Pryč z Číny. Americké firmy čeká asijské stěhování - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pryč z Číny. Americké firmy čeká asijské stěhování

,
Pryč z Číny. Americké firmy čeká asijské stěhování
Zdroj: Shutterstock

Americké společnosti se bojí investovat v Číně a chystají stěhování do jiných asijských zemí.

Bezmála 1,3 milionu. Tolik iPhonů prodal v Číně americký Apple během minulého února. Na začátku letošního roku ale nejlidnatější zemi světa zasáhla koronavirová infekce a mimo jiné ovlivnila právě prodeje výrobků amerických firem. Apple kvůli tomu během letošního února neprodal na čínském trhu ani půl milionu chytrých telefonů. Celkem se podle čínské vlády dostal na 494 tisíc prodaných kusů, což je oproti loňsku pokles přesně o 57 procent.

Prodejem iPhonů nejen v Číně se dlouhodobě zabývá analytik společnosti Wedbuch Dan Ives. „Čísla jsou to apokalyptická, ale to se dalo čekat vzhledem k tomu, jak silně koronavirus zaútočil na Čínu. Zajímavější bude sledovat, jak se s tím teď bude čínský trh vyrovnávat a jak rychle se podaří obnovit řetězce, které dodávají součástky,“ myslí si Ives. Koronavirová rána se tak přidala k dalším argumentům pro postupné stahování amerických firem z Číny.

Před branami Vietnamu

Apple stejně jako řada dalších amerických firem už dlouho uvažuje o tom, že přestěhuje výrobu hardwaru mimo pevninskou Čínu. Zatím byla jejich hlavním hnacím motorem čínsko-americká obchodní válka, ale nástup koronaviru by mohl případný přesun urychlit. Lákavá jsou pro americké firmy především rozvíjející se teritoria v jihovýchodní Asii, například Vietnam, Thajsko či Indonésie. Ekonomická dynamika těchto zemí už v řadě ukazatelů Čínu překonává a zároveň tu zatím tolik nezdražuje pracovní síla jako v mnohých čínských oblastech.

Výroba součástek i technologických zařízení pro americké obry by se časem mohla přesunout do jiných asijských zemí.…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?