PSA zdvojnásobila zisk. Poprvé po šesti letech vyplatí dividendu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

PSA zdvojnásobila zisk. Poprvé po šesti letech vyplatí dividendu

, čtk,
PSA zdvojnásobila zisk. Poprvé po šesti letech vyplatí dividendu
Zdroj: Profimedia.cz

Francouzská automobilka PSA Group za loňský rok téměř zdvojnásobila čistý zisk a oznámila, že poprvé po šesti letech vyplatí akcionářům dividendu. Výrobce aut Peugeot, Citroën a prémiové značky DS v dnešním sdělení také zvýšil střednědobý cíl ziskovosti. Čistý zisk automobilky se loni zvýšil o 92 procent na 1,73 miliardy eur (46,7 miliardy korun), zejména díky prodeji modelů s vyšší výbavou a za pomoci nižších nákladů.

Právě díky tomu se loni zvýšila provozní marže na rekordních šest procent z pěti procent v roce 2015. PSA předpokládá, že v období 2016-2018 dosáhne průměrné ziskovosti 4,5 procenta.

PSA má nyní k dispozici částku 6,8 miliardy eur, kterou hodlá využít jak na investice, tak na výplatu dividend. Roční dividenda na akcii by měla činit 0,48 eura.

Společnost nyní jedná s americkou automobilkou General Motors (GM) o koupi německého Opelu. Jak uvedl výkonný ředitel PSA Carlos Tavares, nabídka Opelu a tří francouzských značek PSA se vzájemně doplňuje. „Automobilka Opel potřebuje pomoc a podíváme-li se na její dnešní situaci … hodně se podobá té, v níž jsme my byli před čtyřmi lety,“ řekl Tavares. Právě pod jeho vedením se PSA dostala prakticky z bankrotu do rekordní ziskovosti.


Přečtěte si, jak rozjetý automobilový průmysl v Česku komentuje Vladan Gallistl:

Rozžhavený automobilový průmysl začíná děsit

 Gallistl

Spojením PSA s Opelem a jeho britskou součástí Vauxhall by vznikla skupina se zhruba 16procentním podílem na evropském automobilovém trhu. Sesadila by tak z pozice evropské dvojky francouzský Renault a dostala by se za německou skupinu Volkswagen, která má na evropském trhu podíl zhruba 24 procent.

PSA loni zvýšila odbyt o šest procent na 3,15 milionu vozů a vykázala nejsilnější růst prodeje od roku 2010. V České republice firma provozuje společně s japonskou společností Toyota kolínskou automobilku TPCA.


O PSA čtěte více:

Továrny na Opel v Německu zachováme, slibuje PSA

Opel Francouzům nestačí, rádi by i Lotus. PSA se zajímá o koupi automobilky Proton

O práci Němce v Opelu nepřipravíme. Francouzská PSA prý dohody dodrží

Výroba Opelu Astra