První velké projekty PPP do roku 2006

29. března 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
29. března 2004, 00:00

PILOTNÍ VELKÉ PROJEKTY SPOLUPRÁCE STÁTU A SOUKROMÉHO SEKTORU NA BÁZI PRIVATE PUBLIC PARTNERSHIP (PPP) BY SE MĚLY ROZEBĚHNOUT NEJPOZDĚJI DO ROKU 2006.

Nevýhodou České republiky idalších států nově vstupujících do Evropské unie je téměř nulová zkušenost s financováním PPP a hlavně chybějící legislativa. Právě tyto aspekty jsou příčinou toho krachu plánované spolupráce vlády a soukromé firmy při výstavbě dálnice D47. Shodli se na tom účastníci konference, kterou v Praze uspořádal magazín Stavební fórum. O roku 2006 hovoří i ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle odhadů Fondu národního majetku (FNM) je v ČR potenciál, že by soukromé firmy mohly ročně do projektů PPP investovat až 50 miliard korun.

ZATÍM V REGIONECH

Na regionální úrovni již přesto existují projekty, které jsou zárodkem zmíněného způsobu financování. „Na lokální úrovni existuje celá řada projektů, které se PPP blíží. Stát zůstává pozadu,“ podotýká exministr financí Pavel Mertlík, který nyní působí v Raiffeisenbank. Mertlík státu vyčítá především nesystémový přístup k této problematice. Za příklad spolupráce v rámci PPP lze považovat například výstavbu nové budovy Českého statistického úřadu v Praze-Strašnicích či nemocnice v Ústí nad Labem. Projekt, který nemá k PPP daleko, se realizuje také na pražské Pankráci. Investor společenského a zábavního centra Arkády Pankrác, developerská firma ECE, se zavázal, že výměnou za výhodnou nabídku pozemků na vlastní náklady zajistí dopravní obslužnost této lokality.

POMŮŽE NOVÉ CENTRUM

Podstatnou roli při zavádění metody PPP do praxe by mohlo sehrát plánované Centrum PPP, které má působit především jako poradní orgán hlavně pro zájemce z řad veřejného sektoru. Pomůže také s výběrem vhodného projektu a vzděláváním úředníků. Právě výběr vhodného typu projektu pro uplatnění PPP může být kamenem úrazu. „Vždy je třeba mít na paměti reálné možnosti té které municipality. Veřejný sektor má totiž často tendenci chtít více, než na co má,“ domnívá se poradce předsedy FNM Filip Drapák. Podrobný rozhovor s ním jsme uveřejnili v Profitu č. 12/2004.

**POZOR NA DALŠÍ ZADLUŽOVÁNÍ

Velkým rizikem zavádění PPP do praxe je možnost dalšího zvyšování zadluženosti zejména místních samospráv. Ministerstvo financí má obavy, aby některé obce nepřecenily své síly a nezadlužily se tak, že by své závazky nedokázaly splácet. „Budeme monitorovat systém PPP na úrovni obcí a krajů, aby jejich závazky neohrozily splnění maastrichtských kritérií a přijetí eura,“ upozornil Sobotka.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít