Půjčky jsme zdražili - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Půjčky jsme zdražili

, Petra Pelantová,
Půjčky jsme zdražili
Zdroj: Euro.cz

Budeme přísnější v posuzování klientů, říká šéf české pobočky ING Bank

ING Bank dostane od nizozemské vlády deset miliard eur na posílení kapitálu. Cena akcií firmy na burze v Amsterodamu však nadále slábne. „Pokud bychom peníze nedostali, nic by se nestalo. Je to jen nákup garance do budoucna,“ prohlásil v rozhovoru pro týdeník EURO šéf české pobočky Rolf-Jan Zweep. Kvůli krizi banka zvýšila marže u půjček, přiznal Zweep. Stejně jako vedení v nizozemské centrále zvažují čeští top manažeři ING, že se vzdají letošních odměn a bonusů.

EURO: Jak byste popsal kondici české ING Bank?
ZWEEP: Česká ING je pobočka holandské ING Bank. To znamená, že je stejně solidní a silná jako ta v Amsterdamu. Klienti v Česku mají stejné garance jako klienti v Holandsku. K tomu je tu ještě podpora a garance nizozemské vlády. Takže bych řekl, že naše pozice je opravdu velmi silná.

EURO: Ztratili jste v souvislosti s finanční krizí české klienty?
ZWEEP: Pokud jde o korporátní klientelu, tak nikoli. Její počet stále roste. V případě retailu jsme zaznamenali vyšší odliv klientů i kapitálu jako důsledek krize. Někteří se nechali ovlivnit problémy AIG, za kterou jsme byli často zaměňováni. Vliv měly také problémy okolo Fortis Bank, což je taktéž holandsko-belgická společnost. Počet nově příchozích klientů je ale stále vyšší než odliv.

EURO: Můžete konkrétně říct, kolik klientů jste ztratili a jak velký byl odliv kapitálu?
ZWEEP: Nejsem si jistý, zda by bylo dobré toto číslo zveřejňovat. Důležité je, že příliv nových klientů, ale i objem peněz na ING kontech, byl vyšší než ztráta.

EURO: Plánujete změny ve své strategii?
ZWEEP: Rozhodně ne.

EURO: Před vypuknutím finanční krize jste schválili úvěr dvě miliardy pro developerskou firmu CTP. Kdyby do ING přišla společnost nyní pro stejné peníze, kývli byste na takový obchod?
ZWEEP: Bezpochyby ano. Ale je otázka, za kolik bychom takový úvěr byli ochotni poskytnout. Je pravděpodobné, že cena, za jakou bychom jim takovou půjčku nabídli, by byla tak vysoká, že by tento obchod nemohl být pro CTP zajímavý. A to je přesně dopad finanční krize.
Je nesmysl, když čeští politici říkají, že krize se Česka netýká, protože banky v Česku jsou zdravé. Většina bank jsou zahraniční banky a jsou touto krizí bezesporu ovlivněny. Samozřejmě že nemají nijak závažné problémy, ale mají problém s nedostatkem likvidity na trzích. To půjčky nesmírně prodraží. I když firmy půjčku získají, tak jedině za cenu, kterou nakonec nejsou schopné akceptovat. Jsou pak nuceni své plány odložit, anebo někdy úplně zrušit.

EURO: Máte nějaký systém informování klientů o situaci na trhu, školíte zaměstnance? Jak lidem vysvětlovat, co se děje?
ZWEEP: Odbor komunikace z naší centrály v Amsterodamu jede na plné obrátky, aby se ujistil, že všichni naši klienti jsou dobře informováni. Vydáváme tiskové zprávy, píšeme klientům dopisy, kde jim vše vysvětlujeme. Naši zaměstnanci jsou pravidelně informováni o situaci tak, aby mohli klientům, kteří se jich ptají, kvalifikovaně popsat, co se děje.

EURO: Co obsahují zmíněné dopisy?
ZWEEP: Vysvětlujeme pozici ING na trhu, také jsme klienty informovali o naší dohodě s nizozemskou vládou o posílení kapitálu. Šlo o velmi výhodný obchod.

EURO: Co by se stalo, pokud by ING nedostala pomoc od vlády?
ZWEEP: Nestalo by se vůbec nic.

EURO: Opravdu si myslíte, že by banka neutrpěla žádnou další ztrátu?
ZWEEP: Samozřejmě. Tento obchod byl pouze preventivním opatřením před tím, co by potenciálně mohlo hrozit někdy v budoucnu. Něco, o čem ještě nevíme. Místo čekání na možnost, že se situace ještě dále zhorší, se ING rozhodla pojistit pro případ, že by v budoucnu přišly problémy.

