PSALI JSME PŘED 15 LETY

31. října 2005, 00:00 - PETR KUČERA
31. října 2005, 00:00

Bohumil Kubát, ministr zemědělství České republiky, nemá v těchto dnech lehký spánek. Jeho rezort se ještě zdaleka nevyrovnal s problémy spjatými s odbytem hovězího masa a už kolem něho zatřepetala svými křídly další noční můra, tentokrát brambory. Těch je, na rozdíl od hovězího masa, nedostatek.

Bohumil Kubát, ministr zemědělství České republiky, nemá v těchto dnech lehký spánek. Jeho rezort se ještě zdaleka nevyrovnal s problémy spjatými s odbytem hovězího masa a už kolem něho zatřepetala svými křídly další noční můra, tentokrát brambory. Těch je, na rozdíl od hovězího masa, nedostatek. Když se vám je podaří ve městě sehnat a kráčíte s tříkilovým sáčkem brambor po ulici, lidé se za vámi ohlížejí coby za filmovou hvězdou oblečenou v norkovém kožichu. Venkov si nenaříká, byť se brambory skutečně neurodily v žádaném množství. Členové JZD je totiž sklízejí jako vždy tak opatrně, že si paběrkující z jejich příbuzenských řad přijdou na své a od brambořišť odjíždějí s přetíženými automobily. Nic nového pod sluncem u nás. Nejvážnější příčinou nedostatku brambor na vnitřním trhu je prý jejich nízká výkupní cena, takže zemědělci s jejich prodejem nespěchají. Čekají na 1. 1. 1991. Podle sdělení rezortu Bohumila Kubáta by se však liberalizace cen zemědělských plodin měla vztahovat až na úrodu v roce 1991. Dobrou noc, pane ministře.

Zdeněk Jičínský, první místopředseda Federálního shromáždění ČSFR, patří k těm, kteří nepovažují za chybu, že se ekonomická reforma nerozeběhla už na jaře. Podle jeho názoru bylo v republice tolik věcí nevyjasněných, že přijímat rozhodná ekonomická řešení by se ukázalo jako nezodpovědné. Reforma je spjata s tolika riziky, která předem nelze odhadnout, prohlašuje veřejně i v kuloárech Zdeněk Jičínský. Domnívá se, že i po jejím pozdějším vyhlášení budeme vystaveni všichni těžkým zkouškám, jelikož nepochybně nastanou sociální otřesy a není u nás dost lidí, kteří jsou ochotni vzít na sebe určitou míru odpovědnosti v krizových chvílích. Pan místopředseda to jistě příliš dobře ví, vždyť zná osazení našeho parlamentu, který teprve získává zkušenosti. Zdeněk Jičínský má ještě jiné opodstatněné obavy - ze zhoršujících se mezinárodních okolností, jež naší ekonomické přeměně nahrávají.

Leon Richter, ministr spravedlnosti České republiky, zápasí se vším, s čím se lze v současné době potýkat. Ministerstvo, soudy a notářství jsou zavaleny žádostmi o rehabilitace, kterých je do čtvrt milionu. K tomu, aby vše takříkajíc klapalo, chybí 330 soudců k výkonu běžné agendy, sekretářky i prostory. Extra problémy stojí před notářskými úřady v souvislosti s připravovaným navrácením majetku odňatého po únoru 1948, které pro takovou rozsáhlou akci vůbec nejsou vybaveny. Ministr Richter je proto toho názoru, že majetek občanů by měl být vrácen správním rozhodnutím. Tedy tím způsobem, jakým jim byl odebrán. Tím by reprivatizace proběhla rychleji a nevzniklo by nebezpečí krajního prodlužování.

(Profit č. 9/1990)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít