Půjčit si z vlastní firmy je výhodné, ale pozor na obvyklou cenu půjčky

18. března 2009, 01:00 - Vladimír Zdražil
18. března 2009, 01:00

Majitelé firem mají hned několik možností, jak v dobrém slova smyslu dostat peníze z vlastní společnosti. Jak nákladné jsou jednotlivé možnosti a jakým způsobem lze využít možnost půjčky od společnosti?

Živnostníci mají o poznání jednodušší situaci než společníci s.r.o. nebo akcionáři v případě, že si chtějí ze společnosti vyplatit nějakou odměnu. Situaci řeší prostřednictvím takzvané osobní spotřeby s tím, že v rámci zdaňovacího období zdaňují příjmy a výdaje. Majitelé právnických osob to mají poněkud těžší a vyplatit si zisk mohou v podstatě dvěma způsoby – prostřednictvím podílů (s.r.o.) a dividend (a.s.) anebo v rámci pracovně právních vztahů jako odměnu ve výplatě.

V prvním případě se odměna fakticky vyplácí ze zisku po zdanění v rámci společnosti a dále se zdaňuje 15% srážkovou daní, zatímco v případě druhém se zdaňuje jako výplata se všemi důsledky (odvody zaměstnavatele i zaměstnance, odvod záloh na daň z příjmů).

Ani jeden z těchto způsobů není zrovna daňově příliš šetrný a z vlastní zkušenosti vím, že většina majitelů firem si nechává vyplácet mzdu pouze na běžnou režii domácnosti a firemní zisk raději takzvaně nechává ve firmě (zpravidla jako nerozdělený zisk). Ale co dělat v případě, že jako majitel firmy potřebuji peníze na určitou dobu pouze vyndat z firmy a nechci platit ohromné daně nebo odvody? Řešením není nic jiného než půjčka od společnosti směrem k majiteli firmy.

Pozor na bezúročné půjčky, ty se finančnímu úřadu nelíbí

O poskytnutí půjčky od společnosti směrem ke společníkovi rozhoduje valná hromada společnosti. Jestliže je adresát půjčky společníkem s většinovým podílem, pak si o podmínkách, výši a splatnosti půjčky fakticky rozhoduje společník sám. Na rozdíl od zrcadlových půjček (společník půjčuje společnosti) nemůže společnost peníze půjčit společníkovi bezúročně. Každá taková půjčka musí být úročena. V zájmu společníka samozřejmě bude mít sjednaný úrok co nejnižší, avšak musí brát v potaz ustanovení právních předpisů o osobě blízké – společníkovi.

Výše úroků by měla odpovídat úročení komerčních půjček podobného typuV případě, že společnost poskytne společníkovi půjčku, musí být úročena takzvaně v ceně obvyklé – to je v úroku obvyklém při poskytnutí půjčky v peněžních ústavech v dané době. Jak se dopídit obvyklého úročení bankovních půjček?

KDO JE OSOBA BLÍZKÁ?

Obchodní zákoník a Zákon o daních z příjmů v posledních několika letech velmi zpřísnily pohled na osobu blízkou. Je to logické, neboť zejména holdingové struktury využívaly různých forem neúročených půjček mezi mateřskou a dceřinou společností a fakticky tím přelévaly zisky nejen z jedné společnosti do druhé, ale často také z jednoho státu do druhého. Proto se daňové zákony soustřeďují na to, aby smluvní vztahy mezi blízkými osobami byly za podmínek podobných těm, jaké panují mezi subjekty bez jakékoli vzájemné spřízněnosti a propojenosti.

Společník si předně musí uvědomit, že finanční úřad se při své kontrole bude na půjčku soustředit a bude se snažit prokázat, že půjčka nemá úročení typické pro srovnatelné půjčky ze strany profesionálních poskytovatelů půjček – bank. Nejlepší obranou poplatníka je mít jako důkazní materiál několik nabídek bank na půjčku stejného objemu, doby splatnosti atd. Společnost by totiž měla společníkovi poskytnout půjčku za průměrných podmínek dostupných na trhu v dané době. S důkazem v podobě alespoň dvou konkrétních nabídek určitě takovou půjčku společník před finančním úřadem obhájí. Samotný zákon metodiku, jak prokázat oprávněnost konkrétní úrokové sazby, nestanovuje. Poplatník pouze musí prokázat, že se úroková sazba nelišilí od těch, co jsou v dané době nabízeny ze strany komerčních bank.

Půjčky nejsou tolik daňově nákladné jako výplaty podílů nebo mzdy**

Půjčky mezi společností a společníky mají stále svoje opodstatnění. Jsou totiž dobrým prostředkem jak překlenout potřebu peněz v rodinných financích společnosti, aniž by si společník musel nákladně vyplácet buď podíly na zisku anebo si vyplácet vysoké odměny v rámci pracovně právního vztahu. Jde o poměrně obvyklý a častý prostředek a finanční úřady ho rády kontrolují. Pokud dokážete zdůvodnit úročení odpovídající tržním podmínkám, nebudete mít žádné problémy se zákonem ani se správcem daně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít