Psychowalkmanem se naladíte na správnou vlnu

16. října 2009, 13:31 - Petra Sýkorová
16. října 2009, 13:31

Špatnou náladu, nespavost, bolesti hlavy, únavu, nesoustředěnost – tyto a desítky dalších problémů můžete zkusit řešit metodou audiovizuální stimulace. Máte pocit, že vám mozek nefunguje tak, jak by měl? Možná stačí jej vyladit. A možná to zvládnete s psychowalkmanem.

Autor: AVS

Psychowalkmany neboli AVS přístroje (AVS je zkratka pro audiovizuální stimulaci) se začaly sériově vyrábět v osmdesátých letech minulého století. Od té doby se dočkaly mnoha vylepšení, inovací i designových změn. Základní podoba těchto přístrojů ale zůstává stejná – malá krabička, sluchátka a brýle. Kombinace sluchátek a brýlí nám dnes připadá trochu nezvyklá. Jan Valuch, šéf firmy Galaxy, která psychowalkmany dováží do Česka, ale věří, že se z nich jednou stane stejně běžná součást domácností, jakou je televize.

AVS jako lék

Co by mělo lidi přesvědčit, aby si pořídili svůj vlastní AVS přístroj? Pořizovací cena psychowalkmanů se pohybuje od tří do třiadvaceti tisíc korun. V podstatě se přitom jedná o krabičku, která jen bliká a houká. Psychowalkmany přesto najdeme v tisících českých domácností. K jejich majitelům patří například režisér Saša Gedeon, politička Vlasta Parkanová či ministr Michael Kocáb.

Lidé, kteří si psychowalkmany kupují, věří, že světla a zvuky, které tyto přístroje vydávají, pozitivně ovlivní fungování jejich mozku. Jejich víra přitom není slepá či iracionální. To, že AVS přístroje pomáhají, potvrzují mnohé vědecké studie i zkušenosti lékařů, kteří je používají při práci se svými pacienty. „Jsem přesvědčen, že právě tyto přístroje posunou do budoucnosti hranice aktivní prevence psychických obtíží,“ říká psychiatr Jan Cimický, který s psychowalkmany pracuje již od roku 1997. Dobré zkušenosti s metodou audiovizuální stimulace má i jeho kolega. „Přístroj používám u pacientů s psychickými a psychosomatickými poruchami, zejména u obtíží podmíněných anxiozní, fobickou nebo panickou poruchou, ale například také jako alternativní léčbu migrény. Domnívám se, že tato metoda je velkým přínosem pro mou terapeutickou praxi,“ popisuje psychiatr Petr Kufner.

Posilovací stroj

K čemu jsou vlastně psychowalkmany dobré? Jejich výrobci a prodejci uvádějí desítky různých problémů, které může jejich používání zmírnit nebo vyřešit. Mezi ně patří například nespavost, stres, poruchy soustředění a učení, únava, drogové závislosti, agresivita, tréma, nízké sebevědomí, depresivní stavy, bolesti i sexuální dysfunkce.

Široké spektrum potíží, které může psychowalkman odstranit, v mnohých vzbuzuje nedůvěru. Jan Valuch ale v multifunkčnosti přístrojů, které prodává, nespatřuje nic nevěrohodného či zázračného. „Když budete vhodným způsobem cvičit a posilovat tělo, za nějaký čas zjistíte, že se celkově cítíte lépe – a psychowalkman je takový posilovací stroj pro mozek. A stejně jako při fyzickém cvičení nemůžete očekávat okamžitý efekt,“ upozorňuje.

Výsledek hodinové relaxace s AVS přístrojem přitom Valuch přirovnává k několikadennímu pobytu v přírodě.

Relaxační program je jen jeden z mnoha programů, které si můžete při používání AVS přístroje zvolit. Jiný vám má dodat energii a další vás třeba uspí. Všechny programy přitom pracují se světlem a zvukem. Liší se jen frekvence, barvy záblesků a tóny zvuků. Smyslem programu je naladit mozek na určitou frekvenci – takto naladěná mysl je pak podle potřeby uvolněná, soustředěná či ospalá. Vedle okamžitého efektu by se měl mozek rovněž vytrénovat a naučit se fungovat potřebným způsobem i bez přístroje.

Psychowalkmany se sériově vyrábějí a prodávají již více než dvacet let, jejich historie je však mnohem delší. Základem, na němž se začaly rozvíjet výzkumy AVS technologie, byl objev efektu napodobení frekvence. Tento objev podrobně popsal anglický neurofyziolog Grey Walter na začátku padesátých let minulého století. Podstatou efektu, jímž se Walter zabýval, je skutečnost, že se mozek přirozeně ladí na stimulační frekvenci. Možnosti plynoucí z této schopnosti mozku zaujaly mnoho dalších vědců, a tak zkoumání pokračovalo. V sedmdesátých letech se staly středisky výzkumů technologie audiovizuální stimulace Pentagon a NASA. Výsledky práce jejich vědců však byly odtajněny až v osmdesátých letech. Teprve tehdy začaly být využívány komerčně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít