Půjčka na slunce - Euro.cz

Přihlášení

Půjčka na slunce

, Adam Junek,
Půjčka na slunce
Zdroj: Euro.cz

Krizové období pomalu končí. Trh se nyní připravuje na zvýšení obchodů

Zvyšování cen energií nebo hrozící mezinárodní arbitráže. Takové stigma si v posledních týdnech a měsících vysloužily fotovoltaické elektrárny rostoucí po celém Česku. Leasingové společnosti ale právě díky nim hlásí úspěšný uplynulý rok a zvrátily trend vytrvale klesajících objemů poskytnutých leasingů.
Výsledky za poslední kvartál dávají těmto firmám velkou naději, že zprofanovaný „odraz ode dna“ právě nastal. „Naše členské společnosti financovaly leasingem v posledním čtvrtletí obchody ve výši 18,6 miliardy korun. Za tři předcházející to bylo dohromady 28,4 miliardy. Jde o navýšení na zhruba dvojnásobek,“ pochvaluje si Jiří Matula, předseda představenstva České leasingové a finanční asociace (ČLFA).
Celkový objem leasingu podle statistik asociace stoupl loni o 3,5 procenta na přibližně 50 miliard korun. Zvýšení celkového objemu je ale třeba hledat jen v segmentu strojů, zařízení a dopravních prostředků, tedy souhrnně movitých věcí. Členské společnosti asociace poskytly financování na zboží v hodnotě 47 miliard korun bez DPH. Vzhledem k tomu, že firmy sdružené v ČLFA ovládají dlouhodobě 97 procent trhu, šlo celkově v Česku o obchody za 48,4 miliardy. Meziročně tak poskočily o 4,8 procenta nahoru.
„Nutno říct, že růst trhu byl způsoben především masivním financováním fotovoltaických zařízení. Členové asociace financovaly fotovoltaiku v hodnotě vstupního dluhu 8,1 miliardy korun, což je jedenáct procent celého objemu. Kdyby se odečetl vliv slunečních elektráren, pokles trhu by byl asi 5,8 procenta,“ vypočítává Petr Neuvirth, ředitel pro strategický marketing a rozvoj produktů ČSOB Leasing.
Letošek ale vidí všichni odborníci oslovení týdeníkem EURO optimisticky. „Věříme, že se tento rok ještě více než vloni oživí investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků a úměrně tomu poroste poptávka po externím financování včetně leasingu,“ dává opatrnou odpověď Jiří Pulz, generální tajemník ČLFA. Trend z loňského roku bude pokračovat podle očekávání šéfa současné jedničky na trhu Raiffeisen-Leasingu Rastislava Kereškéniho. „Rok 2010 prokázal, že nárůst poptávky po financování tady je, a my předpokládáme, že tomu tak bude i nadále. Jsme proto připraveni podpořit formou financování ty segmenty ekonomiky, které jsou perspektivní,“ říká.
Neuvirth z ČSOB Leasingu je konkrétnější. „Různé indikátory důvěry naznačují, že dochází k posilování poptávky po investicích a jejich financování. Odhadujeme růst trhu na pět procent,“ uvedl.

Dotace utlumují obchody

Oživování je ovšem nerovnoměrné. Zejména u strojů a zařízení se na něj teprve čeká. Statistika říká, že podíl těchto nákupů klesl z předloňských bezmála 33 na 21,4 procenta.
I když to Pulz z ČLFA relativizuje: „Když započteme i leasing fotovoltaických zařízení, tvořila tato skupina dvě pětiny celého objemu.“
Jenže bez fotovoltaiky to žádný hit není. Podle odborníků je třeba za tímto vývojem hledat větší opatrnost firem při investičních rozhodnutích v době krize. Více promýšlejí, jaká je návratnost nákupu toho kterého zařízení a zda jej skutečně nutně potřebují.
„Pokles leasingu strojů a zařízení je ovlivněn postupným dopadem krize na jednotlivá odvětví. V roce 2009 dramaticky pokleslo financování dopravní techniky, která již loni zaznamenala růst. Zařízení teprve na nastartování čekají. Jde ale o jednorázový výkyv, který se do roku 2012 srovná,“ je mírně optimistický Zdeněk Kejval, šéf strategie a marketingu u SG Equipment Finance, jež patří do skupiny Komerční banky.
Podobně vidí budoucnost i další konkurenti. „Tento segment na oživení teprve čeká. Je to spojeno s novými investicemi, které budou růst s výkonností celé ekonomiky. V letošním roce bychom právě mohli být svědky tohoto obratu,“ míní Erika Duchanová, ředitelka komunikace UniCredit Leasingu.
Zajímavé vysvětlení ovšem nabízí Kereškéni z Raiffeisen-Leasingu. „České firmy se naučily čerpat finance z dotačních programů a v tomto směru je finanční leasing diskvalifikován v porovnání s úvěrem. V tom spatřujeme hlavní důvod poklesu podílu tohoto segmentu,“ uvádí.
Problémem, s nímž se leasingovky musejí vyrovnat, je změna legislativy. Nově totiž může spotřebitel bez udání důvodu vrátit výrobek do čtrnácti dní a požadovat své peníze zpět. Proto velká část společností upustila od poskytování leasingu na osobní auta pro soukromé osoby. „Dopad této změny se projeví až ve statistikách za letošní rok,“ nechce „věštit z křišťálové koule“ Pulz z ČLFA.
„Právní úprava bude mít bezesporu dopad na objem leasingových obchodů, nicméně nepůjde o žádná dramatická čísla, neboť zájemci o koupi vozu využijí alternativní produkty z nabídky nebankovních institucí, a to zejména spotřebitelské úvěry,“ tvrdí Duchanová z UniCredit Leasingu.
„Poptávka se už dlouhodobě přesouvala k účelovým spotřebitelským úvěrům, takže výsledky leasingovek to neovlivní, neboť běžně tyto produkty u dealerů nabízíme,“ konstatuje Neuvirth ze společnosti ČSOB Leasing, která rovněž přestala auta fyzickým osobám financovat leasingem.
Naopak společnost Raiffeisen-Leasing se této možnosti nevzdala. „Ponecháme na klientovi, který produkt mu v danou chvíli vyhovuje,“ uzavírá Kereškéni.

Nemovitosti v nemilosti

Úprava legislativy ostatně už dala pořádně zabrat druhému oboru leasingového podnikání – financování nemovitostí. Do leasingového užívání byly poskytnuty v uplynulém roce nemovitosti v celkové hodnotě 2,14 miliardy korun. Meziročně šlo o pokles o plnou třetinu.
„Leasing nemovitostí se vyvíjel v podstatě shodně s trendy na realitním trhu, tento vývoj bude pokračovat i letos. Přesto bylo vloni předáno do leasingu 32 nemovitostí a bylo uzavřeno dalších dvanáct nových smluv o leasingu nemovitostí. Na konci loňského roku probíhaly (dlouhodobé) leasingy 667 nemovitostí,“ vypočítává Pulz z ČLFA.
A dodává: „Za snížením objemů leasingu nemovitostí z let 2007 a 2008 je kromě ekonomické recese a krize trhu realit především neodůvodnitelné prodloužení minimální doby finančního leasingu nemovitostí na 30 let.“
To potvrzuje i Kejval ze SG Equipment Finance a přidává jako důvod dvojí zdanění při převodu nemovitosti. „Větší očekávání od tohoto trhu máme až ve druhé polovině letošního roku a počátkem roku 2012,“ říká Kejval.