Půjčku byste měli chtít. Ne potřebovat, říká produktový šéf Zonky Jakub Strýček - Euro.cz

Přihlášení

Půjčku byste měli chtít. Ne potřebovat, říká produktový šéf Zonky Jakub Strýček

Jakub Veselý,
Půjčku byste měli chtít. Ne potřebovat, říká produktový šéf Zonky Jakub Strýček
Zdroj: Archiv

Když před pěti lety přišlo Zonky s nápadem, že peníze nemusí půjčit jen banka, ale lidé, peer-to-peer platformy u nás byly ještě velkou neznámou. Zonky ale půjčilo lidem už 12 miliard a dokázalo, že má na finančním trhu své místo. Nyní čeká společnost spolupráce se sesterskou Air Bank, koncept „lidé lidem” si ale ponechá dál. Dál bude také chtít, aby všechny půjčky, které poskytne, dávaly smysl a neuvrhly klienty do finančních problémů. „Půjčku byste neměli potřebovat, ale chtít,” tvrdí Jakub Strýček, který řídí marketing a produkt v Zonky ze skupiny PPF.

Co si pod tímto heslem konkrétně představit?

Když žadatel o půjčku nemá na kontě žádné peníze, příjem mu nestačí ani na pokrytí životních nákladů, nebo hůř, je už s několika splátkami v prodlení jinde – z toho nikdy nemůže vzniknout nic dobrého. Půjčka musí dávat smysl, a to za každých okolností. Ve zmíněném případě by půjčka uvrhla žadatele do problémů a absolutně by mu nepomohla.

Takové osobě většinou půjčí jen společnosti pochybné pověsti, které parazitují na podobných osudech, a je jim úplně jedno, že už je od začátku naprosto jasné, že takový člověk nemůže půjčku nikdy splatit.

Vy byste tedy takovému člověku nepůjčili?

Ne, taková osoba by nikdy nemohla projít naším riskovým hodnocením. U každého klienta hodnotíme jeho kredibilitu a jak je schopný plnit své finanční závazky. A pokud není, nepůjčíme mu. V Zonky si pečlivě hlídáme pravděpodobnost bezproblémového splacení. Možná ještě o něco víc než klasické finanční instituce, vzhledem k tomu, že na druhé straně nestojí nějaký bankovní kolos, ale lidé.

Na jakém principu tedy peer-to-peer půjčování funguje, když už jsme na to narazili?

Žadatel nejdříve vyplní poptávku, zadá všechny potřebné údaje a my následně vyhodnotíme jeho kreditní skóre. Hodnotě skóre pak náleží výše úroku, za který jsme schopní žadateli půjčit. Pokud mu půjčit můžeme, půjčku společně podepíšeme přes SMS a klient může mít peníze do deseti minut na účtu.

Zatím to zní jako celkem běžný postup…

To ano, i finance nejprve poskytneme my. Až pak vystavíme půjčku na tržiště a naši investoři do ní můžou vložit své peníze, které se hodnotí podle výše úroku. Jak jsem říkal, pečlivě ale hlídáme, komu půjčíme. Takhle to zní jednoduše, ale hodnocení rizika je složitý a komplexní proces, naštěstí už téměř vše zvládáme pomocí automatu, takže dokážeme i přesto pracovat rychle.

Takže mnoho lidí odmítnete?

Zamítáme přibližně osm žádostí z deseti. Díky tomu ale držíme úroveň rizika níže než tuzemské banky. Ty pracují s rizikem nesplacení úvěrů kolem dvou procent, my se držíme do jednoho a půl procenta. Máme tedy méně rizikové portfolio než banky.

Vyplatí se to?

Udržovat si zdravé portfolio klientů se vyplatí víc než vysoce rizikoví klienti, u kterých nemáte vůbec žádnou jistotu, že vám peníze splatí. Cestou předlužování klientů jsme nikdy nešli a nikdy nepůjdeme. A tím se vlastně dostáváme zpět k tomu, že půjčku byste neměli potřebovat, ale chtít.

Ale půjčku si přeci berou lidé, kteří potřebují peníze, nebo ne?

Podle mě je tahle představa už trochu přežitek. Samozřejmě, existuje spoustu lidí, kteří vytloukají klín klínem, předluží se, a pak vznikají právě ty smutné příběhy. Ale my máme poměrně velkou část klientů, kteří mají velmi slušný příjem i majetek, přitom si půjčí. Dvacet procent našich klientů má čistý příjem vyšší než 35 tisíc měsíčně a 5 procent klientů dokonce více než 53 tisíc měsíčně.

O čem to vypovídá?

Že lidé neberou půjčku jako něco špatného nebo něco, za co by se museli stydět. Popravdě, tenhle přístup se mi líbí, mnoho lidí například investuje a nechce sáhnout na uložené peníze. V tom případě je půjčka logickým krokem. Pokud je výhodná, nebude ani nijak předražená a v podstatě náklady na půjčku se budou rovnat nějakému inflačnímu znehodnocení peněz, které můžete zhodnotit jinde lépe.

Když už jsme narazili na čísla, jak jsou na tom vaši klienti, na co si nejvíce půjčují?

Už delší dobu si nejvíc půjčují na rekonstrukce, auta nebo na refinancování nevýhodných úvěrů. Nejméně lidé uvádějí, že chtějí půjčit na vzdělání nebo kvůli zdraví.

Opravdu minimálně klientů si u nás půjčuje na dovolenou, což hodnotíme pozitivně. Opakovaně totiž říkáme, že půjčovat si na dovolenou nebo na vánoční dárky je extrémně nevýhodné a přesně takové půjčky mohou lidi dostat do finančních problémů.

A jak jsou na tom klienti s úrokovou sazbou půjčky?

Před pandemií jsme se dlouhodobě drželi přibližně procento pod bankovním průměrem. V roce 2019 jsme přišli na trh s úrokem 2,99 %, který byl poměrně revolučním mezi úvěrovými standardy.

Jsme čistě online, právě díky technologiím a ušetřeným nákladům jsme se dokázali dostat na tohle číslo. Co víc, zahýbali jsme úvěrovým trhem a na naši nabídku začaly reagovat banky i jiné nebankovní instituce, takže se celý segment zase posunul o pár pozitivních kroků vpřed.