EURO: Jaké problémy máte na mysli?
ZWEEP: Třeba kdyby krachovaly další instituce nebo průmysl spadl do úplného útlumu. Na takovou situaci jsme se tímto obchodem připravili.

EURO: Kdyby vám nepomohla vláda, sehnali byste kapitál jinde?
ZWEEP: Ano, snadno. Ale nesháněli bychom ho.

EURO: Tak proč ten bleskový obchod s nizozemskou vládou v hodnotě deseti miliard eur?
ZWEEP: Protože jsme vysvětlili vládě, že situace na trhu se může ještě zhoršit. Protože to, co nastalo nyní, nemusí být konec problémů. Také jsme jim vysvětlili, že ING je významná finanční instituce se zásadní rolí v ekonomice a bylo by dobré banku do budoucna chránit. Přesvědčili jsme je, že by vláda měla mít dobrý důvod pomoct ING, aby se nedostala do mnohem horší situace. Obchod byl preventivním opatřením. Je to nákup garance do budoucna. Nazval bych to pojištěním proti budoucím rizikům. Je to, jako když máte dům a pojistíte si ho proti požáru, který může nastat někdy v budoucnu.

EURO: Jak současná situace ovlivní banku v Česku?
ZWEEP: Budeme si mnohem pečlivěji vybírat, komu poskytneme půjčku. Budeme přísnější v posuzování klientů, kterým kývneme na úvěr. A také ceny, ty se určitě změní.

EURO: Můžete potvrdit, že jste zdražili?
ZWEEP: Ceny jsme zvedli u půjček, které jsou na delší období než týden. Marže na tuto půjčku se nepochybně zvýšila.

EURO: Ještě před vypuknutím krize jste prohlásil, že chcete, aby počet vašich klientů rostl tempem deseti procent. To bude teď těžší, souhlasíte?
ZWEEP: Určitě to půjde obtížněji. Třeba korporátní klientela nyní mnohem více zvažuje externí financování a v současnosti raději externí zdroje vůbec nepoužije. Cena peněz na trhu je opravdu vysoká a pro firmy nyní půjčka není atraktivní.

EURO: Zaznamenali jste nějaké signály od klientů, že by nebyli schopni splácet své závazky?
ZWEEP: Rozhodně ne. Naši klienti mají dobré výsledky a jsou silní.

EURO: Jaký bude podle vás další vývoj?
ZWEEP: To lze jen těžko odhadnout. Banky budou neustále opatrnější v přístupu ke klientům. Investiční banky se zřejmě stanou součástí normálních bank. Vlády a centrální banky se budou snažit zpřísnit regulaci trhu a zpřísní se i dohled a kontrola.

EURO: Někteří manažeři ING se vzdali odměn a bonusů za rok 2008, uvažujete o stejném kroku?
ZWEEP: Přemýšlel jsem o tom, ale zatím jsem se nerozhodl. Uvidíme, až jaké budou výsledky banky za celý rok, a teprve poté se rozhodnu.

EURO: Změní krize systém odměňování v bankovním sektoru?
ZWEEP: Pokud jde o běžné platy, tak určitě ne, protože bankovnictví musí být konkurenceschopné vůči ostatním oborům a musí odborníky odměnit odpovídající mzdou. Ale co doufám, že se změní, je systém ročních konečných bonusů. Problém je totiž v tom, že systém nás tlačí přemýšlet v krátkodobém horizontu, což rozhodně není dobré pro společnost.

EURO: Jak odhadujete, že se změní počet lidí pracující v bankovním sektoru?
ZWEEP: Určitě se tento počet sníží, zejména v USA a Velké Británii.

EURO: Čeká snížení počtu pracovních míst v bankách i Česko?
ZWEEP: Propuštění v bankovnictví se určitě nevyhne ani České republice. Podívejte se na Citibank.

EURO: Uvažuje ING v Česku o tom, že by snížila počet zaměstnanců?
ZWEEP: Zatím ne, protože stále rosteme. Možná budeme naopak příští rok nabírat nové lidi. Ale musíme být realističtí. Pokud bude krize pokračovat a prohlubovat se, pak i banky budou muset v tomto směru škrtat.

BOX
Rolf-Jan Zweep (42), CEO ING Bank a generální ředitel Wholesale Banking
Bývalý profesionální fotbalista vede tuzemskou ING Bank už téměř čtyři roky. Předtím byl regionálním šéfem firemního bankovnictví ING Bank v Nizozemsku. Zweep strávil celou kariéru u této holandské banky. Nejprve pracoval v pobočce v Eindhovenu, později v Amsterodamu. V letech 1997 až 1999 byl ředitelem ING Bank v Helmondu.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze