourbillonem. To je mechanismus, který kompenzuje vliv změn gravitace země na přesnost chodu hodinek. Pro ilustraci: je složený z 69 dílů a váží pouhé 0,3 gramu. Platinové pouzdro typu Calatrava s vyváženým číselníkem skrývá složité ústrojí, jehož chod může majitel sledovat přes safírové sklíčko na spodní straně hodinek. Cena Grande Complication Ref. 5207 se pohybuje kolem 12 milionů korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít